Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(55)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Si revin: Am de recoltat analize sange, in a 21zi si a 23 zi de CM. Dar cea de-a doua pica duminica. Unde imi pot recolta sange duminica? Doar la spitale? Imi trebuie trimitere de la medic familie?Ce stiti de centrul Sandor sau un altul particular?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Panselutza felicitari pentru sarcina, sa fie usoara si la termen i-ti doresc!
Mada23 multumim de urari, iubita! Sunt si eu pe aici, insa fara vesti si prinsa din nou de munca. Inghit in contiuare vitamine si astept sa mai scada FSH-ul. In rest sunt bine si ma bucur ca in vara voi fi nasica din nou, voi boteza o fetita de data asta. Cumnata mea a nascut si ea pentru a doua oara, o grasunica de 3.5OOkg. pe 09.02.2010 si o cheama Daria Ioana. Mama e in culmea fericirii cu doua nepotele, dupa ce a avut mai multi baieti decat fete. Eu am fost singura fata la parinti, printre 3 baieti, iar acum atarna balanta la nepoate.

www.onetruemedia.com/my_shared?z=3d83a89c375565f7f5a863&utm_source=otm&utm_medium=text_urll" target="_blank">Saint-Bernardul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Multumesc pt felicitari, fetelor!

cineva a intrebat aici la a cata FIV am fost...era a 3-a incercare.
Ieri am fost la medic si s-a vazut la echograf o "bula" mica...deci e unul, nu doi. Sunt declarata oficial in prima zi din a 6-a saptamana de sarcina. Adica 3 de la punctie(care ar echivala cu ovulatia la o femeie "normala") plus cele doua saptamani care se adauga "gratuit". Eu nu stiam ca asa se face calculul, de aia mai explic aici, pt cine nu stie.

Sper in continuare sa fie bine, mai ales ca sunt in plin stres cu terminarea/predare lucrarii de diploma...deci nu ma pot relaxa sau menaja. Important e insa sa nu ma stresez, gandesc eu. Restul va fi bine.

pe toate si astept de la voi vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Mai fetelor, are cineva idee?
In mod normal cine isi face TSH cu 8 luni inainte, nu-l mai repeta asa de repede. Initial nici nu am vrut sa mai fac aceasta analiza care acum 8 luni iesise bine, insa edocrinologa mi-a spus, :"Nu, vreau sa vad acum dupa operatie si obligatoriu in a 3-a zi aCM!"Dar pt ca informatiile curgeau si vroiam sa prind cat mai multe, n-am cerut amananunte, insa cand voi merge acum la ea, o voi intreba. Ma obsedeaza ca mi-a iesit asa de proasta analiza de tiroida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blahblah spune:

Apar si eu pe aici meteoric, nu am mai fost de mult in forum. Am vazut doua mesaje la care vreau insa sa raspund neaparat

thiery, cati ani ai? Daca ai peste 30 nu mai sta la asteptat si du-te la doctori pana gasesti unul care sa nu te amane la Sfantul Asteapta.
beatrice, chestia asta cu infertilitate dupa 2 ani este MIZERIE, ca sa nu-i spun altfel. Un an daca ai sub 35 si 6 luni !!! daca ai peste. Se presupune ca stii macar cu aproximatie cand ovulezi si daca incerci de 12 ori in perioada respectiva si nu iese, hai ca nu reusesti de 12 ori, dar macar de 8-10 ori, devine deja problematic.

Ai 34 de ani, NU poti astepta vesnic, mai ales cu endometrioza. Am vazut si intrebarea ta re: IVF vs IUI in cazuri de endo. Articolele pe care le-am citit eu spun ca o stimulare mica si de lunga durata (IUI) e problematica pt endo. In schimb IVF nu da probleme de recidiva a endometriozei. In Germania daca ai endo te trimit imediat la IVF. Daca ai posibilitatea financiara, incearca IVF si in lunile dintre IVF poti face IUI, daca vrei neaparat.

Ce f f multi doctori uita ca toate investigatiile astea (si chiar si tratamentele) DUREAZA!!!

De ex: S-au gasit la mine chisturi nasoale si fibroame cand aveam vreo 28 de ani. A durat ceva vreme pana am gasit doctor si mi-am luat inima in dinti. M-am operat la 30. Apoi un an de pauza sa se refaca uterul. Mie dr. mi-au zis (op facuta in Germania) ca daca nu reusesc natural in 6 luni, sa fac IVF urgent!
8 luni am incercat natural. Intre timp, am facut teste si mi-au gasit diverse: rezerva ovariana minuscula, TSh prea mare, anticorpi tiroidieni/Hashimoto, tot felul de chestii care necesita terapie. Si sotul se lasa rugat sa faca spermiograma. Cand a facut in sfarsit spermiograma dupa 8 luni de incercat natural... surpriza, azoospermie. Apoi operatie de testicule (pana am ajuns acolo a mai durat nu stiu cat, teste genetice, programari etc.)

Abia acum pot sa incep prima ICSI, desi stiu de aproape un an ca e nevoie urgenta de ea si am intre timp 33 de ani.

Apropo, incepand cu 35 de ani esti incadrat ca "sarcina de risc" si dupa 6 luni (!) de incercat natural esti trimis la investigatii. Eu una va sfatuiesc sa nu asteptati pt ca asa a zis doctorul. Duceti-va si la 3 daca puteti, asteptatul micsoreaza sansele f mult. Plus ca nu vorbim aici de femei sanatoase tun ci de femei cu endometrioza. Deci va rog mult, nu mai tot stati la asteptat si actionati!

bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Anul asta fac 30 de ani...si intr-adevar mi se pare ca nu s-a agitat deloc dna doctor..ma rog, am zis ca luna asta, dupa ciclu, ma mai duc o data la ea la control si ii zic verde in fata ca n-am de gand sa astept. Daca tot nu-si misca fundul, altul la rand..Sincer si eu as face direct FIV, pentru ca mi-e ca boala avanseaza...si nu e decat pierdere de vreme si cu un ovar..nu e prea roz situatia..Si sotul la fel refuza spermograma, dar tot il conving eu..Cam cat ajunge un FIV? Si ce sanse sunt de obicei sa iasa din prima?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Tierry, pai sotul presteaza acasa, intr-o sambata, de ex si fugiti apoi cu sticluta la cabinet. Recipientul il poti tine tu la piept, la temperatura corpului.
blahblah, daca ai stii ca nu stiu ce sa mai cred si incotro sa mai ma indrept. Sunt doctori care zic, direct FIV in cazul endo, altii, nu, 3 IA inainte de FIV.Plus ca daca stau sa fac un calcul, de la inceputul lui nov cand a revenit CM dupa Diphereline, am incercat doar de 2 ori, ca ba, hai sa tinem si un pic de post(Doamne iarta!), ba tre facut tratament pt una-alta si dr zicea ca luna asta nu ai cum sa ramai ca medicametele respective sunt puternice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_84 spune:

Nu vreau sa intru in polemici, dar Beatrice, cred ca Dumnezeu tolereaza ca ai facut un copil fie el si in post daca ai problemele pe care le avem noi. Pt noi timpul este foarte important, cum ziceau si fetele mai devreme, eu cel putin nu as pierde nicio luna!

Trying for a baby
http://simplujurnal.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
Vesti bune de la eco, da Beatrice ai avut dreptate...ovulatia durea asa tare mi-a facut si un chist hemoragic...in rest totul bine nu s-a refacut nika...endometrul de 10 mm in a 13-a zi de cm....doc zice ca sunt super....si poat incerca naturel ....si daca vreau stimulare, sa incerc histerosalpingografie...sper ca asa se scrie....va puuup si sper sa revin cu vesti bune.....
Iar despre discutia cu facutul copiilor in post este alegerea fiecareia dintre noi, oricum eu merg pe principiul ca fiecare copil este o binecuvantare, iar acesta vine sigur de la Dumnezeu....
va puup pe toate

didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Cristina, nu intri in polemici deloc, dar asa cum mai ziceam, nu stiu cum sa fac ca sa fie bine, unul zice intr-un fel, altul in alt fel...mi-e si frica cand ma voi duce la endocrinolog ce medicamente"puternice"mai imi da si pt tiroida, ca acum parca s-au depistat toate....

Mergi la inceput