Mostenirea mesianica (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Conchita, daca nu iti palc generalizarile, te rog sa nu le folosesti. Te-ai exprimat asa: ´´evreii si maghiarii au adus comunismul in Romania´´.
Doar pentru ca in asanumitele ´´celule comuniste´´ existau evrei si maghiari,(ceea ce nu ma mira absolut deloc) asta permite cumva generalizarea? NU.Tot de ´´amanuntul´´ asta s-a folosit si codreanu.
Bine ca nu a fost si Ceausescu evreu...

Inteleg insa cand spui ca SI din cauza acestui fapt evreii au inceput sa fie vazuti ca paria de catre romani. Se prea poate, stii cum e, daca azi un evreu face o magarie, toata evreimea e de vina.
Iti amintesc doar ca existau resentimente impotriva evreilor si inainte de a se arata rosu la orizont.Aka a spus-o, cica faptul ca ´´nu produceau si vindeau rachiu´´ era de vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui beren

Xeno, am niste sugestii de facut la analiza ta: mai intai, daca nu ar fi existat religii - de nici un fel - eu am incredere ca omenirea (desi primitiva) ar fi fost suficient de ingenioasa ca sa gaseasca metode eficiente de asasinare in masa. Apoi, pe langa extremistii religiosi, i-as aminti (multumita lui B.nica) pe Dan Puric si ceilalti la fel. Ori sunt si ei pe statele de plata ale BOR? Nu e exclus.

AkaManah, unii ar putea spune ca te afli in fata unei decizii intre lasitate si violenta ... (cue in the music)

AkaManah si-a dobandit un statut aici pe DC prin munca lui pe care a binevoit sa ne-o impartaseasca;a primit si bune si rele cu o demnitate pe care nu pot sa nu o apreciez.
Dar in ceeace te priveste Beren pot sa spun ca nu am remarcat decat o rapiditate in folosirea tastei computerului atunci cand te informezi pe net si o atitudine care se pare ca ia amploare dar nu vad ce interventii merituoase te recomanda.Poate ma ajuti, sau poate te ajuta cei care te sustin, probabil in cunostinta de cauza.



B.nica, tu esti recunoscuta pentru glumele pe care le faci aici pe DC Iti aduci aminte cand ne cereai dimplomele la control? Acum l-ai luat pe Beren in vizor. Total off topic, evident.

Beren, unde ti-e CV-ul? Tu ai impresia ca poti participa asa la discutii fara sa stim ce te recomanda, ce calitate ai ca sa-ti poti ´´permite´´? Ha?

B.nica, dar la subiect ai ceva de zis? Sunt mai mult decat curioasa sa te citesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Sabina ma refer la faptul ca, pe langa preocuparea de a aduce argumente valabile trebuie sa fiu foarte atent la sensibilitatile manifestate de colegi. Nu sunt sigur ca pot spune deschis totul. Am fost catalogat in spiritul liberei opinii numai in saptamana acesta ca: anti-crestin, nationalist-legionar, antisemit chiar daca ele se anuleaza reciproc. Cred ca e o performanta greu de egalat. Sunt aproape mandru. Pe luni marti ma potcoveste cineva cu ce a mai ramas.

Dar, hai sa fortez lucrurile: denizel, negrii sunt naspa!





Uf, slavadomnului ca nu esti si homosexual :)))))))))))))))))).







Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Lady J si eu care credeam ca am adus discutiile on-topic armonizand atmosfera amintind, putintel mai sus, de un evreu crestinat in inchisorile comuniste si care este cunoscut drept monahul de la Rohia!
Dar daca spiritele sunt tot incinse poate vizionati un regal spiritual sustinut pe scena Ateneului de un ...asa-numit(jenant,ca sa nu spun mai mult)"extremist religios", in beneficiul victimelor de la Aiud:

http://www.youtube.com/watch?v=tWd7vnNMyZA

Daca va veti putea arunca o privire prin sala veti vedea ce auditoriu select si ce reactie are acest auditoriu la Conferinta aceluia pe care beren se considera indreptatit sa-l priveasca de la ultimul etaj al Intercontinentalului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Lady J si eu care credeam ca am adus discutiile on-topic armonizand atmosfera amintind, putintel mai sus, de un evreu crestinat in inchisorile comuniste si care este cunoscut drept monahul de la Rohia!



Da B.nica, ai creat o adevarata armonie la topic.
Care e legatura intre evreul crestinat si antisemitism?Ce mi-a scapat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Vai Lady J, am gresit topicul?
"Mostenirea mesianica(2)" a lui beren nu are legatura cu subiectul "Mostenirea mesianica(1) al lui AkaManah si implicit cu subiectul de la SC al Mariei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Vai Lady J, am gresit topicul?
"Mostenirea mesianica(2)" a lui beren nu are legatura cu subiectul "Mostenirea mesianica(1) al lui AkaManah si implicit cu subiectul de la SC al Mariei?


Eu intrebam care e legatura postarii tale cu subiectul. Mi-a scapat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Aha!M-am lamurit!
Am interpretat gresit la un moment dat expunerile lui AkaManah;cercetare-cercetare, dar cand iti ies concluzii desprinse usor din scopul declarat si care se repeta ceva mai mult, incepi sa-ti pui intrebari.
La obstinenta cu care AkaManah se tot intorcea la popa cu osuarul am intrat la ganduri.Am pus niste intrebari legate de titlu si nu am primit raspunsuri concise care sa ma lamureasca.Am emis unele ipoteze, dar acum pot sa spun ca stiu de ce concluziile stiintifice ale lui Aka s-au oprit la osuarul popei ortodox,pt. ca banuiesc ca il privesc personal nu vad de ce as mai dezvolta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
stii cum e, daca azi un evreu face o magarie, toata evreimea e de vina.



Bineinteles ca aceste lucruri nu mai sunt atit de() evidente cind vorbim de musulmani la fel cum nici nu ne oftica/doare asa de tare cind in Gaza mor prunci cu tzitza in gura!HEY!O MERITA!E opinia celor care tasteaza cu lacrimile`n barba la gindul genocidelor worldwide din toate timpurile,mai putin cele "contemporane".Pe alea le lasam urmasilor.Sa-si farame ei de pereti disecind firul in 14 asa cum am facut-o si noi la rindul nostru.Ce,ei sa nu aiba de ce se ingrozi??

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

hannen, nu vrea nimeni sa discute aspectul asta, am incercat eu cu palestina si nici o reactie. daca tot vorbim de cauzalitate, apai sa discutam pana la capat.

Mergi la inceput