"Salar" la 5,5 ani

"Salar" la 5,5 ani | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Am o dilema iegzistentiala uriasa si va cer parerea.

sambetele voi veni la lucru - 2 ore - de la 9 la 11. Incepand de poimaine.
in schimbul unei zile libere in timpul saptamanii.
inainte de Giulia lucram 7 din 7, apoi doar de luni->vineri. Dar ...

o voi aduce si pe Giulik cu mine vrand/nevrand ca n-am ce face.
se va juca la pc pana termin hartiile, apoi vom merge direct in parc la patinoar.
DAR
aseara i-am expus problema si i-am spus ca va lua salar 5 lei - acum la inceput din care isi poate cumpara ce vrea ea.
evident i-au lucit imediat ochii.

i-am explicat ca si-i poate strange, ce-si poate lua de acesti 5 lei si ca astfel nu se va mai supara pe mine daca nu reusesc sa-i aduc oul Kinder sau pufuletii cu surpriza seara de seara aici am fost smechera rrrau pt ca nu intotdeauna trec la magazin sa aduc ceva orice micut.
AM GRESIT la faza cu plata ?
Ma simt extraordinar, cumplit de rau fata de ea, nici nu va imaginati ce de bocete am tras noptile ca o voi cara cu mine. Ca nu am de ales, ca ea nu are de ales. Ma simt vinovata pana`n maduva oaselor.
Si nu-mi propuneti solutii la ce sa fac sa nu o car cu mine, NU avem de ales.


Edit sa mai adaug: "salarul" de 5 lei inseamna 2 oo Kinder de ciocolata si de asta o incanta foarte tare.
puteam doar sa-i spun ca la schimb avem o alta zi 100% a noastra, in care o duc si o aduc de la gradi - asta o incanta de asemenea mult, insa ma simt rrrau. Initial am vrut sa-i ofer o suma mai mare, apoi am spus ca va primi marire de salar in fct de cum ne vom descurca

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Eu zic ca 2 ore trec repede.Pt Giulia o sa fie chiar frumos sa mearga la sevici si sa ia ,,salar,, asa ca vezi partea frumoasa si nu te mai stressa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:



pai, ca sa nu te mai simti asa vinovata, prefa-te ca ii dai ceva de lucru in acele 2 ore, sa-ti aranjeze hartiile in teanc, sa-ti sorteze niste dosare in functie de culori, sau poti s-o faci "sefa" la rechizite, sa-ti tina o evidenta, sa te anunte daca ti se termina agrafele de birou, de exemplu...in felul acesta ea va simti ca face ceva util si ca te va ajuta, in schimbul banutilor...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Si eu cred ca, daca tot ai apucat sa-i spui de bani, nu ar trebui sa-i dai 'salar' ca vine cu tine. O pui sa faca ceva, ca sa inteleaga ca banii sunt 'munciti', nu o recompensa ca e cuminte 2 ore. Si nu trebuie sa te simti vinovata. poate chiar o sa fie o experienta frumoasa pt voi.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ma simt oribil, pt ca indiferent daca va vrea sau nu, va veni cu mine aici. 2 ore trec rapid, 2 ore a fost si alta data cand a VRUT ea.
Ma simt rau si pt asa o suma modica, pt tot ma simt rau

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Nu te simti asa de rau, hai revino-ti. Este ceva obligatoriu pentru tine, banuiesc ca nici tu nu mergi de placere. Ar fi minunat daca am putea face mereu doar ceea ce vrem noi si copii nostri. Eu cred ca exagerezi, sincer. Mai ales ca veti avea mai mult timp intr-o alta zi a saptamanii, mai ales ca vrei apoi sa mergi direct la patinoar, sau intr-un alt loc de distractie pentru ea. Este minunat ca ai aceste "mustrari de constiinta" inseamna ca relatia ta cu ea si felul in care ii acorzi atentie este special. Dar in viata nu putem fara aceste compromisuri, asa ca trebuie sa incercam sa ni le facem cat mai placute si sa trecem peste ele zambind.

Despre faza cu "salariul" eu cred ca este OK, atata timp cat ramane doar in contextul acesta, vii cu mine la serviciu, iei si tu salariu si este perceput doar ca o joaca. Daca nu se transfera si la alte activitati ca tip de recompensa eu zic ca e OK, poate fi chiar educativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Poate ca exagerez, asa par eu mereu cand deschid un subiect Dar chiar imi simt disperarea Altfel as tacea in sinea mea, multumita
Ultima data am fost isterica
Insa ma simt rau. Pt ca e ceva ce ii voi impune si ei.
Ma gandesc mereu ca sambetele le lalaim pana pe la 10 si abia apoi ieseam in parc. Acum la 8 juma` iesim din casa ca vrem ca nu vrem si-mi pare tare rau.
Cu banutii asa ma gandeam, sa fie plata pt munca de birou, adus acte de la fotocopiator, imprimanta, dintr-un birou in celalalt sau joaca afara in curte cand vom aduce si cainele
In rest nu primeste bani ca recompensa de la nimeni doar banii f marunti pt casele de marcat

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Mamagiuliei... eu spun sa nu te simti vinovata, caci lui fiimiu ii place sa vina la mine la serviciu. Ar fi in stare sa stea toate 8 ore cu mine... eu imi fac treburile, iar el se invarte si-i face de lucru cu ustensilele din birou... mare succes l-a avut taietorul de hartie/documente , a declarat ca vrea si el unul de ziua lui.
In ce priveste salariul... eu i-am dat lui al meu bani de buzunar saptamanal din clasa I, deci de la 6 ani si 9 luni. Acum are 5 lei / saptamana si el ii considera salariul lui.
Spre exemplu maine va veni cu mine la serviciu (este in vacanta si seful meu lipsa ) si tine mortis sa vina odata cu mine, la 7,30 ...
Deci o sa vezi ca nu sunt lucrurile atat de negre pe cat le vezi, mai ales ca sunt doar 2 ore. Giulia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ooo, si eu eram innebunita sa merg la mama la serviciu, lucra la un centru de calcul si eram fascinata de tot ce era pe acolo...cea mai frumoasa zi a saptamanii era duminica in care era de serviciu si ne lua cu ea cateva ore la birou...simteam (eu si fratele meu) ca suntem intr-o alta lume, eram impresionati de cladire, de birouri, de aspectul salii calculatoarelor...aveam teancuri de cartele perforate si role intregi de banda de hartie(roz, galbena, bleu)...

e posibil asadar ca fetitei tale sa-i placa nespus de mult sa petreceti impreuna, la birou, acele 2 ore, in fiecare sambata...mai greu va fi de exemplu daca va fi bolnavioara si va trebui sa stea in casa...aici ar trebui sa-ti faci un plan de rezerva, cred...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Corina, bine punctat, merci. La asta nici nu m-am gandit. Speram sa nu fie cazul, insa seful e intelegator, la o adica am pc si mobilul acasa
Si eu tin minte ca mergeam la birou cu mama mea si era tare fain mai ales in epoca pc-ului Doar ca mergeam ca vroiam eu , am aceasta fixatie in cap si sper sa mi-o scot sa nu ma mai simt atat de vinovata


Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca vin si eu cat dai? Mey fata - lasa grijile deoparte ca nici nu ai ajuns sa mergi de unde stii tu ca va fi ceva problema?
PS
eu nu i-as fi oferit bani (nu ca's zgarcit dar nu vad legatura cu banii). Daca trebuie mers asta e...

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput