Copilasi din 2002 *70* Acum scolari!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Nicoleta, arata tare bine prajiturica ta!Sanatate sotului, tocmai si-a incheiat si al meu sotz raceala, de luni pana ieri a tot bolit!
Eu intre timp am facut 4 tavi de saratele, foarte bune si crontzonitoare!Noroc ca am pus si masa la pranz ca altfel s-ar fi halit instant!
Astia zic la tv, ca s-ar putea si marti sa nu se mearga la scoala, naspa!
Laura, ce profund e in gandire Andy, si pe mine ma dau peste cap niste discutii foarte mature si inteligente cu Andrei!
Cristina_C, ti-a zis si Laura, numai cateva judete din sudul si estul tarii sunt afectate, dar scoli inchise sunt in Bucuresti si din 10 judete: Buzau, Calarasi, Dambovita, Dolj, Galati, Giurgiu, Ialomita, Olt, Prahova si Teleorman.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Laura, Stefan de catva timp se teme de intuneric, vad ca s-a accentuat teama de cand a aflat ca a murit strabunicul lui. Si tot cam de atunci se teme (din nou) de moarte, imi spune ca el isi doreste sa nu moara niciodata... se pare ca nu trebuia sa ii spun. Dar ce am fi facut cand ar fi vazut ca nu este? Eu i.am explicat ca asa este firesc, sa murim cand suntem fooooaaaarte batrani. Si ca pentru cei batrani moartea este ca o alinare, ca ei traiesc vesnic in lumea in care se duc si ca cei buni vor ajunge aproape de Dumnezeu. Nu isi poate depasi frica si mai nou incerc sa evit subiectul... La noi se vede ca Stefan uneori sufera fiindca piciul vrem-nu vrem capata multa atentie din partea noastra. Si uneori este trist (ca aseara, eu ma plimbam cu Matei sa adoarma, Adrian era langa Stefan in patul lui si apoi a plecat ca nu se simtea bine... Si Stefan a inceput sa planga, ca se simte trist... si probabil ca era mai mult decat atat. Aflase ca pleaca sotul meu astazi... si acum este trist, dar macar nu mai plange.

Cristina, noi am vrea sa mergem in Ro de Pasti. Sa vedem insa cum este vremea si cum suntem si noi (sper sa fim sanatosi). In februarie ar fi trebuit sa vina la noi socrii mei si cumnatul, insa daca a murit tatal socrului meu, nu mai vin. In plus ei stau acum la tara, au o casuta acolo, si nu au pe cine lasa sa aiba grija de gospodarie... Poate vine totusi cumnatul meu, ca Stefan si-ar fi dori sa ajunga, macar dupa ziua lui... La vara incercam sa o aducem pe sora mea mica pe la noi, sa vedem de la ce varsta poate merge cu insotitor de zbor.

Ma retrag acum la ale mele.

O saptamana frumoasa sa aveti.

------------------------------------------------------
... daca tineretea ar sti... si daca batranetea ar putea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

http://community.webshots.com/album/575938266etJHTZ

Am pus poze de la party si cateva din escapada mea cu tati...

David a fost tare fericit...a primit un sac de jucarii...nu stiu pe unde sa le dosesc acum!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Foarte frumoase poze, ca intotdeauna cu voi 3. Si poza aceea a ta cu spuma marii, wow, nu-mi amintesc sa fi vazut vreodata asa ceva! Iar peruca pe care ati probat-o cu randul e tare haioasa.
Printre cadourile lui David am recunoscut "noutati" cum ar fi un lego Atlantis si un Bionicle din seria noua. Sa se joace sanatos cu ele! Cu cat mai mare copilul, cu atat mai multe cadourile!

Citeam mai inainte la un subiect ca in Romania la mate se fac in clasa I ecuatii... ce ecuatii? De genul 6 plus x fac 10? sau ...?

La Robert nu apare x-ul scris dar are, de exemplu: 6 plus "casuta goala" egal 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Cristina, da, am citit si eu ca se fac ecuatii cu termen necunoscut care se afla X=10-6, x=4. Deci nici macar prin incercari... Si Stefan are ecuatii cu casuta libera, si cu adunari, si cu scaderi.

Sinzi, foarte frumoase pozele! Si cate cadouri!! Loc sa aveti si timpde joaca!

------------------------------------------------------
... daca tineretea ar sti... si daca batranetea ar putea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Super poze, Sinzi, si cele de la ocean si cele cu David, am vazut ca a primit o gramada de cadouri!!! Are o freza tare frumoasa, mi-a placut cum arata poze, se vede ca nu mai e mititel si ca a crescut!
Cristina_C, asa sunt si la noi exercitiile, cu casuta, adunari si scaderi, ca in exemplul tau, 6+casuta=10, eu n-am vazut cu x.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Sanzi super pozele,ce de cadouri si tortul e

CristinaC avem genul acela de ecuatii,dar cum ziceau si fetele cu 'casuta'.Sanatate iti doresc,tocmai ce am scapat si eu de o durere groaznica de gat si o tuse sacaitoare.Cat despre venitul singur acasa,nici Andy nu va veni inca mult timp.

Nicoleta si Andy a avut o perioada in care numai discutii legate de moarte aveam,da acum vad ca a uitat si are alte subiecte care-l preocupa.Adevarul e ca si la noi se vede ca ne comportam mai altfel cu Alexia,si el ne mai spune cand e suparat..incercam ,nu ne iese intotdeauna,da incercam.

Katty zi-ne cum ai facut saratelele...mai ai??



Laura , Alexia (14.09.2008)
Andrei(07.04.2002)

"Oamenii mari nu pricep niciodata nimic si este obositor pentru copii sa le dea intruna explicatii"
(Micul Print)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Laura, da, mai am cateva, din 4 tavi!
Reteta nu e foarte grea, un plic de drojdie (sau 1/2 de cub), muiat in apa calduta si amestecat cu un pic de faina, se face maiaua, am ras o mana de telemea (fac ochiometric), am pus o cana de apa calda, una de ulei, susan si mac, am mai pus si sare sa iasa mai sarate (si tot n-au iesit cum as fi vrut eu) si faina cat cuprinde sa iasa un aluat bun de modelat. Editez, sa zic ca se lasa un pic (vre-o 30 min) sa creasca, eu vre-o 15 minute am stat, ca nu mai aveau hunii rabdare!
Am intins cu sucitorul o foaie dreptunghiulara pe masa presarata cu faina, am pus-o in tava tapetata cu hartie de copt, am dat-o cu ou batut, am taiat-o in fasii, am mai ras iar telemea, am pus iar mac si susan (nu pun chimen ca noua nu place, dar se poate pune si chimen) si le-am dat cam 15 minute la cuptor, am facut 2 tavi odata, una sus si una jos, asa ca le-am copt relativ repede! Sunt crocante si bune la bere, noi n-am avut si bere dar au mers super bine! Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Katty, sa va fie de bine saratelele!

Eu imi propusesem sambata sa merg la patinoar cu Stefan la Rathaus (primaria), dar nu am putut, Adrian era cu frisoane... Trebuie sa il ducem si noi la un sport, in mod regulat, si sa petrecem fiecare din noi, parintii, timp cu el, fara Matei. Sper sa ne iasa!

------------------------------------------------------
... daca tineretea ar sti... si daca batranetea ar putea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Neata!
In Bucuresti inca ninge, nu la fel de tare ca ieri, dar ninge!
Stratul de zapada pe trotuare e generos, unde sunt zone viscolite e stratul si de 1 metru, adica la noi in curte...ieri a dat sotul zapada sa faca niste alei, si azi ziceai ca nici n-a dat la lopata!
Scolile azi sunt inchise, asa ca tati a ramas cu Andrei acasa! Ptr. copii care azi au inceput scoala, va urez un semestru cat mai usor si cu realizari la fel de bune ca cele din prima parte a anului scolar!!!
Va urez o saptamana cat mai frumoasa, fara zapada, cu caldura! Asta e ce imi doresc si eu!

Mergi la inceput