va rog frumos sa ma ajutati

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

bee, initial erai din Botosani (asa scria la profil), iar acum esti din Bucuresti?

referitor la motivul pentru care vrei sa pleci tu din tara, unele fete au speculat pentru ca fiind asa de "ahtiata" dupa informatii pe care in mod normal ar trebui sa ti le obtina parintii daca tot e cu acordul lor... esti inca un copil MINOR! sa nu uitam asta... se intampla atatea in ziua de azi, de la trafic de persoane (fete tinere uneori chiar minore) pana la plecari de acasa de buna voie in diverse tari "speciale" unde fetele mai danseaza, mai fac un ban... acuma na, daca tu vrei sa faci o excursie, te credem pe cuvant, dar daca cumva te ascunzi in spatele unui motiv serios pentru a face ceva mai neserios, ar fi bine sa stii si riscurile.

Asa ca bla-bla-ul pe care l-ai mimat pe mine una nu ma face sa te vad ca pe o persoana mai "matura"; ai parut foarte grabita si insetata de informatii despre aceasta plecare in strainatate ca si cum nu e loc de asteptat, ca trebuie sa pleci repede repede cu orice pret... din textul de mai jos cam asta reiese, o mare graba! poate chiar disperare! ceea ce cu o excursie organizata nu prea se pupa...

Citat:
originally posted by bee22
buna.
am 17 ani si va rog sa nu-mi ocoliti subiectul
as dori sa aflu daca pot pleca din tara cu avionul fara parinti.adica la aeroport sa am de pe avion o stewardesa sau cineva care sa stea cu mine?
vreau toate detaliile posibile daca se pricepe cineva
va multumesc mult


(de ce te dai cu capul de zid in final?)


in mod normal informatiile pe care le cauti le poti obtine usor si de la o agentie de turism, aeroport, institutiile statului etc... DAR amintesc si eu din nou DE CE NU FAC PARINTII toate cautarile astea?



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bee22 spune:

oh my gosh..
cand am fact profilul am pus la nimereala un oras...
pe mine ma interesau acele informatii..sa le fac alor mei mai usoara munca..k in principiu mi-au spus...sa ma interesez eu...
okey am prins ideea de trafic, chestii

ce rautacioasa esti "mama Adelutei" :"> :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nela_didea spune:

bee22, mergi in excursie sau? daca mergi in excursie banuiesc ca mergi printr-o agentie de turism. De ce nu intrebi acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui bee22

oh my gosh..
cand am fact profilul am pus la nimereala un oras...
pe mine ma interesau acele informatii..sa le fac alor mei mai usoara munca..k in principiu mi-au spus...sa ma interesez eu...
okey am prins ideea de trafic, chestii

ce rautacioasa esti "mama Adelutei" :"> :P



stii ca pentru jigniri se iau avertismente?
de ce sunt rautacioasa?

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Vai da rele mai sunteti... a intrebat fata ceva si voi sariti la concluzii pripite, presu[uneri, banuieli, analize pe text si emoticoane

Ce conteaza din ce oras este?
luisa1983 ce te face sa afirmi urmatoarele?
"Nu face vreo prostie...esti foarte tanara....termina-ti scoala....si vei fi majora sa pleci unde vrei...anii acestia nu ii mai recuperezi niciodata....fii desteapta, nu te lua dupa altii...cine ofera mult si gratis sigur ascunde ceva foarte neplacut...mai ai rabdare , ai incredere in toate fetele ce-ti dau acelasi sfat..."

Oameni bune, cum puteti voi citi printre randuri ce poate nici autoarea subiectului nu stie?
Sunt sincer socata de amploarea pe care o ia o simpla intrebare... iar voi va comportati de parca ati fi cel putin tutorele copilului (de 17 ani, aproape adult...) sau o ruda apropiata, sau macar o cunoasteti personal si "Doamne Dumnezeule, fata fuge la arabi sa faca bani, trebuie sa o salvam"

LindaZ cerintele pentru a intra in Tunisia nu sunt cu siguranta aceleasi cu cele mentionate pentru Emiratele Arabe. Am fost acolo cu sotul, stiu sigur ca nu a "garantat" pentru mine si in grupul nostru a fost si o fata fara partener si nu i-a cerut nimic in plus. Asa ca sa nu bagam in aceeasi oala toate tarile arabe.

Imi pare rau ca interventia mea este nula ca si continut, nu o pot ajuta pe autoare decat cu urmatorul sfat: intreaba la orice agentie de turism, vama, etc. ce iti trebuie pentru a trece granita fara parinti, ca nimeni nu iti da garantia ca raspunsurile primite aici sunt 100% corecte, cu toate intentiile bune.

Bon voyage

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

karligutza daca cumva te tenteaza sa ma raportezi ca te-am facut rea, iata ce m-a dus cu gandul la posibilitatea asta:

Citat:
citat din mesajul lui karligutza
...acuma na, daca tu vrei sa faci o excursie, te credem pe cuvant...

Asa ca bla-bla-ul pe care l-ai mimat pe mine una nu ma face sa te vad ca pe o persoana mai "matura"; ai parut foarte grabita si insetata de informatii despre aceasta plecare in strainatate ca si cum nu e loc de asteptat, ca trebuie sa pleci repede repede cu orice pret... din textul de mai jos cam asta reiese, o mare graba! poate chiar disperare! ceea ce cu o excursie organizata nu prea se pupa...
.....
(de ce te dai cu capul de zid in final?)
.....
...DE CE NU FAC PARINTII toate cautarile astea?


Deci o crezi pe cuvant, dar de fapt nu o crezi, te intereseaza foarte tare de ce si-a schimbat orasul, de ce foloseste ....... iar pentru ultima intrebare fata a zis deja de vreo 2 ori ca isi organizeaza singura excursia, probabil parintii sunt ocupati iar ea este capabila sa isi organizeze singura toate detaliile excursiei (apropo, tu stii ca ai tipat cand ai scris cu litere mari? ceea ce inseamna agresiune, vezi punctul 10 din regulament: "Nu abuzati de majuscule, culori, marimea textului
Nu abuzati de majuscule. Pe internet MAJUSCULELE sunt echivalente strigatelor (zbieraturilor). Nu abuzati de culori si nici de marimea literelor.")

Mesajul tau are substrat acuzator, mie personal mi s-a parut rautacios.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

monicuta in primul post din seara asta iti dau dreptate la unele din afirmatii, la postul 2 in care ma vizezi direct, hai sa iti raspund punctual...

1.nu ma intereseaza "tare" de ce si-a schimbat orasul din care e... doar am observat si am notat ca initial era din Botosani si acum e din Bucuresti.

2.'cred' sau 'nu cred' chestii in functie de cum mi se pare si mie daca ceva e putred in Danemarca... asa cum ti se pare si tie una alta, asa cum ni se pare la toti cate ceva, candva, undeva...

3.ti se pare abuz faptul ca am scris 4-5 cuvinte cu CAPS? daca da, doar ti se pare.

O seara buna!

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

karligutza fiecare are dreptul sa creada ce vrea, binenteles... dar tu ai zis ca crezi, apoi 2 randuri mai jos ca nu crezi... si tot asa.

Chiar nu cred ca ai abuzat de majuscule, dar cred ca nu isi avea rost tipatul ala. (daca chiar vroiai sa subliniezi ceva puteai boldui, parca raneste mai putin retina decat TIPATUL), dar nah... fiecare cu parerea ei.

La mine inca nu este seara, dar merci la fel (no hard feelings)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

monicuta no hard feelings... sa stii ca nu au fost "tipate" cuvintele cu caps.. zau, daca vrei pot sa ti le interpretez (cumva audio) pe tonul pe care si intrebam... erau doar scoase in evidenta, ca nu doar bolduit-ul face asta; no hai ca din teorie in teorie facem o carte acusica pe tema asta mai vb.in privat daca vrei ca oricum ne-am abatut de la subiect si iar incalcam regulamentul; de data asta amandoua ...

si ca sa si glumesc putin, sa vezi ca nu sunt deloc incordata de discutie si nici tentata sa tip la cineva pe aici pe forum, iti spun ca de tipat nici n-as putea, am gatul inflamat (pe bune) de cateva zile si acum beau o cana cu lapte fierbinte sa ma tratez cumva (caci n-am apucat sa trec pe la farmacie).

numai bine! o dupa-amiaza placuta atunci!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bee22 spune:

wow... nu te-am jignit ... adik dc ai luat`o chiar asa? am pus si semnele :"> :P ...mnah.. ce atata scandal... si voi chiar spuneti unele kestii la care kiar eu nici nu m-am gandit ... wow
e prima si ultima oara cand mai intreb cva pe-un site !!!

nici nu m-am gandit ca o sa apara discutii de genu' asta
mersi monicuta

Mergi la inceput