Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *72*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Vai nu mai pot dupa voi! Am citit din capitolul trecut si mi-au ramas in cap asa:

Cristina pe care mi-o si imaginez cum da tarcoale frigiderului si discut cu ciocolata aia si o si cearta ca nu e Monti
Plus ai spus undeva ca ai iesi afara la o cafea dar cine sa te invite pe tine, frumusete ce esti! Sa nu te mai aud ca te si bat un pic asa de control! Pai esti luata mama draga ca ar roi in jurul tau ca la miere si asta nu pentru ca ai facut si papat cioco "mega-buna" Te invit eu cand vine soarele si pleaca zapada, facem asa? Nu e acelasi lucru dar la o cafea noi doua cu piticii mici ne-om intalni odata pana vine caldura aia de ne vedem si in parc, anul acesta promit!

Suede, Laura, am ras si la postul tau, stiu ca n-ai vrut sa sune asa dar tare haioasa ai fost cu gratarul ala pe care nu ti-l mai face nimeni, si tu ai pus un botic lung...dar ai gasit pe altul si s-a rezolvat! . Bineinteles ca vorbeai de instalator si eu ramasesem cu gandul la sotul prestator de fripturi si tare haioasa ai fost ! Sper ca apa e ok, menajera e cuminte si tu o duamna spalata in baie!

Sabina, am savurat si eu virtual cerealele alea si mai ales mesajele cu diva, tare mi-a placut si mi-am imaginat pe tine frumoasa, dimineata mandra cu nasul pe sus, in matasuri din alea, savurand ca o printesa prajitura muncita de sot de cu seara....ca in filme, si se intrerupe muzica de rasfat si totul cade intr-o nota de jos cand intri in bucatarie! SUper tare.

Nela, cu masajul la cap, nu mai tin minte cum ai spus tu, esti foarte haioasa, si la cat esti de finuta, slabuta si frumoasa, suna cu masajul ala, de de-ai mai tunde odata super haios!

Nu mai tin minte, iertare dar sunteti niste haioase si niste vesele.

Eu fac un Tiramisu super super simplu petnru cei care nu vor sa manance oua crude si nici nu au chef si timp sa tina minte tot. Stiu reteta de la un italian si este super simplu, adica doar smantana cu mascarpone si zahar - crema. Piscoturi muiate in ceva - blatul.

1 cutie mascarpone, 1 cutie smantana, 4 lg zahar - asta e crema, se amesteca cu lingura, mixer, ce vreti voi.

piscoturi muiate in cafea (+- rom, cognac, baileys, etc) sau 3 in 1, sau ciocolata calda, ce vrea muschiul vostru. se pune un strat din ala unul din ala, iar un strat din ala si tot asa, se pune crema sus, se pudreaza cu cacao si la frigider, e superb! Dar mult mai simplut.

Bineinteles ca se pot face n prajituri asa, in crema de mai sus pui niste fructe din compot de orice fel si atunci moi piscoturile in sucul de la compot, si iese ceva racoros, bun, cu fructe si bun si pt copii. COpii mari nu astia pitici, crema e f buna, simpla si racoroasa, piscoturile muiate in orice, blat universal.

Va pupam si va iubim mult!

Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria 13 iulie 2007 si Elisa Andreea 03 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

inca una si ma duc

mi-am cumparat ieri prima carte de diversificare si ma uitam adineauri la legume permise la inceput(5-6 luni)

vi le scriu,sa va distrati un pic:))

primul pe lista e...spanacul:)) asta apropo de ce zicea Adi de cereale fortificate cu iron.Nu ne trebuie frate,ca suntem neam de Popeye
urmeaza- castravete,ridiche(din aia uriasa,japoneza),morcov,cartof,vanata,brocoli

apoi cu mesele:prima luna orez fiert si facut crema plus o leguma/fruct,introdus treptat,pe parcursul a 7 zile.leguma/fruct 15g + orezul facut crema 30-40g. asta in jurul orei 10 dar nu inlocuieste laptele ci se sa in plus fata de laptic.adica masa de solide+bibe/tzitzi dupa.
a doua luna se va mai introduce o masa seara pe la 18,dar tot asa,cu laptic dupa. deci,un bebe de 7 luni va avea 2 mese de solide pe zi,dar fara a inlocui vechea schema de laptic,care va fi de baza.

atat am citit,mai am:)

va pup,chiar ca ma duc la somn acum

Fragutza,bafta la control !




Mihaela,mami de Joshua 09.09.'09


"Babies can't be spoiled...only nurtured."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Selen dimineata m-am delectat impreuna cu Alex la filmarea voastra . Sunteti minunate! M-am bucurat ca nu saliveaza Alex, ca avea de a face cu mine daca voia diversificare precoce, sau cu Bruce daca saliva la altc(in)eva

Luci acum am vazut si eu filmarile cu minunatul Davidosu! Iui si ce m-am emotionat pana la lacrimi cum vorbesti cu el!

Tot de pe mail am vazut poze cu pletosul caruia ii sta superb in verde, puiuc de Monikus! Ce ochi frumosi!

Si am mai vazut filmare explicativa de baby nest trimisa de Miha. Multumim tare tare mult, esti simpatica rau

Tot acolo am vazut poze de Loris de Gianina cu ochi superbi si freza smechereasca

Si poze dulci dulci de Piski, m-am topit toata cum se uita la tine, mami


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Mai, fetelor, eu nu cred ca bebelacii vostri au dermatita atopica.
Asta pe pielicica arata cam www.i-medic.ro/files/imagecache/400x300/Dermatita%20atopica%201.jpg" target="_blank">asa. V-a prezentat si Sabina un link pentru exemplificare.
O fi vreo dermatita dar nu atopica.

Va spune fata ca a trecut printr-un astfel de episod trist. Poate aparea din mai multe cauze...la noi era cazul unui fond alergic combinat cu un copil care nu suporta caldura.
Sa nu se confunde bubitele aparute la contact cu diverse (bale, zeama de mar, portocale, etc...) cu nenorocirile astea de bubite care isi au radacina in interior.
Cum am "scapat" noi:am mers la pediatru si ne-a dat Atoderm si regim. N-a functionat!!!! Am ajuns la dermato si dupa testul alergologic...ne-a recomandat ce si cum sa papam, apoi baile i le faceam DOAR cu apa fiarta si racita (niciodata direct de la robinet), sapun cu glicerina, nu gel de dus de bebelusi de niciun fel, nu uleiuri, nu pudre. Inainte de baita trebuiau date bubitele cu pricina cu o mixtura de apa si amidon (nu mai tin minte exact cantitatile, dar parca o lingurita la 1/2 l de apa) si restul ce ramanea o puneam in cadita.
Dupa baie ne daduse o crema special preparata in farmacie dupa o anumita reteta. Am cautat-o azi de mi-au sarit ochii dar n-am gasit-o cu toate ca eu pastrez toate nimicurile
Pe pielicica nu trebuie sa ajunga niciodata poliester sau alte nebunii care nu-s bumbac si nici lucruri colorate. In general ii pun alb.
I-au trecut bubitele repejor...parca intr-o saptamana-doua..dar trebuie avut grija tot timpul.
Si acum, daca scap o eticheta la bluzite si aia e din mama ma-sii ce material sintetic este, ei, portiunea respectiva se inroseste si incepe nebunia.
Eu sper si ma rog sa nu aveti astfel de probleme!



Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

AM vorbit eu azi dimineata cu camy la telefon. Sunt bine amandoi. N-am stat prea mult ca urla Zgatix zis Atomix din toti rarunchii

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Miha chiar ieri mancand spanac ma intrebam cand au voie piticii. Multumim tare mult, si eu asa imi imaginez totul foarte foarte treptat, si cu tzitzi ca baza multa vreme.

Claucia ai fost superba cum ai sintetizat capitolul trecut si mai ales cum ai "certat-o" pe Cristina si nu e prima data cand o scuturi sa-i spui cat e de speciala si frumoasa! Oricum, la cat e de slaba, nu stiu ce se montigneste atata . Nu ma lua cu sanatatea, Cristina, ca ti-am zis de multe ori ca fructoza e mai nesanatoasa decat zaharul , asa ca papa linistita cioco aia . Mai da imi faceti o pofta de cacao, de numa...

Si vad ca va pregatiti de numa de valentinele astea . Bravo! Eu sper sa nu uit macar sa urez un "happy..." daca altceva nu fac... si poate o sa ne batem care il da la celalalt pe Alex cand plange, daca tot e duminica

Miha multumim de sfatul cu wrapul nashpa treaba cu rozul, macar al meu e bleumarin. Va trebui sa faci o fata cat de repede

Crystina minunate fetele tale, pana la poza cu spider Ruby le-am mai vazut. Recunosc ca sunt indragostita tare tare de Lilly si de ochii ei

Suede mami si tu intri in categoria celor care ma distreaza cand au probleme, sorry dar tare simpatica esti . Sper totusi sa nu se mai repete!


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Raluk mai arati si la ochiu lu' je noua ta freza?? Ca m-am certat cu sot aeara ne numa si tot citesc cum te complimenteaza fetele si io mor de ciuda ca daca ne intalnim zilele astea pe strada si io nu te pot recunoaste???? Nici unghii n-am sa-mi rod.
aveam tab-uri deschise in ideea ca citesc, vad poze in tandem si vine injineru' lu' peste prajit si inchide tot-tot de-ale mele si-si deschide de-ale lui Cand mi-am dat seama ca ceva nu-i in regula n-am mai avut nervi si pentru a cauta in urma. I-am varsat pe toti pe el

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Buna fetele!
Azi sunt tare suparici. Andrei nu a vrut nici sa deschida gura sa ia o lingurita de supa de morcov. Si ma facut totul ca la carte: nu era nici obosit (ca se trezise de jumate de ora), nu ii era nici foame rau (ca mai era o ora pana la masa de lapte) si cu toate astea a refuzat categoric. Daca am vazut ca nu vrea m-am oprit, ca sa nu i se para ca il fortez si am reincercat dupa jumate de ora (asa cum mi-a zis pediatra) si a scos deschis un pic gura sa guste, s-a strambat tot si nu a mai vrut neam ba mai mult a inceput si sa planga pt ca probabil incepuse sa-i fie foame si nu s-a oprit pna nu i-am dat tzitzi. Ce ma fac eu cu el?????????????

Selen am vazut ca ti-au raspuns fetele intre timp. Reteta mea era pentru un vas din ala de sticla termorezistenta dreptunghiular, cam 10 portii (acum depinde cat de mare e si portia). Iar cutiile de mascarpone sunt de 250g (eu numai din astea am gasit). Si inca o chestie mascarponele sa fie italian (pt ca exista si romanesc dar nu e bun). Poti sa imi dai si mie PM cu nr. si adresa ortopedului la care ai fost tu (ca noi am tot amanat sa mergem).

Am citit cam pe bucatele si cum nu mi-am notat mare lucru nu m retinut). Vream sa ii spun Ukai sa nu isi mai faca atatea ganduri ca nu are laptic pt ca daca a scos 100 ml acum e fff bine. Eu nu cred ca scot mai mult de 50 ml. Dormi mai bine (ca asta e f important din ce am vazut) si gandeste pozitiv! Oricum chiar tu ziceai ca si cu cereale se trezeste noaptea deci cauza trezirilor nu cred ca e faptul ca nu se satura. Si Andrei a trecut printr-o perioada cand plangea la tzatza de mama mama, si eu m-am gandit atunci ca nu se satura dar daca lua in greutate m-am linistit. Acum vad ca a trecut (mai plange seara cand e prea obosit ca sa traga din tzatza dar ii e si foame in acelasi timp).

de Andrei-Alexandru (24.08.2009)
BOTEZ
POZE DE ANDREIUTZ NAZDRAVAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Asa, Liliana, scutura-le pe fete! Si eu ma gandeam ca as fi observat in pozele lor asa ceva. Atentie, nu cumva din excesul de zel al unui doctor (cum sunt cei care dau antibiotice la greu) sa folositi cortizoane pe niste bubite inofensive...

Maria eu ador parul intins, dar cred ca era clar deja... Pupici mari sa va fie usor cu acomodarea si sa nu raceasca scumpul Aidan!

Nela o pupam pe Ana viitoarea dansatoare . Mi-a placut tare cum ai zis de mers la tuns. O poza cand vedem?

Techila am murit de ras ca bebe cu ochi a papat de mila ta . Inseamna ca asta e mai mamos . Iarta-ma te rog, dar am ras in hohote la postul tau cu problemele! Esti tare dulce . Desi nici nu-mi pot imagina cat iti este de greu , dar ai tu un simt al umorului . Asa ca sunt si eu ca bebe cu falci si ma distrez de calvarul prin care treci

Vik multumesc tare mult . Si tie iti sta tare tare bine in pozele alea in care ai pus comentariu ca te-ai tuns. Imi pare tare tare rau ce dimineata ai avut

Cristina sa-ti fie de bine avocado ca e si tare sanatos, vezi ca si la bebei se recomanda de la inceput!

Ralu0308 bine ai revenit!

Nela, Monique cu finutzul meu va dati seama cum am ramas si eu masca... Eu nu sunt de acord deloc cu dulciuri la copii, nici eu nu pap zahar. Apoi cand am vazut si treaba cu mezelurile... nu zic, ca eu nu pap carne deloc, dar mezeluri nu-i las nici pe cei din familie sa pape, oricat de carnivori or fi ei

Hepilica ma bucur ca te-ai mai lamurit cu diversificarea asta ... ca om putea toate sa ne dam doctoratul in ea imediat cat studiem . Cu DrBrowns sper ca nu te-am suparat tare...

Danuta imi pare rau de treaba cu dermatita atopica, dar uite ca nu am vazut in nici o pozita asa bubite... Si chiar, ca intreba cineva, cum de sunteti asa avansate cu diversificarea?

Moni_iulia m-am distrat de numa de povestitorul tau, mai ca se enerveaza imediat de ce nu il intelegi . Salopeta ca in filmarea a doua am primit de la soacra, cumparata din real. Deci sa inteleg ca de aia mi-a dat-o? E salopeta care ii face pe bebei sa spuna tata? Caut sa vad cu ce sunt imbracati bebeii care spun mama

Gianina mami, si Loris in poze pare ok, nu vad bubite...

Lali mergi si la alt doctor daca tu crezi ca n-are rosu un gat. Ce tratament v-au recomandat? Ca la Alex i-a dat o tampita antibiotice si apoi am mai mers la doi medici care m-au felicitat ca nu i-am dat. Nu numai ca nu avea rosu in gat, dar au facut-o cretina pe moima aia ca da antibiotic la un copil sub 3 luni fara febra, si antibiotic oral la un copil care vomita, eritromicina, care e faimoasa ca distruge stomacul...

Ralu tin pumnii la pediatru . Cu suptul continuu nu stiu ce sa zic, si Alex si-a inmultit mancarea de noaptea . Si cu programul de papi haotic... offf exact la asta ma gandeam ieri cand le tot citeam pe fete de "masa a doua de dimineata de la 10-11", pai la noi se papa in zile consecutive foarte diferit... uneori asa, la 5-8-11, alta data la 6-9-12... care e masa a doua, cea de 9 sau cea de 12? of of.

Revin


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliac1

Raluk mai arati si la ochiu lu' je noua ta freza?? Ca m-am certat cu sot aeara ne numa si tot citesc cum te complimenteaza fetele si io mor de ciuda ca daca ne intalnim zilele astea pe strada si io nu te pot recunoaste???? Nici unghii n-am sa-mi rod.
aveam tab-uri deschise in ideea ca citesc, vad poze in tandem si vine injineru' lu' peste prajit si inchide tot-tot de-ale mele si-si deschide de-ale lui Cand mi-am dat seama ca ceva nu-i in regula n-am mai avut nervi si pentru a cauta in urma. I-am varsat pe toti pe el

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri




offf saracu injineru, certat pentru atata lucru... Si tu credeai ca daca tu nu ma recunosti pe strada, eu te las sa treci pe langa mine?




Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput