Fulgusori de nov-dec2009 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutare si de la noi...

azi am fost la vaccin... totul a decurs foarte bine pana acum...
de plans, foarte putin...Eva dupa ce se terminase de facut vaccinul (doctorita era deja la birou) si mai mult a sunat a plans de alint decat de durere, iar Dragos s-a matzait un pic, mai tacea cateva minute, isis amintea si mai miorlaia...asta in timp ce era imbracat ... iar la plecare cand sa le pun caciulitele, atunci era sa inceapa concertul... pur si simplu nu suporta caciula.. ei au stat din prima zi fara ( la recomandarea neonat) si cand trebuie sa poarte , fie cateva minute dupa baie.. e suparare... isi foiesc capul si se agita.. cum dam caciula jos.. liniste si pace... si asta se intampla la fiecare caciula, subtire, groasa indiferent de material..
Am fost si cantariti si masurati, Dragos bare deja 5 kg si 59 cm, Eva 4.710 si 57 cm... fata de greutatile lor initiale.. stam f bine
Cum s-a terminat cantaritul si mergeam sa luam un pampers pe noi inainte de vaccin, Dragos a tras un pishu... dar ce pishu.. pe podeaua cabinetului... pe mami... si pe unde o mai fi sarit...
Am fost in vizita si la medicul meu cu care am facut FIV-ul... cand i-a vazut asa mari, el care ii stia asa mici...
acum dorm amandoi, Eva a mancat un bibe intreg... Dragos vad ca s-a oprit la jumatate... poate se trezeste sa continuam...
pana acum nu am vazut nicio modificare de comportament... am bagat supozitor de paracetamol (asa a zis pediatra)
merg sa citesc in urma..
o zi buna


Dragos si Eva _30.11.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot

neatza si de la noi
uite va dau inca una: http://www.incont.ro/taxe-si-impozite/concediul-pentru-cresterea-copilului-iti-diminueaza-pensia-afla-aici-de-ce.html
EU nu stiam asta, fetele din HR se pricep sigur

mami de bebe MATEI (10.11.2009)


nici eu nu stiam... vezi de ce platesc la asigurarea de viata/pensie privata... daca te lasi dupa dobitocii astia mori de foame...


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:



Am citit tot da sunt intr-o stare prea de kko ca sa mai scriu ceva.Noi poimaine avem botezul si nici macar hainele nu le avem cumparate..iar sotului nici nu-i pasa, el veede numai mobilier si canapele

Lylyana asa pretentii avea si pediatra mea (cernateasca)...sa o iau si sa o duc la innapoi.Cand i-am zis ca n-am pe cine trimite dupa ea si i-am sugerat sa i-a un taxi a zis ca NU..ca nu sta ea sa se trambaleze prin taxi...vrajeli..parca masina sotului sau taxi nu-i tot masina.Pana la urma tot eu m-am dus la cabinet, si pt asta nici macar covrigi nu i-am mai dat

fericita de Maya Andreea din data de 6-oct-2009

www.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=156032407" target="_blank">Invitatie la botez
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:


Salutare!

Rony, Ancutza, Monis, va multumesc ptr raspunsuri! Astazi ma simt mai bine.
Miany, multumim de aprecieri!
Miany, Lavinia, bafta la examene.
Ralu_Seby, ai un pui dulce foc iar tu esti o mamica foarte frumoasa.
Monica, sunteti doua frumoase!

------------------------
Proaspata mamica de baietel!

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Am vb cu doctorul: m-am linistit. Cica din descriere e posibil sa fie putina diaree, dar nu m-a lasat sa aberez prea mult, mi-a spus f clar ca cei alaptati exculsiv la san reactioneaza la regimul mamei si ca intr-o zi-doua trebuie sa-i treaca. Deci piua . Nimic altceva decat lapte de mama.

Si apropos de controlul la 3 luni, mi-a spus ca vrea sa-l vada ca cica la 3 luni trebuie facuta o analiza . Il sun peste 2 zile sa vad ce si cum ca nu mi-a zis azi ce fel de analiza...

Gabitza - felicitari pentru vestile bune. Si la noi e tragedie maxima... toate ca toate la imbracat, dar cand ii pun caciula, zici ca-l apas pe butonul de urlat

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

In my apron I carry nails, pliers, a heavy hammer, and pride.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

am fost afaraaa
am luptat din greu cu gheata, nametii si masinile de pe trotuar, dar am reusit sa ajungem pana la parc si sa ne si intorcem. am stat la soare pe bancuta 5 minute, ca deh...nu e bine sa stai pe loc

Lili fericita de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5
Si la noi e tragedie maxima... toate ca toate la imbracat, dar cand ii pun caciula, zici ca-l apas pe butonul de urlat


IDEM

Lili fericita de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Am vb cu doctorul: m-am linistit. Cica din descriere e posibil sa fie putina diaree, dar nu m-a lasat sa aberez prea mult, mi-a spus f clar ca cei alaptati exculsiv la san reactioneaza la regimul mamei si ca intr-o zi-doua trebuie sa-i treaca. Deci piua . Nimic altceva decat lapte de mama.

Si apropos de controlul la 3 luni, mi-a spus ca vrea sa-l vada ca cica la 3 luni trebuie facuta o analiza . Il sun peste 2 zile sa vad ce si cum ca nu mi-a zis azi ce fel de analiza...

[monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

In my apron I carry nails, pliers, a heavy hammer, and pride.


Chiar vroiam sa va scriu sa nu va mai agitati atata cu scaunele lui bebe mamicile care alaptati exclusiv, ca tot nu se face mare lucru in cazul asta. Antibiotic se da numai daca face febra, scaune cu puroi sau sange si daca nr de scaune e f mare sau si varsa si se deshidrateaza si au nevoie de lichide in plus fata de laptele de mama atunci se recurge la solutii de rehidratare.
Teo ii destul de maraita astazi si papa prost, cand ma instalez si eu mai bine la calculator si dau sa scriu incepe concertul...

hai ca-s curioasa si eu ce analiza... iara urla...


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui DianaR
Chiar vroiam sa va scriu sa nu va mai agitati atata cu scaunele lui bebe mamicile care alaptati exclusiv, ca tot nu se face mare lucru in cazul asta. Antibiotic se da numai daca face febra, scaune cu puroi sau sange si daca nr de scaune e f mare sau si varsa si se deshidrateaza si au nevoie de lichide in plus fata de laptele de mama atunci se recurge la solutii de rehidratare.
Teo ii destul de maraita asta si papa prost, cand ma instalez si eu mai bine la calculator si dau sa scriu incepe concertul...

hai ca-s curioasa si eu ce analiza... iara urla...


Pai la mine "agitatia" era doar ca nu stiu cum arata si daca are sau nu. Nu ma gandeam in nici un caz sa-i dau ceva, eu care nici ceai nu-i dau (nu mai zic de medicamente) si am retinut si ce spunea Dymomo cu ce i-au spus si ei doctorii, ca se da san in continuare... si tot ce mai povestea ea... M-am tot gandit, cred ca am pus ceva prea mult ghimbir si piper pe niste cartofi din care am mancat 2 zile... poate de la prea multe mirodenii sa se fi defectat usor. Altfel, sunt linistita oricum, ca buzele nu sunt deshidratate, nu varsa, face pipi... vesel este (intre reprizele de mici moftureli), deci n-am treaba.

Da, va spun peste cateva zile la ce se refera dr cu analiza...

Ma bag cat se joaca in patut sa mai citesc din cartea de v-am trimis-o si voua, pentru ca am senzatia ca tare greu e sa fii parinte, vorba aluia din carte, nimeni nu te pregateste pentru o treaba asa importanta (la job si ultimul angajat ca importanta din firma tot primeste un training de specialitate...ca mama: ciu-ciu). Am gasit deja chestii pe care le-am facut instinctual, dar sper sa mai descopar si alte lucruri interesante pe acolo...

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

In my apron I carry nails, pliers, a heavy hammer, and pride.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

ma pun si eu sa cos la sling. Ai gasit inele? Eu cos, dar inca nu le am, sotul e convins ca gaseste...


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput