Timpul si muzica

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Stai un pic Laura, se ne lamurim: ce-i cu "postulatul luminii"? Si apoi alta poveste: DFT si restul sunt aproximatii majore, chiar si 'rafinamentele' gen MD (molecular dynamics) nu pot fi suficient de precise pentru probleme gen protein folding sau DNA search. Nu am nimic impotriva 'industriei' DFT et. comp. iar Walter Kohn e un fizician de prima clasa. Insa nu poti explica prin asta viteza sub-difuziva cu care DNA-ul e cautat, genomul gasit si operatiunea aplicata, de catre factorii de transcriptie (scuze tuturor pentru jargon, daca va fi interes public vom detalia :). Si nu am nimic impotriva chimiei cuantice, oameni perfect rezonabili precum Bohr, Oppenheimer si Gamow au dezvoltat-o. Dar e doar o parte din fizica atomica, pana la urma.

Edit: am mai citit o data post-ul tau, asa ca: termodinamica n-ajuta la nimic in tranzitii de faza. Entropia in sensul lui Shannon este mai utila decat cea a lui Boltzmann (el ni le-a dat pe toate, strict vorbind), dar nu obtii solutia exacta la modelul Ising in 2D prin termodinamica. Mai precis (ar trebui litere mici de tot doar pentru Laura), termodinamica nu poate face mai bine decat mean field, care e complet gresit in tranzitii feromagnetice, K-T si asa mai departe. Hai sa dezvoltam subiectul daca vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

pai subiectiv e numa in timpu receptarii

Pai ma, in mintea mea "produsul muncii" artistului e emotia impartasita de catre "consumator", ascultator, spectator, ce o fi el acolo, si de aia zic ca e necuantificabila.
Pe ala micu am sa-l cresc cu Jimi Hendrix ca vreau sa-l fac inginer

Speaking of which :-) Sabina te rog cauta Jimi Hendrix pe youtube, cauta blues cu Buddy Guy sau Eric Clapton si daca-mi zici ca nu-ti place niciunul eu o sa concluzionez ca pe lumea asta sunt doua muzici a mea si a ta si o sa te las in pace promit, ca altfel mereu ma mananca tastatura sa ma iau de tine. No offense

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mai, nu e vorba ca nu e simpatica, da nu e muzica, ca nu are structura, e insirare de niste acorduri simplissime care zgandare la ureche placut pt cateva minute, insa nu are idei. daca ii pui lu asta micu Mozart o sa fie cel mai genial inginer, crede-ma, ca mozart are structura inteligenta care o sa i se imprime fara sa faca niciun efort. Einstein canta la vioara, remember that


Cat despre produsul finit el transmite toate alea alea taman pt ca e facut extrem de complex inainte :)

Tu ai incercat sa asculti Bach de exemplu? tot pe youtube:D Ca daca ai incercat si nu-ti place deloc te las si eu pe tine in pace, ca si pe mine m-au lasat fetele cu Cartarescu Da pt bb nu te las, ca el trebuie sa se dezvolte multilateral. Daca ii pui Jimi Hendrix la 5 luni e ca si cum ai da sarmale in loc de lapte. Are toata viata sa asculte Hendrix si Clapton, da formarea creierului se face acuma, si nu cred ca-l vrei canalizat pe structuri reptitive, monotone , fara idei care se leaga intre ele samd. Nu degeaba se zice "muzica de divertisment". Are si ea rolul ei f important , muzicienii sunt extrem de talentati unii dintre ei, sunt prima care sa admire virtuozitatea la chitara, vcea nemaipomenita, trairea(eu sunt cu Jaques Brel), cate o linie melodica deosebita. Dar e extrem de putin fata de ce inseamna cu adevarat muzica.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
in mintea mea "produsul muncii" artistului e emotia impartasita de catre "consumator", ascultator, spectator, ce o fi el acolo, si de aia zic ca e necuantificabila.

Adica o sau un quale.
Celebra dilema filosofico-psihologica Sabina the music scientist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

OK, Morricone ar trebui sa va placa la amandoua. Dar ce e cu principiul luminii? Suna foarte misterios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Capcaun, nicio dilema, in afara de harul pe care il ai sau nu il ai, muzica are reguli extrem de precise.

LE, m-am mai gandit, are reguli extrem de precise, da sunt respectate cam ca la chimie, asa , cu justificari ingrozitor de frumoase, evident.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

www.historyhaven.com/TOK/Mary%20the%20color%20scientist.htm" target="_blank">Sabina the music scientist.

Sabina stie absolut orice despre sunete, auz si muzica (). Cum sunt generate sunetele, cum se propaga, cum interfera. Cum functioneaza urechea si creierul, cum se propaga stimulii, ce corelatii neurale genereaza. Atata doar, ca Sabina s-a nascut si a trait intr-o camera antifonata si tot ce stie a invatat numai din carti si articole (acces nelimitat la net, dar fara sunet). N-a auzit NICIODATA in viata ei o partitura sau macar vreo vibratie mai melodioasa.

La un moment dat usa camerei se deschide si un print () o invita la un concert.

Intrebarea pe care si-o pun aproape toti psihologii si filozofii contemporani macinati de dilemele mintii este: va simti Sabina ceva complet nou pentru ea in timpul concertului?
(vis-a-vis de muzica, nu de print )

Daca raspunsul vostru este pozitiv atunci sunteti in tabara celor care admit existenta qualiilor (qualia, pluralul de la acel/acea quale pe care am amintit-o).

Daca nu, atunci sunteti in tabara care-i cuprinde pe impatimitii inteligentei artificiale si nu numai.

Si de o parte si de cealalta stau nume grele ale filozofiei, psihologiei sau fizicii de astazi. Meciul este in plina desfasurare , pariurile sunt cam fifty/fifty deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Pai de aia ziceam , eu sunt din aia cu quale :)
si mai avansez o nastrusnicie neverificata, simti ceva nou pentru ca experimentarea pe viu e temporala.
Cred ca am scris pe undeva pe la perlutele Sofiei ce a zis ea despre timp:
Timpul e cand ceva se misca.

ori aici ti se misca ceva in interior.

eu cand merg la concert nici nu sunt in stare sa spun unde-i tema a doua (daca ma intreaba vecinu de scaun).pt ca nu ma gandesc la asa ceva Ascultatoru nu trebuie sa stie nimic despre teoria muzicala, dar ca sa poata simti, sa se poata emotiona la el in fotoliu, compozitorul si interpretul trebuie sa asude binisor:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

N-ai ascultat Am eu un feeling asa ca muzica de negri ti-ar placea.
Am iesit dupa paine si ma gandeam ce sa-ti raspund...poate ca e prea putina muzica in viata mea, la un concert in sensul tau n-am fost de cand am plecat din Romania si nici atunci nu ma faceau sa uit de Pink Floyd. La concerte in sensul meu am mers practic la toate din oras.

Aia cu inginerul era o gluma, copilul se face ce vrea el. I-am pus muzica (Mozart inclusiv, Hendrix inca nu , am o colectie din aia music for babies) dar o ignora daca-i prea complicata adica cu multe instrumente, are jucarele de alea care canta bucatele populare gen oda bucuriei si-i plac la nebunie, preferat e marsul Radetzky, danseaza pe el de la doua luni ma jur


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mie hendrix chiar nu-mi place dar ii apreciez virtuozitatea, dar Clapton da. Si-mi place de Bobby mcFerrin, se pune?:))



Pt bebe merg f bine intr-adevar lucrarile pt pian solo sau cvartet de coarte. Haydn si Mozart la loc de cinste. Apropos de ingineri muzicali, tata socru a fost un inginer inventator de geniu si canta la vioara. Normal ca se face ce vrea el, si ai mei or sa se faca ce vor ei. Azi Sofia vrea sa se faca schioare, ieri vroia pictorita:))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput