The Lancet retrage studiul vaccin ROR-autism

The Lancet retrage studiul vaccin ROR-autism | Autor: Llaura

Link direct la acest mesaj

Jurnalul medical britanic The Lancet si-a retras marti studiul publicat in 1998 de catre dr. Andrew Wakefield, studiu ce sugera corelatia dintre vaccinul MMR (ROR) si autism. The Lancet spune ca Wakefield a actionat neetic, a manipulat date si a "ales" pacientii.
Sursa: www.cnn.com/2010/HEALTH/02/02/lancet.retraction.autism/index.html" target="_blank">CNN
Si: ce spune Sanjay

Deci...cine vine peste treizeci de ani in baston la tradarea savantilor? (stiu ca nu-i cel mai bun exemplu si nici cel mai bine ales savant, dar orisicat).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Ai dreptate Laura. Este un exemplu prost ales pentru ceea ce crezi tu ca inseamna. Lucrarea lui Wakefield a fost discreditata folosind exclusiv argumente stiintifice aproape imediat ce i se uscase cerneala. Putin mai tarziu s'a aflat si ca era grav atins de sindromul Exxon figurand pe listele de plata ale avocatilor care'si construiau un caz in justitie urmand ca Wakefield sa le 'fabrice' evidentele. Pentru asta a primit nu mai putin de o jumatate de milion de euro.
Conflictul de interese n'a fost dezvaluit nici editorilor de la Lancet si nici colegilor. In momentul in care au aflat de asta 10 din cei 13 coautori au cerut sa le fie retrasa contributia.

In cei 12 ani care au trecut pana la retragerea formala de astazi din Lancet Wakefield a lasat in urma o imagine de idol pop gen Hwang Woo-Suk, o comunitate isterica anti-vaccin, un incredibil fetish al dezintoxicarii de la chelatori pana la clisme, cateva morminte proaspete proaspete ale copiilor cu parinti 'informati' si zeci alti copii complet decerebrati in urma complicatiilor la care au fost expusi de parinti asisderea.

Vedem azi ceea ce nu credeam ca vom mai vedea vreodata: rujeola intoarsa ca boala endemica in zone anterior asanate. In ciuda faptului ca aceste cazuri survin in tari cu sisteme medicale performante copiii mor de rujeola in UK, Germania, Italia, Elvetia la fel ca in Africa sub-sahariana.

In Romania, cloaca traditionala cu boli infectioase a Europei situatia arata muuult mai rau. Dat fiind decalajul tehnologic - explozia relativ tarzie a numarului de conexiuni la internet, un sistem sanitar primitiv si incultura endemica am reusit sa cream in zilele noastre toate premizele unui scenariu de cosmar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Acest sfant gheorghe pe-un cal alb in razboiul antiantivaccinare.
Nu stiu altii cum sunt dar eu de cinci luni de cand am copil imi fac griji; suficient de multe ca sa atarne mai greu decat o viata de formatie pozitiva? nu; suficient de multe ca sa verific toate buzzurile, zvonurile si raspandirile to the best of my abilities in loc sa-l cred pe cutare de pe dc? da. De aceea (si nu numai) stirea de mai sus e o stire, pune lucrurile la locul lor, ce e fundamentat se publica in jurnale, iar ce nu, nu.
Aia cu tradarea savantilor am scris-o ca un fel de perdea de fum impotriva a inca unui razboi vaccin-antivaccin, personal mai bine ma uit la un film mongol in mongola; da' acu' c-ai luat-o in serios, citeste editorialul presedintelui academiei americane de stiinte in Science de sapt asta si o sa vezi ca si el crede la fel. Sau nici el n-are voie sa aiba opinii contra? .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
Nu stiu altii cum sunt dar eu de cinci luni de cand am copil imi fac griji


Hei, habar n'aveam! Felicitari! Va doresc sa fiti fericiti si sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Laura, felicitari!!

Adriana 9w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput