Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Vreau sa intru intr-o perioada de regim alimentar drastic ca tot suntem in perioada Postului, de rugaciune si acupunctura. Daca pana in aprilie-mai nu se intampla miracolul, trec pe FIV si chiar ma gandesc sa fac 2 proceduri in acest an in caz de nereusita.

Ioana, ce ai mai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor
va anunt ca am cm de 3 luni, destul de regulat la 27-26 zile, ovulatie n-am avut luna trecuta,am facut teste...iar de vreo 2 zile am dureri de ovare.... si acum caut o programare la o eco....sper sa fie bine....dupa postul asta poate ma apuc si eu de vreo stimulare...
Panseluta felicitari si la cat mai multe zile...
va puup pe toate

didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

buna fetelor!!!!
va citesc de ceva timp si m-am hotarat sa va scriu pt a va impartasi povestea mea.eu si sotul meu suntem casatoriti de 3 ani si odata cu nunta ne-am gandit ca este momentul si de un bebe.....dar bebe.....pauza....am inceput marele tur al doctorilor
am nimerit la o doctora de la spitalul elias ( cristian rodica pe numele ei de '"doctora" ) care a zis ca am anexita....buuunnn.....tratament 3 luni cu gentamicina injectabil, polidin......asa....dupa astea 3 luni instilatii pt desfundarea trompelor....tot nimik...bebe se lasa asteptat
la 6 luni de la instilatii ma duc la control si imi gaseste pe ovarul drept chist de 6 cm si imi spune ca trebuie operat clasic...acum eu aveam fffff mare incredere in ea fiind doctora mea de 2 ani si ma duc la operatie.
operatia a durat 3 ore si la controlul de o luna jumate de la operatie iubita mea doctora imi spune ca nu mai sunt de competenta dansei
intru pe net dau un search si ma hotaresc impreuna cu sotul sa continuan cu doctorul tutunaru.....buuuun....ne programam , mergem la control si la control ce sa vezi ....chist endonetriozic pe ovarul stang de 6 cm (acelasi ovar pe care a operat si doamna "doctor").
au urmat 2 luni de monitorizari fara niciun rezultat si acum 2 saptamani laparoscopia unde a scos chistul endometriozic si aderente de la operatia veche.
acum urmeaza tratamentul cu diphareline de care imi este foarte frica.mai ales ca sunt abia 2 sapt de la operatie si eu am dureri ca inainte de operatie pe ovarul stang.
cam aceasta este povestea mea.ce credeti sunt sanse de bebe???
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_84 spune:

Bineinteles ca ai sanse! Toata lumea are sanse. Speranta nu ne paraseste niciodata!

Trying for a baby
http://simplujurnal.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Panseluta felicitari mamico !!!!!!!!!!!!!

Mada nu am disparut, doar ca nu am mai avut nici timp si nici motive sa mai scriu. Am mai citit din cand in cand.
Noutatea mea e foarte noua, adica de ieri cand am fost iar la control la Ron-el. Se pare ca chistul care mi-a aparut dupa FIV-ul din noiembrie si care trebuia sa dispara la primul ciclu e tot acolo ... dupa vreo 4 cicluri. Asa ca inainte sa fac inca un FIV trebuie sa fac o laparoscopie ca sa il scoatem. Cu ocazia asta poate vedem si daca am sau nu hidrosalpinx.
Asa ca una din variantele de operatie e la Euroclinic cu dr Bratila. Ati auzit ceva de el ? Puteti sa-mi spuneti cat costa o laparo la Euroclinic ?
Ideea e ca trebuie sa ma operez in vreo 2 saptamani si atunci as putea sa incep protocolul pentru FIV in aprilie.

In rest suntem bine, mai mult raciti decat sanatosi. Nu stiu cum naiba facem ca mai mult stam in casa, dar e a treia sau a patra oara in sezonul asta. Simt ca innebunesc. Si nu putem decat la pachet. Ba o ia Alex si mi-o da mie, ba invers. Acum behaim amandoi de ne varsam si matele. O placere. Oricum iarna asta a fost de groaza, daca mai vad un fulg cum cade ma dau cu capul de pereti. Nu am mai iesit pe afara decat foarte putin si se simte. Alex nu isi consuma energia decat pe nervii mei

Va pe tooooooate !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luca2008 spune:

Panseluta , felicitari !!Mada pup tare si hai cu barza.Bea , cum te-ai pricopsit cu asta?Ce inseamna tsh fff prost ,
ce valoare? Ai grija cu regimul drastic , eu am facut anemie.
Si nu in ultimul rand regleaza tsh-ul pentru sarcina.Boo , si eu am un chist endo si unul de care nu scap
nici cu anticonceptionale , dar incep fiv-ul asa .
Tu nu poti incepe asa? Este mare?
Trebuie musai laparo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Luca, ma voi duce iar la endocrinolog pt tratament tiroida acum(din una in alta), dar mi-a dat o caruta de analize de facut, in anumite zile ale CM. Asa ca pe 3 martie, moarta-coapta merg acolo. Da, mi-a iesit TSH 0,0006. FSH insa e f. bun.Unde si cu cine faci FIV-ul?
Didi, cat costa consultatia la dna dr cu acupunctura, cea recomandata de Tutunaru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Dr endocrinolog mi-a dat aceste analize de efectuat pt” infertilitate”, desi ea mi-a spus ca o persoana se poate numi infertila dupa aprox 2 ani de incercari si ca eu incerc de cateva luni. Da, dar eu am 34 de ani si n-am de gand sa astept pana la calendele grecesti. Insa am o mare incredere in ea, nu stiu de ce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Exista vreo sansa sa ramai insarcinata cu endometrioza?
Trebuie neaparat laparoscopie si apoi dipherilene? SI apoi de abia se poate incerca pt bebe?
AM dreptate? Eu sper din suflet sa ma insel. Pupici tuturor!

Dumnezeu ne va ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

[b]Dana[/b, a reusit doctorul sa-ti pastreze intreg ovarul care a fost cu chist?

Mergi la inceput