**Zmeurici de iulie-august 2009 (26)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Blancada-mi si mie te rog reteta de iaurt.Am incercat dar nu iese!
Monilandintr-adevar contin gluten , dar sunt singurii care merg la 6 lunite, iar eu zic bine ca-i mananca si pe aia!
mami de laura maria(16.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!
haideti la o ! la noi tot asa...
Multumim fetelor de urari...nu mai suntem bebelushi...si parca mi-e dor deja de el mic.

la cat mai multe lunite:Daria, Daria Ioana si Victor!
sa cresteti mari, sanatosi si papaciosi!

Pogos am fost si eu ieri la DM, dar nu am vazut dispozitivul ala. In schimb au bagat canile cu cioc, anti-curgere fara BPA. nu am luat inca, nu avem nevoie.
Nu am gasit nici periuta de dinti electrica de la Cars de care zicea Alina.
Dienutza e un dulce Albert si ce bine sta in fundic. tu cred ca ti-ai dorit o fetitza, prea mult roz e in jurul lui.
Moniland bafta la dr. cu irina, sa nu fie nimic grav.
eu i-am dat lui Edi sa molfaie pe piscoturi, doamne ce-i plac!
Flosideea unde sunt pozele recente? nu le-am vazut decat pe cele de la Craciun, care le-am mai vazut.
Blanca super ca ti-a iesit iaurtul si i-a placut Evei.
Motana nici mie nu mi-a iesit iaurtuyl din laptele meu congelat. cred ca nu s eincheaga din acelasi motiv ca si la branza. deja am inceput sa arunc din lapte ieri...am din august si au trecut 6 luni.
Noce ai dreptate cu gusturile...eu ii fac odata si ii ajunge pe 2 zile, dar pe urma bag alte legume ca sa0si diversifice gustul.
Ziua lui Mony e in 9 februarie. ca nu am reusit sa rectific ieri si v-am bagat pe toate in ceata.
Anielas e mortala Ania cu sare in centrul ala de joaca.
Andreea iaurtul se face asa: pui in borcan o lingurita de iaurt sau smantana din comert, si torni peste lapte caldut. il pui la caldura(printre paturi) pana se incheaga. eu am aparat de iaurt, am incercat cu lapte matern dar nu iasa. trebuie sa incerc cu lapte din comert.
e mare si frumoasa Laura Maria.
Mony si eu am un program de taiat filme, dar e complicat la cat ma pricep eu. si trebuie sa descarc de pe camera si nu ma pricep....SF pt. mine.
Elenada super ca vor apa.
asteptam cu interes pozele profi.
Galarina bine ca sta cu bona si totul e ok. e o dulce frumoasa ta....si fratiorul la fel. ai 2 copii frumosi tare.
Corinna e mortala si Maria...seamana la freza cu zmeurica Andreei.
Inutsa eu am luat doar piureuri de fructe. Imi pare rau ca nu am bagat si ceva cu branzica, numai bine ii faceam cu pastele luate tot de la ei. edi le mananca, nu are treaba.
Marco nu prea manca piureurile de legume si carne din borcanase. si de aceea nu am luat nici pt. Edi.
cum e caruciorul? nu ai mai intrat sa ne zici.

gata....am citit, am raspuns, ma duc sa paserez fructele pt. ora 11.
la pranz voi introduce galbenusul de ou, asa ca dupa ce papam fructele si laptele, plecam la piata sa luam cartofi ca sa facem cu ou.

si o zi frumoasa sa aveti.



_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

La multe lunite
Daria de mamilivia
Ana Sophia de Galarina
Daria Ioana de Alex@Sara
Victor de Bibuga


Sa vedeti ce imi spune ieri soacramea " pune sare in supa copilului ca de aia nu-i place ca nu are nici un gust" iti dai seama copilul meu se si pricepe la gusturi...il fac bucatar de mic ...nici macar nushtie cum e gustul de sare...

Motana eu am luat cartof dulce din supermarket ca la piata eu n-am vazut saa fie...pretul nu-l mai stiu dar parca n-o fost scump.

anielas,Corinna1982 fetele degeaba vreti voi mai devreme ca nu va dau ..... pe 9 de abia o sa primiti . Asa ca nu mai incercati voi sa ma corupeti ca pana atunci nu va dau nimic , promit sa fac un tort bun bun pt clubul zmeurici

anielas ce frumos se distreaza Ania.

Azi o reusit si bebele meu dupa multe incercari sa ajunga cu piciorusul la gurita lui si era f incantat si cea mai mare realizare a lui a fost acum 2 zile cand a reusit sa se ridice singur in fund si deja ii place sportul asta

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)
Poze Denis
www.youtube.com/watch?v=kKC9YvD0qaQ" target="_blank">Denis rade
www.onetruemedia.com/shared?p=9e2987701899744bd26de6&skin_id=701" target="_blank">Denis 0-3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Salutare
Blanca, ia zi cum ai facut tu iaurtul ca mie nu mi-a iesit
Giova, eu am citit ca se introduce galbenusul de ou abia dupa luna a 8-a. Si eu i-am dat teodorei si mi-a facut o alergie urata de la el Abia dupa am rasfoit net-ul si am aflat ca nu se da asa devreme.

Azi dimineata, Iulia a insistat sa o adoarma ea pe Teodora. M-a instruit bine de tot inainte, sa nu fac galagie, sa nu dau desenele tare, sa nu zbier si ... daca ma trece pisi sa merg sa-mi iau olita din baie, sa nu strig dupa ea Exact cuvintele ce i le zic eu atunci cand merg sa o culc pe Teodora.
Ia uitati cum o adoarme ea


Dupa ce si-a terminat tot repertoriul de la gradi si Teodora tot n-a adormit, i-a spus ca o da la Tomi (catelul), ca-i mishelina si ea nu mai vrea sa fie mamica ei. Si m-a strigat pe mine

AnamarialuiIulia (23.03.2006) si Teodora(11.07.2009)
Nasterea printesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Neata!
Huh, in sfarsit am computer complet functional
Azi mergem la pediatra, sa vorbim despre diversificarea printesei, bubele care tot ii apar etc. Sa vedem ce imi zice

aniela pfiii, ce distractie pe capul Aniei

giova o sa incerc un pic mai tarziu pireurile, poate le accepta. Si eu tot din fructe am, si un set de legume. Nu stiam ca sunt si cu branzica.
Carutul e super, merci de intrebare, ne plimbam cu el la greuceanu. Astept sa se mai incalzeasca si o sa iesim mai des.
Noi am rezolvat si problema imbracatului in salopeta de iarna, cand ma tzipa de numa-numa. Mama i-a luat un sac, thermal sack cica se numeste, are forma unui sac, la propriu, gros, de iarna, captusit bine mai ales pe interior, cu fermoar, iar la cap se strange cu un snur, ca sa ia forma fetei, si sa nu intre frigul. Asa ca acum nu mai avem probleme cu imbracatul la iesire. O imbrac in haine normale, o bag in sac , mai maraie dar putin, si iesim. Ii tine f cald sacul, tot timpul o scot calda din el.

Am vazut si pozicile lui dienutza, andreea1979, corina Doamne, ce au mai crescut bebeii
flosideea nu am putut vizualiza pozele tale

micaalsa `ce instructaj strict ai primit. Dulci fetele

---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca la 5 luni

bebelusha in burtica

cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galarina spune:

Multumim de urari fetelor! Azi noapte, ca sa marcheze trecerea in luna a 7-a, a stat treaza de la 4 la 5. Dar o iert, e ziua ei

Am vazut poze frumoase, cu zmeurei veseli si frumosi!

Mica m-am distrat rau de adormirea Teodorei. Super Iulia!

Hai sa ti-o arat pe Ana in Bumbo pt care multumim mult!

http://picasaweb.google.ro/c.chivulescu/Ian2010#5429521604781885186



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna dimineata la zmeurici!
Lipsesc si eu o zi de pe forum si uite cat am de citit....

Si cum am lipsit ieri de la apel, va fac acum urarile de rigoare:
La multe lunite!!!
Albert Andreide Dienutza79,
Eduard de Giova,
Luca Andrei de Ylla2009,
Daria de Mamilivia,
Ana Sophia de Galarina,
Daria Ioana de Alex@Sara,
Victor de Bibuga.


Dienuta79, ziceai ca dimineata ii dai lui Albert branzica calcica. Cand o faci? Cu o zi inainte? Si cate zile tine branzica asta, de cate ori poti sa-i dai din ea? Eu nu m-am invrednicit pna acum sa fac, am trecut direct la iaurtel Campina, papa unul intreg cu doua masuri de cereale, ii place asa de mult, dar vreau sa incerc si cu branzica. Albert e un scump, mi-au placut mult de tot pozele.

blanca000, eu nu reusesc sa am ore fixe cu David. Daca da trezirea la 7, papa marul pe la 9 si apoi somn, deci supa la 12, dar s-a intamplat si la mine sa ajung cu supa pe la ora 3...nu e batut in cuie, dar nici nu cred ca e mare problema daca sunt 1-2 ore diferenta. Doar nici noi nu mancam la ore fixe...Bine, ar fi ideal sa se trezeasca si sa manance ca robotii la ore fixe, dar cel putin la noi nu e nicio sansa...

noce, ca bien zici ca trebuie diversitate in mancarea bebeilor, ma tot gandesc de o vreme la asta, mai ales ca-i dau tot acelasi lucru de cand am inceput diversificarea, chiar ma mir cum de inca accepta. Trebuie sa ma uit si eu pe retetele alea neaparat. Super ce planuiesti tu sa-i dai lui Filip, gata, te apuci serios de gatit . O intrebare tampita....ce-i aia roscove ca n-am mai auzit pana acum...neuron in vacanta ce mai..

Motana, cartof dulce se gaseste si la Kaufland, noi de acolo luam.

anielas, super sara Ania ca un iepuras, ce se mai distreaza .

micaalsa, bestiala cum se straduieste Irina s-o adoarma pe Teodora...si eu cant acelasi cantecel. Dulci foc, ce mi-a placut! Imi place mult cand vad mamicile cu 2 copii, cum se implica fratiorii mai mari si se joaca impreuna si ajuta si ei cum pot ca niste oameni mari .
De galbenus si eu stiu ca se introduce mai tarziu, mie mi-a zis pediatra ca dupa 7 luni jumate.

Eu am descoperit pe corpul lui David suprafete aspre, dar nu rosii, pur si simplu e aspra pielea, el n-a mai avut niciodata probleme cu pielea. Si la fata e rosior si aspru, ce o fi? Ati avut vreuna probleme de genul asta?

Deocamdata atat, va pupacesc cu drag!


Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

a papat Edi la greu: mar+para+avocado, blenduite cu o lingurita de iaurt.

mai astept si eu cu galbenusul, nu e graba...vroiam doar sa-i dau o zi cartof+galbenus, si o zi piure de legume cu carnita. dar decat sa ma trezesc cu ceva alergie mai astept.
poate fac rost si de oua de casa de la bunica.

Micaalsa mortal instructaj ai primit. Nu merge la gradi Iulia?
cum ai facut iaurtul de nu ti-a iesit?
se pune o lingura de iaurt normal si peste lapte caldut. il pui la caldura, printre paturi pana se tstrange.
Motana cam 3 lei e un cartof dulce...am luat unul si atat scria pe eticheta. nu mai retin cat e kg...parca 8 lei.
Inutsa e misto sacul ala de care zici. eu il imbrac in cosmonaut si are caruciorul asta sport sac de iarna cu polar pe dibnauitru. doar ca nu l-am prea scos din cauza de bronsita si pe urma frig.
Galarina e super pitica in Bumboo. tu ai jolly jumperul nu? cum e sist. de prindere la tocul usii? ce mortal e Stefan cum doarme la perete.
Uliiasi asa e fata lui Marco...mai aspra...am zis ca-i cumpar o crema de vreme rece de la Avene...sper sa fie buna.
si Edi are niste pete mai asprae pe piept, dar e chiar unde se inchide pampersul...cred ca e cam aspru pt. pielicica lui.

merg sa-l schimb ca prea miroase, pe urma laptic si afara cu noi.
pe mai tarziu.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Giova, si eu jolly lumper, topaie super David in el, ii place la nebunie. Are un cleste mare care se agata de tocul usii. Trebuie sa fie tocul destul de gros ca sa se poata prinde clestele.

Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Iaurtul l-am facut asa : am cumparat lapte Milli la cutie de 3.5 grasime si pasteurizat UHT, l-am pus la fiert si cand mi-a dat odata in clocot am stins focul si l-am lasat sa se raceasca pana a devenit caldut.
Am cumparat si o smantana la fel de grasa si am uns 3 borcanele de cca 250 g cu smantana (2-3 linguri de smantana pana se manjesc peretii bocanului).
Cand sa racit laptele/caldut la-m turnat in borcanele pe care le-am invelit (fara capat) in niste carpe de bucatarie si apoi l-am pus pe calorifer pana dimineata..eu am facut seara iaurtul.
A doua zi i-am dat din el.

Ieri am facut si branzica de vaci..mi-a iesit..Eva a mancat asa si asa de dimineata

Tot din acelasi lapte dar de data asta am pus la fiert jumatate cand a data in clocot l-am luat dupa foc am stors o jumatate de lamaie si apoi iar pe foc la ochi mac pana sa separat branzica..apoi am puso intr-o sita cu tifon la scurs..gata branzica.



-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput