Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Dragi burtici,

Voi va confruntati cu carcei in sarcina? Ca eu de vreo luna,tot am,plus nitele extrasistole,miscari ale muschilor de la maini sau picioare. Din ce stiu eu inseamna lipsa de magneziu.Iau Magne B6 1/zi, acum doctorita mi-a zis sa iau 2/zi, mai iau si un aspacardin(magneziu+potasiu) pt extrasistole.
Azi insa am avut un episod ciudat de vreo 10 minute.Nu am mai vazut bine,vedeam cu muste, multe puncte, neclar.Nu am fost ametita insa m-am cam speriat,eu sunt si panicoasa asa ca se explica daca amplific mai mult senzatiile. Nu eram acasa insa cand m-am intors in 20 de min si mi-am luat tensiunea era de 130/65, apoi a fost 120/70. Nu stiam de e caz de urgenta,ca site-urile si cartile astea te tot sperie ,am vb cu doctorita mea si mi-a zis ca nu e urgenta insa sa mai iau un magne b6 pe zi(sa ajung la 2). Ma bate gandul sa fac maine dim analize ca nu le-am mai facut din noiembrie,ca asa, iau centrum materna, maltofer fol, magne. Insa am sesizat treaba asta cu carceii, acum cu punctele in valuri din privire si ma tot intreb,ca vad ca tensiunea a fost mereu intre 11 si 13 cu 6-8.Ceea ce e ok cf doctorului meu.
Pot sa fie analizele bune si noi tot sa avem nevoie de minerale?
ce ziceti voi?

Virginia 24+ Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Nati, ai incercat sa gatesti cu paste integrale si orez mai salbatic (ma rog, nu cel negru negru). Eu asa le fac acum baietilor (si ei sunt un munte de mofturosenie la mancare) si mananc si eu mai impacata.

La fel si cerealele lor de dimineata, le iau din faina integrala, painea tot asa (ma si uit sa iau fara zahar ca aici e f multa cu zahar)



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Fetele, noi am venit mai devreme de la eco. Si..... am devenit ... . Am vazut si eu clar de data asta, negru pe alb, sau alb pe negru, cum vreti. Sunt asa de bucuroasa, si mi-a venit sa plang in timpul ecografiei.

Suntem bine, 920 de grame, lungutze, cam 34-35 de cm. Cascam in burtica la mami, stam cu capul in sus si picioarele in colul lui mami, si-l lovim pana amorteste. Am facut si din mana, ne-am supt si degetul, si la urma ne-am culcat.

Rog fetele sa ne treaca pe prima pagina cu carutz roz si numele Miruna-Nicola, please.

Ana 26+ Miruna-Nicola
bebica mea mica si scumpica

ticker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Buna seara burtici!

Am absentat azi, caci am avut o graaaamada de munca. Acasa am sotul racit (el care raceste odata la 'nspe mii de ani caci are o imunitate fantastica) si bag in mine vitamina C la greu, in speranta ca nu voi mai trage o raceala. Mi-a ajuns una in sarcina asta...

olivia, sa-ti traiasca putuca!!! Bine ca e sanatos! Te cred ca ai fost socata, insa, cum ziceam, important e sa fie santos!

veronica, esti o fericita!!! cel mai sanatos e asa cum faci tu: mananci copios dimineata si mai putin spre seara. As vrea sa am si eu acelasi regim, insa chiar nu-mi iese.

roxy, felicitari pentru adoptarea noii diete. Cred ca ar trebui sa incerc si eu...

SoranaSa treci cu bine si acest al treilea si ultim trimestru. Sanatate multa!

Nati, cunosc genul acesta de rude binevoitoare si dragastoase care vin cu zorzoane cadou... sper doar sa nu am prea multe surprize de genul asta

Artu, mama da' ce col luuuuung!!! Felicitari pt col, da' mai ales pt Sabina sanatoasa si voinica.

AnaFelicitari pentru lunguta, grasulina si sanatoasa!!! In ce saptamana erai ultima oara cand ti-a zis ca e baietel? Ma bucur mult pentru tine si fericirea ta

Va pup burticute!

Mira fericita 25+cu Maya Alesandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_ spune:

Numa la mine bebe nu vrea sa devina Olivia te inteleg perfect si sotul meu e un fixist cand i-am confirmat ceea ce stiam de data trecuta adica ca e fata mi-a raspuns cu un "asta e" .Daca era baiat probabil stia toata Viena asa....Mie mi-e indiferent dar comportamentul lui ma doare ma gandesc si ca poate nu o sa se ocupe de ea doar pt ca este fata.Stiti voi hormonii oricum acum sunt ,cel putin la mine, varza si poate ma ingrijorez degeba dar nu ma pot abtine de la tot felul de ganduri. Ma scuzati daca v-am plictisit.

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Felicitari Anapentru !!!!
Adica voi stiati ca e baietel?????

Virginia, eu f rar am cate un carcel, nu stiu ce sa iti zic de analize.

Mira, sanatate multa sotului si fara raceli la tine.
Eu am scapat desi si sotul si cei mici au fost raciti.


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Mira, eram in saptamana 18 cand mi-a zis ca ar fi baieztel. Apoi la morfologia de 22saptamani, ginecologul meu mi-a zis ca nu vede din cauza pozitiei lui bebe (ne-a arata fix gaurica fundului, foarte clar), dar ca totusi daca ar fi baiat el ar trebui sa mai vada ceva intre picioare si nu vede, insa nu a spus nimic clar. Si o saptamana mai tarziu, deci la 23 sapt., la un ecografist foarte bun din Iasi, mi-a zis ca in proportie de 51% e fata. Eu am zis atunci ca ce procent e asta, 51%, ce mi-e 50 ce mi-e 51, Dar se pare ca a avut dreptate.

Citat:
citat din mesajul lui mommy_to_be

AnaFelicitari pentru lunguta, grasulina si sanatoasa!!! In ce saptamana erai ultima oara cand ti-a zis ca e baietel? Ma bucur mult pentru tine si fericirea ta



Mira fericita 25+cu Maya Alesandra

minunea mea


Ana 26+ Miruna-Nicola
bebica mea mica si scumpica

ticker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Noua ne zisese inca de la prima echo ca e fetita insa cu atatea schimbari pe aici era musai sa imi confirme ieri.
Nu va zic ca tipa care a facut prima data echo a zis ca nu se vede ca sta cu picioarele lipite insa ca ea nu vede ceva specific baieteilor..
Apoi mai spre final a confirmat ca e fetita si a confirmat si dr care a venit sa confirme ce a zis prima tipa (ref la copil, placenta, col, etc)



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

salutare! nu stiu daca m-ati uitat ca nu am mai scris de mult.
V-am citit pagina cu pagina si sunt la zi. Pfiu... am avut ceva de recuperat.
Dupa ce la inceputul lunii ianuarie am fost in concediu totul foarte bine relaxare, acum tocmai am fost la morfofetala. BB e foarte bine totul e cum trebuie la 21 de saptamani si 5 zile avea 445 g si noi eram super fericiti. Ca apoi sa imi zici ca mi s-a micsorat colul cu 1 cm intr-o luna. Acum e la limita. Dr zicea ca nu e foarte grav ca e un procedeu reversibil numai sa am grija. Asa ca am redus orele de munca, cand vin acasa stau mai mult in pat si ma odihnesc cat se poate de mult. Si incerc sa nu ma mai enervez si sa evit orice imi poate provoca contractii. Colul acum e de 3cm. E bine sau e prea scurt? Voi cat il aveti? M-am ingrijorat cand am vazut si col de 5 cm, asa mic pare al meu in comparatie cu 5 cm.
Nu am mai actualizat semnatura, acum avem 22+ saptamani si sper sa fie totul bine pana la final.
Nu mai tin minte exact ce a scris fiecare dar felicitari tuturor cu bb sanatosi si rezultate bune la eco. Nu mai avem mult si trecem cu bine impreuna peste toate grijile.
Va pup si de acum sigur voi scrie mai des mai ales ca am destul timp de relax, inainte era mai multa agitatie.

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

felicitariiiiiiii
ooo ce grasunica este
se pare ca la odiseea asta sunt mai multe fetite decat baietei?






Citat:
citat din mesajul lui anamariam79

Fetele, noi am venit mai devreme de la eco. Si..... am devenit ... . Am vazut si eu clar de data asta, negru pe alb, sau alb pe negru, cum vreti. Sunt asa de bucuroasa, si mi-a venit sa plang in timpul ecografiei.

Suntem bine, 920 de grame, lungutze, cam 34-35 de cm. Cascam in burtica la mami, stam cu capul in sus si picioarele in colul lui mami, si-l lovim pana amorteste. Am facut si din mana, ne-am supt si degetul, si la urma ne-am culcat.

Rog fetele sa ne treaca pe prima pagina cu carutz roz si numele Miruna-Nicola, please.

Ana 26+ Miruna-Nicola
bebica mea mica si scumpica

ticker



asa creste bebicu
ale cu printesa Karina Florentina in 23 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte

Mergi la inceput