Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angharad spune:

Stai asa ca nu am inteles ...ce avort? de ce?? eu credeam ca e cearta pt ca are copilul 1 an...nu m-am gandit ca face referire la sarcina.
lamuriti-ma ce le trece prin capsor??? de ce avort??
[/quote]

Aelita, doctorita respectiva a facut-o cu ou si otet pe prietena mea pentru simplul fapt ca a indraznit sa ramana insarcinata inainte de a intarca primul copil, care urma sa faca un an in cateva zile de la pozitivarea testului. Ideea era ca sarcina si alaptarea nu sunt compatibile, ca pot da malformatii la noul fat. Total gresit! Singura problema ce ar putea aparea, daca mama se hotaraste sa mearga in paralel cu ambele, e ca in lipsa unei alimentatii corespunzatoare sa apara carente care duc la o anemie accentuata la mama.
Cert e ca dupa acea vizita la cabinet copilul a fost intarcat dar urmarirea sarcinii a fost preluata de un medic mai competent. Bebele a fost nascut normal, creste foarte frumos si nu are nicio problema de sanatate.

Mie pediatrul mi-a spus ca pot alapta pana la 4 luni de sarcina, iar ginecologul pana cand doresc.Oricum secretia lactata e inhibata de hormonii sarcinii asa ca e posibil sa apara autointarcarea daca Ioana e nemultumita de calitatea/cantitatea laptelui. Sper eu!

14+ si mami de pitzigoi Ioana-Miruna (28.01.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lia73

o palarioara cu boruri mai mari care sa-i protejeze pe cei mici de soare atunci când iesim cu ei afara la plimbare


cea mai buna e umbreluta la carut,si asa au si ei perisorul la aer.


Alina-da,cu tanga ala normal,da.dar unul cu triunghi mai normal,ala nu se mai plimba de colo colo
eu am gasit asa unii,de bumbac,sunt mai lati pe toate partile,sa zic de 5-6 cm ,nu atze,si triunghi sanatos,aia nu se mai miscaDar cu greu i-am descoperit !!! adica stau la fel ca ceilalti,protejeaza bine.

12+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

cd FELICITARI IUBITA

+14 Asteptarea este tare grea dar rasplata va fi pe masura!! pozulici

paunita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aelita


ANGHARAD-
Citat:

Aelita, am o prietena din Iasi care tot asa a ramas gravida in perioada alaptarii si medicul (tot femeie) cu care a nascut primul copil a facut-o pe biata fata sa iasa in lacrimi din cabinet, unde ii facuse o morala monstru si i-a cerut sa faca avort. Sunt medici inchistati si limitati, care nu au pus mana sa citeasca vreun studiu mai nou, sunt subiectivi si neprofesionisti. Suntem norocoase ca avem acces la atata informatie...

Stai asa ca nu am inteles ...ce avort? de ce?? eu credeam ca e cearta pt ca are copilul 1 an...nu m-am gandit ca face referire la sarcina.
lamuriti-ma ce le trece prin capsor??? de ce avort??



12+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)


Hmm.. ce doctorita este aceasta? Sa stim sa nu mergem la ea..

*************************
Mihaela, www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxv24nho4ve.png" target="_blank">14+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

CD, felicitari pentru rezultat!

*************************
Mihaela, www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxv24nho4ve.png" target="_blank">14+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Hello fetelor.Vai dar sunteti asa harnice,aseara erati la pag 9 iar acum deja la pag 3 la un capitol nou.waw,ma uimiti.
16+

Viitoare mamica fericita
My Baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya71 spune:

Alina, daca ai stii cat imi sunteti de dragi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

buna fetelor! am vazut ca vb despre faptul ca, chiloteii tanga nu-s buni pe perioada sarcinii. eu ma intreb de ce? mai ales daca sunt de bumbac si un pic larguti nici sa te stranga. cat despre candidoza si eu am avut dar inainte de a ramane garvi, am urmat nu stiu cate tratamente, am fost la trei medici diferiti, si pana la urma ultima data nu am mai mers la nici un medic, imediat cum am sesizat ca bacteria e la inceput de evolutie am luat niste ovule meclon si de at. multumesc lui DD ca n-am mai avut nici o treaba si sper nici sa nu mai am, desi stiu ca bacteria inca traieste in organismul meu, ca de... din trei medici nici unu nu a fost capabil; s-o extirpeze definitiv.
va puup si multa sanatate ca ne trebuie la toate

18+
Corina, viitoare mamica de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

maya, imi pare tare pentru ce s-a intamplat, fii curajoasa nu e un capat de drum, o sa vezi ca daca Dumnezeu va vrea sa ai un bb cu siguranta o sa-l ai. Ai credinta in El!

18+
Corina, viitoare mamica de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya71 spune:

AM O 'TRILEMA'. Maine ma duc la control dar nu am deloc incredere in dr. Cand am fost la Urgente, i/am zis de la inceput ca nu vreau sa ma interneze si ca sunt cu contract de colaborare la firma unde lucrez(a fost de acord). Seara nu vroia sa/mi dea drumul, imi zicea ca nu deconteaza Casa de Sanatate daca nu sunt cel putin 24 ore. Am plecat in seara aceea dar se pare ca totusi mi/a facut fisa de internare (mie nu mi/a zis nimic) si acum ma pune sa platesc spitalizarea... Am sunat o prietena care e medic la 'Urgente' dar la alt spital si mi/a spus ca oricum primele 3 zile de spitalizare la urgente nu se platesc... Hm???

Mergi la inceput