Mituri si realitati despre sarcina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

buna, fetelor...probleme cu dantura am si eu...deci asta e adevarat, datorita faptului ca bebe ia tot ce are mama pt a se dezvolta, am inceput sa consum f multe lactate, deoarece doctorita mi-a spus ca nu-mi poate prescrie calciu acum, fiind in al doilea trimestru de sarcina si i-ar putea dauna....cat despre celelalte mituri...nu prea cred ca e adevarat...noi am inceput sa-i pregatim camera...i-am cumparat mobila si tot ce-i trebuie...in curand ii vom cumpara si hainute (numai sa aflam ce este). Eu cred ca e bine sa-i cumperi din timp lucruri...pe cand se va naste va avea cam tot ce-i trebuie....de unde scoti atatia bani atunci? e mult mai practic si mai usor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

si eu sunt de acord ca trebuie sa incepem sa cumparam diverse inainte de nasterea bebeului, chiar din timp. eu am nascut prematur si nu apucasem sa cumpar aproape nimic. noroc cu mama care a alergat intre maternitate si magazine cu nspe mii de listute date de mine si pana am iesit din maternitate am gasit totul pus la punct acasa, sotul fiind plecat in germania. nu s-a asteptat nimeni sa nasc la 35 de saptamani, asa ca de data asta voi incepe din timp sa cumpar.
iar referitor cu nasterea bebeilor la 7 respectiv 8 luni, eu cred ca au mai multe sanse cu cat stau mai mult in burtica, al meu a fost sanatos, cu nota 10 si este ft bine si acum
si cu sarcinile bunicilor...bunica mea din partea tatalui a pierdut mai multe sarcini si una dintre fetele ei la fel a pierdut sarcini, eu am pierdut 2 sarcini si ulterior am aflat ca am trombofilie mostenita pe linie paterna, asa ca eu sunt recunoscatoare tehnologiei de azi ca am reusit sa depistez ce am si pot face tratament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

Ralukara, ai foarte mare dreptate ... si ginecologul meu la fel spune .... sarcina nu este o boala care trebuie tratata, este o stare si se urmareste :)

Carmen 10+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Cand eram gravi:
- m-am vopsit
- am calatorit cu avionul (28 saptamani)
- daca ma luam dupa forma burtii trebuia sa fac baiat, nu fetita
- am baut cafea (o cescuta) aproape in fiecare dimineata, pana in ziua in care am nascut. Mi se spunea adesea ca o sa iasa "un copil agitat" - fals, este f linistita.
- nu am avut arsuri decat 2 zile, dar a iesit f "paroasa", ulterior a inceput sa ii cada parul
- sarcina nu mi-a afectat dantura


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Eu cred ca in sarcina trebuie sa mananci pentru 2: pentru unu' mare si unu' foarte mic. Adica, tot cam cat mancai inainte + inca o portie mica-mica de ceva

Ema de 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

cand eram gravida, toata lumea imi spunea ca voi face fetita.. dupa forma burtii sau alte semne.. si ghici ce? era baietel! deja eram si eu convinsa ca voi face o fetita, asa ca acum nu ma mai iau dupa semne.

Mergi la inceput