Pepenasi de iulie-august 2008 (171)

Pepenasi de iulie-august 2008 (171) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161, 162, 163,
164, 165, 166, 167, 168,
169, 170

Flavius, cel mai special pepenas
www.onetruemedia.com/shared?p=8cb2de8660b554ddfeeb28&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Avem un anisor
www.onetruemedia.com/shared?p=827c08654dee4c5de3c85f&skin_id=1012&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A venit primavara in bostana
www.onetruemedia.com/shared?p=784fc94cbba03c511361db&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul Craciun al pepenasilor
Retetele mamicilor de pepenasi
Poezici pentru mamici si pepenasi

Poezici de 1 anisor...incep aici
Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,
6,7,8,9,10
Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Albume cu poze: mamici iulie-august si pepenasiMail comun

Sarbatoritii lunii Februarie :

4-punca1976, 5-monysorescu, Anna (Biribu), Yvonne (iriss27), 7-Delia (MIKYCRIS), 8-danangie, 9-diarux, 14-syyylviuta, 16-mihamiha, 18-Christian (michellab), 21-ooka, 23-amalia1, George (flo1980)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Moni Ioana doarme in patul cel mare, patutul ei l-am scos deja din uz, de fapt l-am si imprumutat altcuiva. Insa doarme la fel cum dormea si inainte, adica cu multe treziri, cu plansete, cu baut de lapte, cu cautat de suzeta, etc. Si in cele din urma dorm cu ea acolo, ca sunt prea obosita sa mai fac naveta intre dormitorul nostru si al ei.

Anna si Ioana (11.07.2008)
asa creste Ioana
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

BOBITAMICA multumim pt urari si pt voturi!
Asa este,imi e tare greu in toate privintele dar le am pe fiicele mele langa mine si mai stiu k cinea acolo sus ne iubeste si ne ajuta!

inaC multumim pt urari si pt voturi!.Sa stii k si Dilara mea mai mananca san inca si nu prea are pofta de mancare decat de tzatzi-ar sta non-stop cu ea in gura.Noaptea de 4-5 ori vrea tzatzi.Doarme cu mine nu vrea in patutz si nici ziua
Am zis k ii mai dau san pana ce ii ies si caninii si dupa aia GATA!!!

MONI_OR da asa este dar macar cum am mai spus mai sus k ne avem una pe alta si cineva acolo sus ne iubeste!




MIKYCRIS Album de familie
MAMI DE PRINTESE DELIA SI DILARA

Ne votati in fiecare zi? cate 10 stelute la http://fotostars.eu/user.php?id=452

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

la multi ani delia! sa cresti mare si sanatoasa!

dara, ina multumesc frumos! conteaza mult pt mine mai ales ca am si examen marti si am un cheeeef

pe al meu l-a anuntat o cunostinta din buzau ca s-au inchis ploiesti-buc, pitesti-buc, buzau-buc asa ca probabil va pleca maine pe la pranz cand se mai lamuresc pe acolo.

3 pagini citite, juma de ora pauza

-----

Are mami o MINUNE DE LA DOAMNE-DOAMNE

-----

Ruby eekyaa.
Ehla xana, ehla xana kondamou
Ehla bruwee, maydeenabee
Seesu samee ahkeeraa
Ruby ruby kree

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

moni or cuvantul MACAR nu il scrisesem in mesajul pt tine. Nu stiu de unde a coborat

MIKYCRIS Album de familie
MAMI DE PRINTESE DELIA SI DILARA

Ne votati in fiecare zi? cate 10 stelute la http://fotostars.eu/user.php?id=452

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

maytrei multumesc!
am facut 2-3 poze cu Delia si tortul de prin vecini. am sa le pun cand are Delia chef

MIKYCRIS Album de familie
MAMI DE PRINTESE DELIA SI DILARA

Ne votati in fiecare zi? cate 10 stelute la http://fotostars.eu/user.php?id=452

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Salutare!

Nu am citit nimic, am intrat in fuga sa va spun ca suntem ok, am revenit acasa teferi si nevatamati . Si nu numai atat, dar a fost SUPER! Nu am fost doar noi la ski, am fost cu niste prieteni si ne-a parut f bine ca am fost chiar si in conditiile de fata. Deci cum era de asteptat, astia fac o criza la stiri de parca ar fi toata tara sub nameti. Nu zic, or fi judete intregi afectate, dar DN1 a fost absolut decent, utilaje de dezapezit cat cuprinde, si oricum dincolo de bucuresti/ilfov nici nu a fost cine stie ce ninsoare sau viscol. La Predeal nici macar nu adia vantul, a nins usor toata ziua, partiile f bune, si cireasa de pe tort: erau libere si partiile si drumul datorita panicii create la tv. Oricum, a fost foarte foarte frumos azi, am schiat pana n-am mai putut toata ziua, acum am ajuns acasa, culcat copilul, si gata.

PS; intr-adevar, in Bucuresti a fost ceva haos, in special pe stradute laturalnice, a fost ceva aventura sa ne parcam masina si chestii de-astea, dar drumul in sine a fost neasteptat de bun.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Bine v-am gasit la un nou capitol! Speram plin de discutii la fel de interesante.

Moni, Bobita acuma depinde si de fiecare si de personalitate si de felul in care au crescut, de ex eu is independenta, asa am fost crescuta de mica am fost trimisa in tabere, excursii, au sacrificat ai mei banii pt concediul familiei ca sa fiu eu plecata si la munte si la mare, banii de la renovarea casei ca sa ma plimb in jurul lumii, am facut toate cursurile si sporturile care le-am vrut am incercat de toate. De mica am fost lasata sa ma descurc singura cu banii, in tabere si etc, de obicei daca is mai mici copii profesoara are banii si mergi si ceri cat ai nevoie, eu nu, i-am spart in prima tabara pe toti pe garduri si apoi am stat o sapt fara nici un sfantz si apoi am invatat sa am grija cum ch banii si tot asa.
Si ce m-au invatat e ca acasa e acolo unde vrei tu si ca trebuie eu sa fiu fericita, ei sunt genul care s-au plimbat si ei cat si-au permis la vremea lor si acuma au fost aici au fost si prin alte parti au vizitat si ne incurajeaza sa facem la fel si ei ar veni cu noi oriunde ne-am muta in lume.
Si na eu cu Flo suntem cam la fel, atata timp cat suntem impreuna nu conteaza in ce tara suntem si cum stam imp e sa fim fericiti noi, sa fim noi multumiti. Acuma ca parinti mai imp e sa fie fetele fericite sa aiba de toate, plus noi desi suntem amandoi din Ro, ne-am cunoscut aici, ne-am indragostit aici, asa ca pt noi Uk e acasa, dar si asa planuim cand fetele cresc si sunt mai mari sa ne relocam intr-o tara mai sudica, mai calda, speram sa fim sanatosi si sa reusim.
Ana in Ro sunt f multe locuri frumoase si deosebite si ca si orice tara are chestii deosebite si care merita puse on the must see/do list, ca a fost discutia la generale despre cei plecati si copii lor, eu la fete am sa le zic de ro, am sa le povestesc despre copilariile noastre si cand vor fi destul de mari sa inteleaga mergem si vizitam cum facem in orice alta tara si le las pe ele sa traga o concluzie, ele sunt nascute aici si nu le-as putea cere sa iubeasca/urasca ceva numai pt faptul ca avem noi amintirile/sechelele noastre. Eu cred ca e imp sa le incurajam sa viziteze toata lumea asta mare care are nenumarate locuri superbe si ele sa decida unde aleg sa fie "acasa" a lor, asa cum si noi am ales.
Tecky wow, fingers crossed si bafta. Sa ne spui cum a fost prima zi la job.
Oana a mea nu stiu cat mai are, ca nu au mai cantarit-o da nu e asa grea ca Ari, e mai slabutza, Ari la 1 an jumatate avea deja 13 kg , Ami e undeva in jur de 11 dupa cum pare.
Miky sa stapaneasca sanatoasa printesa telefonul. Pt tine un bratz de si multi .
Si eu cat pe ce sa fiu filoloaga, germana-engleza.
Dara stai linistita ca va fi destul de responsabila, are timp mai tarziu sa inteleaga ce si cum, in genere copii tinuti f in frau cand scapa tot se duc si nu tot timpul in directia buna.
Ina la faza cu rudele sunt de acord, un strain e mai usor cu regulile decat cu rudele.
Anna felicitari pt mutatul in noul patutz, eu zic ca se va invata ea, acuma au si o perioada mai plina de schimbari cam toti.
Didi ma bucur ca ati ajuns cu bine si ca v-ati distrat.

Na am recuperat sper tot, va urez o sapt cat mai frumoasa si usoara si sa speram ca vine si vremea mai buna si se duce zapada si frigul.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

LA MULTI ANI,DELIA!SA FII SANATOASA,ALATURI DE MAMICA SI DE SURIOARA TA CEA MICA!
am votat si eu in fiecare zi!

intre 2 teste si o mancaream citit si eu polemica cordiala ce s a iscat pe aici...
si ma mananca limba sa mi zic parerea,desi risc sa fiu blamata...
dar,hai,acu,ca tot zisei...
eu o sa fiu genul ala de mama care o sa le duca copiilor si 10 galeti cu mancare daca va fi nevoie,o sa ii ajut atat cat imi va sta in putinta ,chiar daca va fi nevoie sa sufar eu pentru asta.adica la batranete[atunci cand copiii vor pleca la casele lor],nu mi trebuie decat o garsoniera si minimul necesar.in niciun caz eu n o sa ma duc in concedii daca as vedea ca ei nu au bani sa se duca,in niciun caz nu mi voi lua mobila noua sau masina noua ,fara sa mi pese daca ei au.bine,daca vreunul dintre ei nu va munci ca nu va vrea,sau va cheltui banii pe alcool,atunci se va schimba putin situatia.
parintii mei au avut f multi bani,tatal meu a lucrat 30 de ani in vama,dar nu ne au ajutat cu nimic nici pe mine nici pe fratele meu,pentru ca au fost mai interesati de cum sa si distreze amantii si cum sa fie mai eleganti pentru ca acestia sa i placa.
pe mine atta nu m a pupat in viata lui,nici macar de ziua mea,iar singurul lucru pe care l vorbea cu mine era''ce nota ai luat azi?''si''sa nu aduci pe nimeni in casa sa vada ce avem noi''
mama ascundea dulciurile pe care le aducea tata in camara,ca sa le manance ea si ne trimitea in fiecare vacanta de vara in tabara ca sa scape de noi.am stat 14 zile intr o tabara numai cu un trening,ca nu s a obosit sa mi cumpere mai multe haine.si pe vremea lui ceausescu ne trimitea cu ghetele cu fermoarul rupt si cu pungi in ele,de veneam cu degetele degerate.iar ea si cumpara pardesiu de piele si parfumuri fine,ca de,trebuiau sa o placa barbatii.
dupa ce am terminat liceul,n am luat primul an la facultate[erau 20 de concurenti pe un loc]si mi a spus ca daca s proasta,sa stau acasa,ca ea nu mi da bani de facultate particulara.iar tata a zis ca m ar fi angajat la vama,dar nu vrea sa l fac de ras[nu stiu de ce l as fi facut].noroc cu bunica ,ea m a sustinut si mi a dat incredere sa merg mai departe.
in ultimul an de facultate tata n a mai vrut sa mi plateasca cazare,asa ca am venit acasa si m am angajat.si am pierdut licenta,pt ca faceam naveta intr un sat ,plecam dimineata si veneam seara.
ai mei nu m au sustinut niciodata,mama imi spunea ca abia asteapta sa plec de acasa,dar ca s ar mira sa ma ia cineva[''dracu o sa te ia'',am incheiat citatul].o incurcam,pt ca nu mai putea veni amantul in vizita.
am spus toate astea ca sa vedeti ca pe mine ai mei nu m au ajutat,nu m au sustinut si uite ca nu s independenta.sunt o fire slaba si dependenta de altii si mereu simt ca nu m as decurca singura.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

AM stat pe ganduri sa mai scriu...sa nu mai scriu...dar ce sa scriu despre ce poti face in tara asta care pute, care e mizera si neprietenoasa....NU stiu, dar eu nu am vazut nicodata asa. Ca si madame Sun la miene toate sunt in culori deschise. Toata lumea vad ca se plinge in general de servicii, de sistemul in care sunt incadrate serviciile si de lipsa de reguli...de bunul simt. Eu ca un cetatean simplu nu am intampinat greutati in a plati de exemplu impozitele, de a depune actele pentru alocatie, indemnizatie sau alte balarii, am inteles din start cind mi-a zis tanti de la sectia financiara din Domnesti ca trebuie sa vin de fiecare data cu nr. de rol ca sa pot plati impozitul, caci altfel nu are cum sa imi incaseze banii, si chiar si atunci cind m-am dus cu mina in fund a avut amabilitatea sa ma ajute fara a mirii, si am si o doctorita pediatra, doctorita intregii familii de fapt care ma stie de cind m-am nascut si care are rabdare si imi explica.
EU sunt genul de om care ia atitudine si nu sta cu miinile in san si se plange. Eu daca vad o intersectie blocata dau telefon la politie si anunt sau cum s-a intamplat anul trecut ca era polei pe o bucata din Prelungirea Ghencea sau ca nu mer semafoarele la pietoni. Daca mie mi se pare ca mi se face o nedreptate, de oricare fel protestez si imi iau timp sa rezolv, chiar dac ar fi mai usor sa trec cu vederea. Sincer eu vad schimbari si vad schimbari in bine.
Ziceati ca in tara asta parintilor le e frica de pedepsirea copiilor din cauza ca iau atitudine in fata profesorilor. Sigur ca exista cazuri, dar eu cred ca acele cazuri sunt sincer create de alti parinti care din prea multa dragoste pentru copii recurg la pupincurism si "obisnuiesc" invatatoarea/profesorul/dirigintele cu diverse atentii. Eu totusi cred ca poti rezolva orice problema cu vorba buna si intelepciune.

Gata am spus prea multe si fara sens si nici macar nu sunt priceputa ca doamna profa.

MONI felicitari pentru mobil anoua a lui Luca.

TECKY back to work... DEci o sa avem 2 profe pe aici...

DIANAMI si recuperare usoara. Sincer as vrea sa iti aud si tie parerea la cele dicutate pe aici.

DELIA LA MULTI ANI!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

despre romania...,nu stiu ce sa spun,n am fost niciodata in alta tara[de fapt,am fost de cateva ori in bulgaria] ca sa mi pot da cu parerea,insa n as putea sa mi parasesc tara pt ca simt ca nu m as decurca in alta parte si mi ar fi tare greu s o iau de la capat cu tot...insa ii admir pe cei care se decurca in alta parte

independenta...eu nu i las sa faca chiar ce vor,adica,de ex,nu l las pe codrin sa manance singur,pt ca am incercat si nu face decat sa se balaceasca in mancare...plus ca eu am covoare peste tot si mi e greu sa fac curat...in balti ii las sa se balaceasca daca au incaltari adecvate[de aia le am si luat],insa daca nu s incaltati cu ele nu i las sa intre n balti decat la plecare,ca sa nu stea uzi.pietre nu i las sa manance si nici sa puna mana pe animale,mai ales acum,de cand cu chistul asta,voi fi si mai paranoia decat sunt.ii las sa scrie pe pereti,pe usi[codi mi a mazgalit inclusiv monitorul],insa nu i las sa distruga ceva de valoare.insa nici nu suport sa vad in parc mame care nu si lasa copilul sa alerge pe motiv ca transpira,sau sa nu puna mana pe bete ca poate si le baga in ochi etc.deci sunt undeva intre si intre.

Mergi la inceput