Timpul si muzica

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

dar ce ar raspunde un fizician la intrebarea ce e timpul?

in rest, eu nu vad ce e atat de paradoxal in faptul ca mai intai se intampla anumite procese in creier si abia dupa aia le constietizam.
eu o vad ca o problema de circuite p-acolo prin care circula informatia, sunt pe dinafara? :)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Nu vad de ce ar trebui redusa importanta constiintei, ea are totusi un rol extrem de important.Supraeul este esential pentru ca noi sa functionam in parametri normali in societate.

Ce este supraeul? Cum ti-l imaginezi sau ce intelegi prin supraeu?

Unii (mult mai ticniti decat mine, precum Daniel Dennett) sustin eul (si derivatele lui) este o mare iluzie. Conform lui Dennett suntem niste zombies printre automatismele carora se numara si prezenta obsesiva a senzatiei ca EU sunt cel constient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

dar ce ar raspunde un fizician la intrebarea ce e timpul?




Pai despre asta era vorba in postul ala lung de la inceput ... ca sa incep cu sfarsitul, nu exista o definitie "satisfacatoare". Cand e vorba de viteze foarte mari, "timpul" si "spatiul" sunt amestecate si nu avem de ce sa privilegiem timpul. Dar noi nu ne putem misca la acele viteze ... inca. Sistemele mari dar cu organizare redusa (sigur nu cele biologice) tind sa se "dezordoneze" si acolo se poate spune ca dezordinea creste "in timp". Sistemele foarte complexe, cu organizare pe multe scale, organismele vii - fiintele constiente - au cu totul alta notiune de "timp". Fizica nu pretinde sa explice acest nivel ridicat de organizare.

La nivel de teorii fundamentale din fizica, "emergence of time" (dintr-un concept cu adevarat elementar) e un buzz-word careia ii mai cad in capcana si unii dintre cei mai sofisticati teoreticieni. In teoriile despre "superstrings", "adevarata" substanta a Universului are loc intr-un spatiu bidimensional, care "produce" un spatiu-timp cu 10, 11, 24 de dimensiuni, din care cele percepute de noi sunt doar o parte. Sau o "proiectie". Dar asta e cu totul alta poveste ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
in rest, eu nu vad ce e atat de paradoxal in faptul ca mai intai se intampla anumite procese in creier si abia dupa aia le constietizam.
eu o vad ca o problema de circuite p-acolo prin care circula informatia

Nu. Nu asta e paradoxul. Ci faptul ca avem iluzia ca am actionat asa pentru ca asa mi-a venit in gand sa o fac. Iluzia ca gandul de a o face este cauza actiunii. Cand in realitate actiunea a fost initiata inconstient DUPA care hop apare si gandul ca TREBUIE sa fac asta.

Ordinea preconceputa este stimuli -> decizie constienta -> pulsuri nervoase motorii -> efect

Ordinea masurata este stimuli -> pulsuri nervoase motorii -> decizie constienta si efect.

Decizia se ADAPTEAZA pulsurilor care au fost DEJA initiate inconstient, de aceea apare iluzia ca efectul care apare, fiind de cele mai multe ori in concordanta cu decizia, ar fi rezultatul deciziei. Cand in realitate nu este decat efectul unor procese inconstiente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
In teoriile despre "superstrings", "adevarata" substanta a Universului are loc intr-un spatiu bidimensional, care "produce" un spatiu-timp cu 10, 11, 24 de dimensiuni, din care cele percepute de noi sunt doar o parte. Sau o "proiectie". Dar asta e cu totul alta poveste ...

De ce alta poveste? Este chiar povestea pe care vrea sa o auda Sabina (si nu numai). Caci muzica si universul au la baza acelasi lucru: corzile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

sau mai precis, vibratia:)

eu am inteles ca nu exista timp, exist adoar spatiu -timp.
dar vreau si mai departe:)Am citi parca la hawking despre strings.

capcaunu,, pai eu aveam demult teoria asta, de prin liceu, cand ma radeau toti:)
adica, eu am sustinut ca nu exista obiectivitate pe lumea asta, pt ca fiecare judeca conform propriei fiinte.
Fiinta care este suma experientelor pe care le avem.
Si care dicteaza. Inaintea creierului:D

dar sunt convinsa ca desi activitatea e intiata in alt strat decat constientul, ea e influentata de tot felul de factori externi, de experienta etc etc.

Poate ca jumatatea aia de secunda inseamna sufletul.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Ordinea masurata este stimuli -> pulsuri nervoase motorii -> decizie constienta si efect.



Da, dar constiinta/eu-ul/ratiunea intervine intre (im)pulsul nervos si decizie. Exact asta e lucrul care ne desparte de automate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda
Da, dar constiinta/eu-ul/ratiunea intervine intre (im)pulsul nervos si decizie. Exact asta e lucrul care ne desparte de automate.

Stai sa nu ne-ntelegem gresit! Eu vorbesc de (im)pulsul nervos motor. Ala deja a plecat spre muschi. Ratiunea/eul/constiinta l-au scapat. Si-atunci salveaza aparentele inventand o decizie care sa corespunda actiunii muschiului menajandu-si astfel propriul orgoliu de fiinta rationala/intentionala/constienta (asa zic unii).

Libet insa era patruns de sacralitatea free will-ului si si-a peticit propria teorie cu ideea de veto. Pulsurile motorii sunt generate inconstient si ratiunea apare dupa, fie, dar exista posibilitatea de a opri pe traseu pulsul motor (constientul are drept de veto asupra inconstientului). Si da, asta ne-ar putea deosebi de automate (altii insa sustin, din contra, ca suntem automate).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

capcaun, sintem pe aceeasi unda:)) Atita doar ca mi se pare ilogic sa fie sustinuta ideea de free will in conditiile in care se accepta existenta unor limitari si predeterminari. In religie e si mai oximoronica alaturarea. Nu contest faptul ca exista un anumit grad de libertate, insa libertate absoluta nu exista!!

Sabina, nu te-ajuta cu nimic ideea lui Kant despre timp si spatiu??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ba m-ajuta, da nu f mult:D
la el e pe dos ca la Bergson(sau invers...:D)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput