Pepenasi de iulie-august 2008 (170)

Pepenasi de iulie-august 2008 (170) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161, 162, 163, 164,
165, 166, 167, 168,169

Flavius, cel mai special pepenas
www.onetruemedia.com/shared?p=8cb2de8660b554ddfeeb28&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Avem un anisor
www.onetruemedia.com/shared?p=827c08654dee4c5de3c85f&skin_id=1012&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A venit primavara in bostana
www.onetruemedia.com/shared?p=784fc94cbba03c511361db&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul Craciun al pepenasilor
Retetele mamicilor de pepenasi
Poezici pentru mamici si pepenasi

Poezici de 1 anisor...incep aici
Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,
6,7,8,9,10
Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Albume cu poze: mamici iulie-august si pepenasiMail comun

Sarbatoritii lunii Februarie :

4-punca1976, 5-monysorescu, Anna (Biribu), Yvonne (iriss27), 7-Delia (MIKYCRIS), 8-danangie, 9-diarux, 14-syyylviuta, 16-mihamiha, 18-Christian (michellab), 21-ooka, 23-amalia1, George (flo1980)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

Mulzumim fetele pt voturi
TECKY cand ai participat la concurs cereai voturi si pe PM?
Chiar ma intereseaza lucru asta

MIKYCRIS Album de familie
MAMI DE PRINTESE DELIA SI DILARA

Ne votati in fiecare zi? cate 10 stelute la http://fotostars.eu/user.php?id=452

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

azi am fost la stanciu si sunt ceva mai optimista,mi a spus ca n are rost sa i fac analize pt chist hidatic pt ca eco arata ca e mai degraba un chist solitar,iar ganglionii din burta pot ramane mult tp mariti.acum,sper sa nu trateze totul superficial,eu am mai fost dezamagita acum ceva tp de el,insa am revenit pt ca n am gasit un pediatru mai bun.

KATA ptr informatii.
am fost si eu prin carref,am luat 2 per de pantal pt fetite pt cadouri cu 7 ron perechea,1 geaca redusa de la 135 la 35 ron [i am luat o lui codi,dar pt 4 ani ca mai are pt la anul si pt 3 ani],un tricou pt finul cu 6 ron si 2 pulovere de bebici,tot pt cadou[pt in toamna,caci va naste si cumnata si o prietena] cu 8 ron bucata.dar nu prea mai aveau mare lucru,noroc ca apucat sotul sa i ia ieri,cand a venit din tura,o geaca din aia redusa de la 65 la 15 ron,e super buna,eu i am luat lui cris cand era la pretul intreg si mi place mult,plus ca le am luat apoi lui cris si codi cand erau la juma de pret...cam exagerez cu hainele...
si cu jucariile..cand a fost sotul de serv am dat toti sacii jos din camara si am mai aruncat din ele,iar 2 saci i am dat fratelui,ca s prea multe si n au cand sa se joace cu ele.sotul e mai zgarcioman,el n ar da nimic,plus ca tinea masinute care nu mai aveau roti,etc pe care le am aruncat.lui cris i am luat o tona de jucarii,la codrin nu mai suntem asa risipitori..in curand o sa fac curati si prin carti,ca le tin in saci din lipsa de spatiu...

in rest,azi am dus referatele,am scapat de o grija,ca sa ma pot concentra pe legislatie,ca n am ami facut un test de nu stiu cand...
copiii sunt bine,iar codi e un dulce,efectiv ma topesc cand il vad cat e de vesel si de nebunatic...
revin ca au dat iama in produsele de machiaj[pt vanzare]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

mona, eu nu cred ca trateaza superficial niciun pacient. uite mie mi-a dat sa-i fac lui david panelurile pt alergii si eu am fost la alta dr si i-a facut teste pe piele unde a iesit ca n-are nimic, apoi am mers la el si i-am dus rezultatele aleia si mi-a zis sa ii fac panelurile ca este alergic si asa a fost, este alergic la mucegai si la inca 2 ciuperci.
am o cunostinta care a mers acum 9 ani la el ca fiu-su nu asimila calciu, i-a dat in prima faza sa ia mai multe pic de vigantol si sit nu s-a schimbat, apoi i-a dat sa faca d3 injectabil, dar nu s-a lasat pana nu a rezovat cazul.
deci, sunt convinsa ca daca ar fi fost ceva grav nu ar fi zis ca nu e.

myky, daca ceri voturi pe pm de la persoane necunoscute risti sa fii raportata moderatorului.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">k1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

BOBITA - mie, prima pediatra a Elizei mi-a zis sa ii fac Havrixu'. Vorba lu' Dia, n-a coincis niciodata chefu' cu bugetu', deci nu i l-am facut.
Al doilea pediatru, adica cel de acum, nu e "pentru" nici un vaccin suplimentar. Pe alea obligatorii le face cu consecventa, desigur. Cand l-am intrebat de havrix, a fost cam confuz, si cica de ce sa i-l fac, cica nu e curata gradinita?
Acuma, drept sa zic, nu stiu cata raspandire mai are acuma hepatita asta, dar stiu sigur sigur ca nu e o boala placuta.
La fi-mea la gradinita (la cea de acum, unde oricum nu o mai duc) e cam naspa. E gradinita de cartier, copiii sunt de toate felurile si natiile, na, ei sunt copii dragalasi dar lipsa de "nivel inalt" cuplata cu lipsa de chef a educatoarei, da un amestec naspa. De exemplu sunt in gradinita si cativa copii de la "centru". Adica un centru de copii din familii extrem de sarace, care ii iau doar seara tarziu pe unii, pe altii ii lasa acolo, iar pe cei pe care ii iau acasa, ii duc a doua zi inapoi la prima ora, pentru ca nu au sa le puna nimic pe masa.
Dat fiind conditiile, iti dai seama ca e un amestec acolo... Plus indiferenta educatoarei, cum spuneam... Si sa o vezi pe fi-mea ce se mai scobeste in nas si ce nupune mana la gura cand tuseste, de am ramas interzisa! Asa ca nu o mai duc.
Nu stiu ce sa zic... la un asemenea mediu, as fi vaccinat-o fara sa stau pe ganduri.
In noile conditii - ca nu o mai duc acolo si ca o sa plecam - ma mai gandesc.

MIKI - eu n-as trimite pe PM. Am primit si eu de cateva ori, si au fost dati cand am votat, dati cand am ignorat mesajul, cand a inceput sa se repete chestiunea, a inceput sa ma enerveze metoda. Zic sincer
Votat si azi

Pun acusi niste poze proaspete. Vin cu link cand e gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

faza super tare sau cum am ajuns sa dorm cu baby in pat

inainte de baita o las fara chiloti sa zburde prin casa. 1 minut am lasat-o si cand ma duc in camera la ea vad 4 chestii maronii pe covor. covorul alb si cineva se miorlaia facuse caca, calcase pe el, el moale si enervant si gretos , l-a intins prin casa si acu vroia in brate eu m-am ocupat de baby si bunica de covor numa ca l-a spalat cu detergent lichid cari puti a toxic si chiar daca am aerisit nu am putut sa o las sa doarma la ea in camera. asa ca la noapte facem nani amandoua aaa si i-am dus patutul langa al meu ca altfel nu prea ne hodinim...neeee...ea vroia cu maaaamaaaa naaaannn

azi a mai adunat 2 cuvinte in vocabular
- cuti-cuti = cutu-cutu
- fiiissss = pis-pis

-----

Are mami o MINUNE DE LA DOAMNE-DOAMNE

-----

Ruby eekyaa.
Ehla xana, ehla xana kondamou
Ehla bruwee, maydeenabee
Seesu samee ahkeeraa
Ruby ruby kree

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Vai Ana, eu cred ca innebuneam! Tu te distrezi, super tare!

Am pus cateva poze aici
Cateva poze de la Craciun, prin casa cu fetele, la zapada, si, din vacanta, am pus doar cateva poze de la delfinariu. Mai continui maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

Fetelor, stiam eu ca ma pot baza pe voi always! suntei niste dragute ca v-ati facut timp sa imi raspundeti. Cum am mai zis, toate raspunsurile sunt importante pt mine Nu numai cele care zic ce vreau eu sa aud

BIRIBOANTZOOOO cum adik "daca ne intereseaza"?????deci intri si nu zici nik???adik daca nu e cu discutia, nu te bagi????zi dom'le de steriletu ala odata. hai ca se face acusica de schimbul 3 si e randul tau. eu sunt pe aici.

ANKULEEEE ai incepout sa scrii ca mine!!!doua "dislexice" in ale scrisului.

crema de picioare si io tot scholl am descoperit ca merge bine, desigur daca e data regulat.as vrea sa descopar o crema care se da singura exista?

in rest.cupil suuuper mucios. ma streseaza starea dat fiind ca eu ma numar printre mamele norocoase care nu au experimentat decat un episod scurt de febra la viata lor. acu....stau langa el si ma torturez vazandu-l cum sufera. da cine se tavalea prin zapada acu 3 zile de nu-l mai puteam lua de acolo???Si ieri tocmai am fost la controlul de un an jumate si era perfect sanatos conform dr. acu...mancam muci

sunt in zona, ma lupt cu Comenius. AGAIN!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

anco n-aveam bre cum sa nu rad...eram chiar pe jos si eu si soacra-mea numa' marmota se miorlaia

si am uitat sa va zic de operatiunea suzeta: i-am schimbat dimineata locu' si am bagat-o intr-un dulap unde evident ca nu o vede. asa ca ea a omis sa o ceara si noi am omis sa i-o dam inclusiv la nani de pranz atunci s-a culcat in brate cu o vesta si a avut de muncit la ea sa o imbrace pana a adormit. afara insa a cerut-o

-----

Are mami o MINUNE DE LA DOAMNE-DOAMNE

-----

Ruby eekyaa.
Ehla xana, ehla xana kondamou
Ehla bruwee, maydeenabee
Seesu samee ahkeeraa
Ruby ruby kree

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

MIKYCRIS nu am trimis niciodata PM ca sa ne voteze,doar fetele din gasca noastra.
diarux astept detalii picante dupa ce-ti montezi steriletul.
ankalaura ce fete superbe ai!
maitreyi
Fug la nani,pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

ok profa vini si schimbul 3

deeeci, flo, mada, profa, si cine mai vrea sa stie: nu mai revin sa trec in revista metodele contraceptive ca a facut-o magistral Anka si n-as reusi eu la fel de haios
din toate alea existente statistic vorbind cea mai sigura e steriletul. am undeva si cifrele, steriletul e pe la 99%, preze 80% (ma rog folosit supecorect..), pastila vreo 85%, calendarul si alte "tehnici" in jur de 50%, ma rog intelegeti ideea
apoi ca efecte secundare, e net superioara pastilei. mirena are o concentratie infima de hormoni cu efect local. adik nu te ingrasi nu da migrene, nu influenteaza libidoul. cele cu cupru n-au hormoni deloc.
cit despre infectii, sinechii si alte drame e ca si cum am reveni la povestea cu drobul de sare. e posibil, da, dar de aia medicul care stie ce face ia o cultura de secretie inainte de a-l pune, daca e vreo infectie o trateaza si apoi il pune. deci sansele nu-s prea mari.
intre cupru si mirena o prefer pe ultima pt ca: unu - diminueaza fluxul menstrual, aici se foloseste in prezent nu numai drept contraceptiv dar si ca tratament pt menoragii; doi ca atunci cind vrei un alt bb fertilitatea e imediata dupa scoatere; trei ca riscul infim ce exista cu cel de cupru de perforatie cu mirena nu se intilneste.
ca parere personala, din sute de paciente cu mirena nu am avut macar una sa vina sa zica ca nu e multumita sau ca are vreo problema. citeva tipe au venit sa-l scoata din motiv ca lor le lipseste ciclul si il vor chestie de pitici personali.
acum depinde si fiecare ce vrea, ca sa nu creez aici polemici: cine are numarul de copii dorit in familie sau considera ca nu e momentul acum, pt o perioada de timp, merita sa folositi in sterilet. metoda legarii trompelor e si ea o solutie, mai invazva insa. daca insa sunteti in categoria nu as vrea dar si daca ramin nu e o tragedie, atunci puteti sa va alegeti din celelalte...
Mai3 sper sa nu te supar, sa-ti spun ceva asa ca de la un coleg mai trecut prin meserie: cind vine pacientul la tine sa-i prescrii ceva, sa-l tratezi cumva, nu merge prea bine sa-i zici ca tu nu esti de acord cu una si alta. tu trebuie sa-i prezinti alternative si sa-l ajuti sa o aleaga pe cea care i se potriveste omului (si nu tie personal) mai bine. ca efecte secundare are si aspirina, daca citesti ce scrie la contraindicatii te iei cu miinile de cap, si la toate medicamentele dealtfel, ca producatorii le pun acolo si ca sa se apere de un eventual conflict. si ce facem, ne intoarcem la ceaiuri si descintece, ca-s safe?

Anko
uite ce-i, a mea nu e incinta tu, ca suna a gara spune-mi pe scurt ce ai patit cu umarul ca nu stiu. cit despre daca sa iei antiinflamator sau nu, ia-l sanatoasa ca nu strica el poza.


Mami de doi mici

"If you believe everything that you read, better not read"

Mergi la inceput