Lichid amniotic in exces

Lichid amniotic in exces | Autor: ANDREEASMAR

Link direct la acest mesaj

Buna mamicilor,

Revin cu un alt subiect destul de fierbinte pentru mine... lichidul amniotic. O sa incerc sa va explic pe scurt: la ultima ecografie, cea de 35 saptamani, a reiesit ca am lichid amniotic in exces si de aceea nici nu-l simt foarte tare pe bebe ( pentru ca uterul este solicitat la maxim). Ce m-a mirat este ca pana la ecografia asta nu am avut niciodata probleme...nu inteleg de ce in urma cu o saptamana, penultima ecografie arata ca totul e ok, iar dupa o saptamana nu mai e la fel...

Medicul meu nu mi-a spus foarte multe despre asta, doar ca nu e bine pentru mine, insa m-a mancat undeva si am inceput sa caut pe net despre asta...mare greseala, pentru ca acum ma bufneste plansul...se pare ca lichidul in exces poate fi legat de o malformatie a lui bebe, diabet zaharat si nu mai stiu ce altceva... simt ca o iau razna...am facut toate testele posibile si imposibile si totul a iesit ok.

Am nevoie de ajutorul vostru moral... este cineva printre voi care a trecut prin asta? Ati auzit pe cineva cu o astfel de problema? Astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

Va pup!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miradeli spune:

Buna,

Si eu ieri am fost la eco , sunt in 35 sapt si 5 zile si acelasi lucru...pana acum totul a fost normal, dintr-o data lichid amniotic in exces, respectin 23,3.
Dr meu doar m-a intrebat daca mi-am facut testul pt diabet gestational,am spus ca da, totul a fost ok, si a spus ca nu e nici o problema.
Insa, acelasi lucru am facut si eu, am cautat pe net , iar acum sunt cu nervii intinsi la maximum, imi fac o mie de griji...miercuri ma duc din nou la eco, la alt dr, sa vedem...
Eu il simt pe bebe la fel ca pana acum, am inteles ca tu nu il simti prea bine. Mie mi-e frica pt ca am citit ca ar putea avea legatura cu sistemul nervos central al lui bebe, de faptul ca nu inghite lichid cum trebuie.
Offfff


35 sapt +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Va rog mult, nu mai cautati atata pe net ca acolo gasiti si vrute si nevrute, mai bine mergeti la un alt dr la eco si vedeti ce-o sa va spuna, o parere in plus nu strica. Mult succes!

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avstef spune:

Buna fetelor,
Si eu am avut lichid amniotic in exces. Pana la 37 sapt totul a fost ok. Atunci, insa, mi-a zis dr ca am lichid in exces si a doua zi m-a si internat sa-mi faca niste investigatii. Ce mi-a zis medicul a fost ca fetita are de suferit din cauza lichidului si ca cel mai bine e sa imi faca cezariana. In tot acest timp am simtit miscarile fetitei normal, iar glicemia si tensiunea arteriala au fost in limite normale pe tot parcursul sarcinii. In mod fericit nu am avut acces la internet asa ca nu m-am stresat foarte mult. Astfel, la 4 zile de cand am aflat de problema a si venit fetita pe lume, la 38 sapt de gestatie. Acum fetita are 3 anisori si e dezvoltata normal, e foarte desteapta, deja citeste si pe litere mari si pe cele mici. Singura problema pe care o avem e ca inca are fontanela anterioara deschisa, facem tratament si speram ca pana la toamna cand merge la gradi sa se inchida.
Va doresc numai bine si copilasi sanatosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEASMAR spune:

Multumesc pentru raspunsurile voastre... Miradeli, miercuri ma duc si eu la o alta ecografie, desi medicul care ma urmareste m-a chemat peste 2 saptamani abia... asta ma mira, ma gandesc totusi ca daca era grav ma chema mai devreme...off, nu stiu...simt ca o iau razna cateodata si ma gandesc la ce este mai rau...

Avstef, sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa si iti multumesc ca ai raspuns... imi da curaj ca trebuie sa fie bine. Cu miscarie lui bebe e mai mult de vorbit, il simt pe bebe, numai ca nu atat de agitat ca inainte. Insa am facut foarte multe teste non stres si a iesit ca totul este in regula.

Kitzy ai mare dreptate... asa fac de fiecare data, nu ma pot abtine si incep sa ma documentez...asta este, uneori te rog sa ma crezi ca imi doresc sa inchid ochii si sa vina ziua in care trebuie sa nasc... sa nu mai fiu stresata, sa nu ma mai simt asa...poate ca toate astea au aparut si datorita faptului ca sarcina n-a fost tocmai usoara pana acum.

Va pup si astept vesti de la voi...Miradeli, te rog revino miercuri cu vesti despre tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miradeli spune:

Da Andreea, miercuri revin cu vesti de la ecograf.

Te pup.

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEASMAR spune:

Cum a fost Miradeli? Sper ca totul e ok. Eu n-am mai facut ecografia, ci doar testul non stres pentru bebe si se pare ca este ok. Luni ma du din nou.


Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miradeli spune:

Azi am fost la dr, nu m-am dus miercuri.
Am facut testul TNT care este ok si eco care a aratat din nou lichid amnio in exces , acum am AFI 21.3, deci nu e mare diferenta.
M-au trimis la endocrinologie si ca urmare mi-au dat sa tin dieta si un aparat sa-mi iau glicemia acasa, in fiecare zi, timp de 10 zile.
Ce sa spun,nu parea nimeni f relaxat, au spus ca trebuie sa vada exact cum stau cu glicemia, chiar daca la toate miile de teste care le-am facut, mereu mi-a iesit glicemia la limita inferioara.
Nu stiu ce sa zic, am cam intrat in panica un pic, acum sa vedem ce-o fi, ca poate nasc naibii in 10 zile, pana termin cu testele astea.


36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEASMAR spune:

Fir-ar sa fie, imi pare rau ca nu te gasesc mai linistita, nici nu stiu ce sa-ti spun pentru ca si eu voi ajunge abia luni la eco sa vedem cum mai stau. Faptul ca te-au pus sa tii regim este ok...uite, eu de exemplu am inceput in ultima luna sa mananc foarte mult dulce...nu stiu daca are vreo legatura, insa vezi tu, in aceeasi perioada mi-au gasit si lichidul asta in exces. Stii ca ei spun pe diferite site-uri de specialitate ca unele mamici fac o forma usoara de diabet gestational, insa dupa nastere revine totul la normal. Luni dupa eco, iti voi scrie ce s-a mai intamplat si cu lichidul la mine si daca ma vor pune sa mai fac alte investigatii.

In rest, fa exact ce ti-au spus si fa-ti si testul de glicemie...insa ai grija sa nu mananci dulce inainte. Iti spun asta pentru ca mama are diabet si unchiul meu si ei folosesc aparatul asta de masurare a glicemiei.


Sa ai grija de tine si te tin la curent.

Citat:
citat din mesajul lui miradeli

Azi am fost la dr, nu m-am dus miercuri.
Am facut testul TNT care este ok si eco care a aratat din nou lichid amnio in exces , acum am AFI 21.3, deci nu e mare diferenta.
M-au trimis la endocrinologie si ca urmare mi-au dat sa tin dieta si un aparat sa-mi iau glicemia acasa, in fiecare zi, timp de 10 zile.
Ce sa spun,nu parea nimeni f relaxat, au spus ca trebuie sa vada exact cum stau cu glicemia, chiar daca la toate miile de teste care le-am facut, mereu mi-a iesit glicemia la limita inferioara.
Nu stiu ce sa zic, am cam intrat in panica un pic, acum sa vedem ce-o fi, ca poate nasc naibii in 10 zile, pana termin cu testele astea.


36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEASMAR spune:

Am revenit cu vesti legate de bebe... nu stiu daca vei mai citi miradeli, insa situatia mea s-a complicat...sunt extrem de trista... de fapt nici nu stiu cum sa explic ceea ce simt, insa...ok, la fel ca si la tine, lichidul a ramas in cantitate mare, am facut si eu testul de glicemie si este ok, insa se pare ca bebe sufera, pentru ca si-a indreptat fluxul sanguin catre organele vitale...nu stiu cum sa-ti explic, nu stiu nici macar de ce se intampla asta, sunt terminata din punct de vedere psihic...off, maine ma duc la spital pentru noi investigatii si daca lucrurile nu revin la normal pana luni pentru mine este o vesnicie), intru la cezariana.

Tu esti ok? Sper sa mai citesti si astept o veste de tine!

36+ Albert Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

buna!
am avut si eu aceeasi problema! lichid amniotic in exces plus uter marit. nici eu nu am stiut la momentul respectiv cat e de bine sau de rau, nu mi-a explicat nimeni, doctorul ginecolog mi-a spus doar ca nu e o mare problema.am nascut prematur la 36 de sapt, dar cu siguranta nu a fost din cauza lichidului ci pt ca mi s-a deschis colul. nu-ti fa probleme nu are rost. fii optimista si mergi inainte. am nascut o fetita sanatoasa fara nici un fel de probleme.
sanatate multa si voua si nastere usoara

Mergi la inceput