Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Rocsy - data viitoare o sa fie mai bine!
Roxy - multumim de ajutor!

Multumesc pentru povestile frumoase de dragoste. Mi-au inseninat ziua ! Hai sa o spun si pe a mea, iertare daca-i prea lunga, dar m-am lasat dusa de val

Povestea noastra de dragoste: Au fost colegi de gradinita o vreme, la tara, la bunici. Au crescut si s-au “lipit” fiecare de grupuri diferite, pana cand s-au observat din nou, fara sa-si vorbeasca, intr-o seara de Inviere. Fiecare avea pe “altcineva”… S-au reintalnit in toamna, in septembrie, accidental. In continuare, fiecare era cu acel “altcineva”, dar atractia fizica dintre ei era una nebuna, nebuna de tot! La inceput si-a vorbit despre cate in luna si in stele, de la filosofia de viata a fiecaruia, la banalitati cotidiene, dar isi vorbeau sorbindu-se, poate fara sa se asculte unul pe celalalt cu adevarat. Se simtea pofta incontrolabila de saruturi, de imbratisari… Si au cedat. Si au trait doua saptamani de vis, cu priviri pofticioase pline de subinteles ziua, si intalniri pe furis, palpitante, noaptea. Apoi el a plecat sa inceapa scoala militara, iar ea sa inceapa facultatea. S-au reintalnit in decembrie, dupa juramantul lui, moment in care el i-a spus ca a renuntat la “altcineva” din cauza aventurii lor din septembrie. Ea inca nu renuntase, avea de gand, si a si facut-o, dar din cu totul alte motive: “altcineva” era al naibii de posesiv, iar ea nu il iubea si ii devenise insuportabil. Au convenit la o relatie libera, deschisa, din moment ce nu puteau fi impreuna zi de zi. A fost idea ei, dar nu era corect: el era inchis intr-o cazarma-scoala, iar ea era studenta in Cluj… El a fost deacord, ca sa nu o piarda, si si-a “sacrificat” toare permisiile de weekend sa fuga la ea, sa o vada; a renuntat sa-si petreaca timpul liber cu familia, cu prietenii pentru a fi langa ea, timp de doi ani de zile!!! Ea a mai avut intre timp relatii sporadice si comode, dar nu se putea “lipi” de nimeni, se indragostise, desi nu vroia sa-si recunoasca nici ei. Dupa doi ani, chiar inainte sa-si termine scoala, intr-o seara de 1 aprilie, stand in pat, el si-a luat inima in dinti si i-a spus ca o iubeste, ca o iubeste din prima zi ca un nebun. Ea a ramas tacuta, i-a soptit un “bine” sec, si i-a intors spatele, sa doarma. Era socata si oricum nu a reusit sa adoarma, s-a chinuit pana dimineata. Si el la fel. Cand s-a luminat de ziua, ea s-a intors catre el si i-a spus ca s-a gandit, si ca la randul ei, il iubeste. Ce a urmat a fost cea ma frumoasa zi din viata lor, si-au promis sa nu mai stea departe unul de celalalt niciodata. Anul acesta in septembrie se implinesc 11 ani de la acel prim septembrie… Si pentru ca si-au respectat promisiunea cu dragoste crescanda an de an, Dumnezeu s-a indurat si le-a trimis-o pe iubirici, care sa-i bucure si sa-i uneasca mai mult.

Nana 25+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Va multumesc ca m-ati trecut in listuta dar cred ca s-au strecurat ceva erori, adica: username "marylenac", UM este 19 august 2009 si pe baietelul meu il cheama Matei si are 3 anisori si 5 luni. Daca se poate schimba ar fi super........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Mira, Nico, Sabina, Rocsy ma bucur mult ca va place numele lui iubirici! Edit: Nu ma deranjeaza pe mine personal daca o sa i se zica micutei Nana, dar nu as vrea sa se simta ea ciudat... Vreau sa aiba propria ei identitate, nu sa fie asociata tot tompul mamei ei. Din cauza asta n-am vrut nici macar Ioana, initial.

Ely , chiar ma gandeam la tine de cateva zile, ca nu ai mai postat nimic. Cred ca te chinuie si pe tine ligamentele sau musculatura care se intinde, si se tot intinde... Eu sunt relativ ok, ma mai plang fetelor de cate-o durere, de cate-o contratie, dar mergem inainte cu optimism si bucurie.

Mary, eu nu stiu sincer ca sa mai zic de asemenea cazuri: sa nu-ti cunosti chiar in halul asta corpul, sa nu-ti pui semne de intrebare cand vezi ca totusi se schimba ceva la tine... E nesimtire, in opinia mea, ce mai! Cum Doamne sa ajungi sa nasti, fara sa-ti simti copilul in burta?! Hai, ca sa nu-ti dai seama in primul trimestru e destul de comun, dar timp de noua luni sa nu banuiesti nimic, parca-i SF!

Nana 25+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Mira, Nico, Sabina, Rocsy ma bucur mult ca va place numele lui iubirici! Edit: Nu ma deranjeaza pe mine personal daca o sa i se zica micutei Nana, dar nu as vrea sa se simta ea ciudat... Vreau sa aiba propria ei identitate, nu sa fie asociata tot tompul mamei ei. Din cauza asta n-am vrut nici macar Ioana, initial.

Ely , chiar ma gandeam la tine de cateva zile, ca nu ai mai postat nimic. Cred ca te chinuie si pe tine ligamentele sau musculatura care se intinde, si se tot intinde... Eu sunt relativ ok, ma mai plang fetelor de cate-o durere, de cate-o contratie, dar mergem inainte cu optimism si bucurie.

Mary, eu nu stiu sincer ca sa mai zic de asemenea cazuri: sa nu-ti cunosti chiar in halul asta corpul, sa nu-ti pui semne de intrebare cand vezi ca totusi se schimba ceva la tine... E nesimtire, in opinia mea, ce mai! Cum Doamne sa ajungi sa nasti, fara sa-ti simti copilul in burta?! Hai, ca sa nu-ti dai seama in primul trimestru e destul de comun, dar timp de noua luni sa nu banuiesti nimic, parca-i SF!

Nana 25+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana



Nana ce frumos ai povestit. Ce poveste frumoasa.

Mary, Nana exista o emisiune pe Travel and living sambata de la 10 parca cu cazuri din astea, arata fete care nu stiu ca sunt gravide, le apuca nu stiu ce dureri, ele isi inchipuie ca provin de la diverse afectiuni, dar ajungand la spital, medicii constata ca sunt in travaliu gata sa nasca . Eu stau si ma uit ca proasta si nu imi vine sa cred cat de tampite pot fi unele. Cum Dumnezeu sa nu simti miscarile copilului, cat de nesimtita si indolenta poti fi si totodata sa ratezi cea mai frumoasa parte a sarcinii.

Sabina 28+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 12 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Sabina, m-am uitat si eu la emisiunea de pe Travel, dar am renuntat ca ma iau caldurile cand vad cate inconstiente exista. Am vazut un sigur caz, care mie mi s-a parut plauzibil: o femeie peste 50 de ani, cu FIV, si care a pierdut un embrion cu o hemoragie groaznica, iar medicii i-au spus ca nu mai e insarcinata. Din cauza depresiei a slabit peste 10 kg, iar pe la 20 si ceva de saptamani s-a dus la medic cu simptome de sarcina. Medicul i-a zis ca ar fi cancer uterin, asta pana i-au facut eco si au descoperit sarcina. Pai eu am stiut de la inceputul inceputurilor de fiecare dintre cele trei sarcini! Din prima saptamana de la fertilizare am inceput sa ma balonez usor, iar eu nu m-am balonat niciodata fara sa fiu gravida! Un simptom cat se poate de simplu, dar neobisnuit pentru mine. Si cum la 5 zile de la fertilizare iti iese HCG-ul pozitiv la sange, m-am dus la medic gata inarmata cu probe, chiar daca mai aveam destul pana la menstruatie .

Nana 25+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Nana pe asta cu FIV am ratat-o, dar am vazut alta tanti, care avea nu stiu ce tip de paralizie si nu isi simtea muschii cum trebuie, a fost singurul caz, care mi s-a parut cat de cat plauzibil, dar restul vai de capul lor. Eu de multe ori am crezut ca sunt insarcinata, avand simptome specifice si de fapt nu eram. Totusi cand a fost pe bune am stiut 100%, mai putin la Ale am fost convinsa ca e extrauterina.

Sabina 28+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 12 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Nana : cazul de care povestesti tu , pare plauzibil intr-adevar ... femeii i se spuse-se ca a pierdut sarcina si totusi a simtit ea ceva de s-a dus la control cand avea 20 de saptamani. Eu nu am vazut decat vreo 2 cazuri ca nu prea le prind ( desi mi-ar place , Sabina e sambata sigur, ca eu stiam ca e lunea la 10 seara ? ). Eu am ramas oricum masca cand o ditamai grasana ajunsese la spital in travaliu, ea habar nu are si spune ca are crampe iar declaratiile ei ulterioare m-au lasat masca ... ca nu a observat absenta menstruatiei ca ea oricum avea ciclu dereglat ( bine dar timp de 9 luni ?! ), nu si-a vazut nici burta cica de la grasime, observase ca se ingrasase putin , iar de miscarile fetale nici nu se punea problema ... poate la ditamai suncile ce le avea cand se misca copilul credea ca ii aluneca sunca ), iar putinele greturi pe care le-a avut a zis ca s-a gandit ca mancase ceva stricat .
Povestea vostra de dragoste mi-a adus aminte de un cantec de-al lui Stefan Banica : "te-am vazut intr-o seara de mai, te-am placut ...", nu stiu cum se cheama melodia ca nu sunt fanul lui, dar poate o stii !

R_ocsy 24 fix Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Nati Frumoasa povestea voastra!!! Ce romantic a fost cand te-a cerut in casatorie... Chiar... cum de nu te-ai mutat tu in Romania?

Nana, si povestea ta mi-a placut muuuult. Mi-a placut cum ai povestit-o... Mi s-au umezit ochii...

Si eu am vazut emisiunea de pe Travel&Living, si la fel ca Nanei, un singur caz mi s-a parut plauzibil. In rest insa... ma intreb si eu de unde atata ignoranta si pana la urma lipsa de respect fata de propria persoana, incat sa nu observi modificarile corporale, care oricat ar fi de usoara sarcina, sunt ATAT de evidente!!!!

Mira fericita 24+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

ola burtici
Nati, Nana, foarte frumoase si impresionante povestile voastre
eu deocamdata nu am starea necesara de a povesti cum ne-am cunoscut ca tocmai ce am tras o portie dedin cauza unor melodii si poze
plus de asta am emotii pt maine la morfo fetala cat casa poporului, imi trec tot felul de prostii prin cap
fetelor spuneti mi si mie la morfo se mai face si cu sonda vaginala?
Crissy tie cum ti a facut iosup?
pupicei si

asa creste bebicu
ale cu Karina Florentina in 22 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Ola frumoaselor

Corina, Mirabela you've got mail!!!!! Dupa ce il cititi ne auzim pe mail sau pe telefon.

alesicoo ecografia se va face abdominal.



Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 24+

Handmade by Alina

Mergi la inceput