"Salar" la 5,5 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:


Poi m-am gandit ca nici eu nu vin gratis la servici si acum e de musai pt amandoo si asa macar isi cumpara ea oole

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Sigur va fi incantata, Giulia.
Vei vedea, si ne vei scrie.

Ps. Sa nu ai remuscari, recuperati duminica dimineata de sambata.
La noi asa a fost un an jumate, si a functionat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Daria, cred ca este de datoria unui parinte ca, atunci cand are situatii fara alternativa, sa faca, pentru copil, ca acea singura alternativa pe care o are, sa para atractiva.

Mie mi se pare ca te-ai descurcat bine. Cu putina fantezie, vei gasi ceva sa ii dai de facut. Momentele in care se simt utili fac minuni pt cei mici.

Si fiindca am experienta cu astfel de situatii (am ambalat muuulte oferte de licitatie cu Matei la birou) vin si cu idei concrete in contra la plictiseala:
- lui Matei ii place sa puna stampile. Acuma nu stiu daca ai acces la ele, dar e bine de stiut.
- sa faca ordine in "cutia de hartie ne-alba". Avem o cutie unde colectam colile de hartie colorata care raman de la diverse. Si l-am convins pe Matei ca avem maaaaaare nevoie sa faca cineva ordine in ea, ca nu ne mai descurcam. Si uite asa de cate ori trece pe aici, fetele aranjeaza imediat sa fie cutia dezordonata
- ne serveste cate o gustare ca noi n-avem timp sa mancam (biscuiti sau fursecuri, nu va ganditi ca poarta tava de cafele)
- aduna cestile si canile de pe mese si le duce la bucatarie
- aduna pixurile si le pune in paharele cu pixuri (si aici "il facem" ca lasam special mai multe imprastiate )
- la caz de mare nevoie i-am dat cateva post-it-uri si s-a distrat tapetand multicolor faianta din bucatarie. Mai nasol a fost ca scrisese ceva pe fiecare post-it si data viitoare ne-a facut morala ca nu le-a mai gasit acolo.....
- poate sa deseneze pe un flipchart (Un tablou sa iti infrumuseteze biroul) sau cu carioci pe faianta (daca nu se supara conducere, vorba ceea....)
La dosare si bibliorafturi nu-l las sa umble, ca eu ma tai la deste in dosarele cu sina si mi le prind in clamele de la bibliorafturi. Nu da semne ca ar fi asa indemanatec ca mine, dar paza buna ......

Pana acum nu i-am oferit bani pentru asta, dar ma mai scap la rasplata (daca esti de acord sa stai cu mine, primesti cutare sau cutare) desi incerc sa o fac cat mai rar.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Daca tot i-ai zis ca ii dai bani, trebuie sa si produca ceva pentru asta. De exemplu invitatii sau felicitari de craciun. Ca nu exista "salar" fara ceva acolo, si mai ales ca sa ii treaca timpul mai usor.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionitza spune:

Eu zic ca nu trebuie deloc absolut sa te simti vinovata. si Giulia va fi mai mult decit incantata sa mearga la tine la birou!
Fiica-mea e innebunita sa o iau! si daca nu am ce face si o iau cu mine, cind o trimit cu bunicu la amiaza acasa, uneori se lasa cu scene ca nu vrea sa plece
face desene multe multe si le da tuturor, si de prin alte birouri, duce hartiile de la imprimanta cui ii trebuie...etc.
de dat bani nu i-am dat pe tema asta niciodata
DAR
cind nu vroia sa maearga la grupa mica la gradinita i-am explicat frumos ca ala este serviciul ei. ca eu iau bani de la serviciul meu pentru ca muncesc, si ca ea ia buline. A mers de minune
Recunosc ca avem un sistem de recompense daca ia x buline ii iau ceva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am inceput i8ntroducerea acasa si azi am aranjat hartii intr-un recipient sa le selecteze maine
Aseara venind de la patinoar i-am zis ca nu mai vine la servici daca nu o pot tine de mana spre casa, ea vroia sa alerge pe gheata dp trotuar si a spus ca vine, cum sa nu vina si am circulat regulamentar

Sper sa o tina entuziasmul. Pt ca serviciul ei e pe o perioada nedeterminata

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Am inceput i8ntroducerea acasa si azi am aranjat hartii intr-un recipient sa le selecteze maine
Aseara venind de la patinoar i-am zis ca nu mai vine la servici daca nu o pot tine de mana spre casa, ea vroia sa alerge pe gheata dp trotuar si a spus ca vine, cum sa nu vina si am circulat regulamentar

Sper sa o tina entuziasmul. Pt ca serviciul ei e pe o perioada nedeterminata

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela


Hey, vezi jumatatea plina a paharului: orice contract de munca respectabil e pe perioada nedeterminata nu?

Fruntea sus, o sa va descurcati de minune!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Daria, bucura-te ca iti permite serviciul sa o duci la birou cu tine, 2 ore, pentru ca n-ai alta alternativa.
Daca m-as gandi la mine si as pune ipoteza asta, sigur seful meu n-ar accepta. Deci ar trebui sa gasesc o bona de weekend. Dar nu-i cazul meu.
Nu te mai stresa atat. Ii vei gasii si ei o activitate de birou in timpul asta si va trece repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Am inceput i8ntroducerea acasa si azi am aranjat hartii intr-un recipient sa le selecteze maine
Aseara venind de la patinoar i-am zis ca nu mai vine la servici daca nu o pot tine de mana spre casa, ea vroia sa alerge pe gheata dp trotuar si a spus ca vine, cum sa nu vina si am circulat regulamentar

Sper sa o tina entuziasmul. Pt ca serviciul ei e pe o perioada nedeterminata

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Sa-i zici la sefu' sa iti cresca salariul cu 5%

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Am inceput i8ntroducerea acasa si azi am aranjat hartii intr-un recipient sa le selecteze maine
Aseara venind de la patinoar i-am zis ca nu mai vine la servici daca nu o pot tine de mana spre casa, ea vroia sa alerge pe gheata dp trotuar si a spus ca vine, cum sa nu vina si am circulat regulamentar

Sper sa o tina entuziasmul. Pt ca serviciul ei e pe o perioada nedeterminata


Sa-i zici la sefu' sa iti cresca salariul cu 5%



Mda..mai ales ca lucrati doua pentru acelasi salar.

Mergi la inceput