Numele dupa casatorie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yvon

Intentia mea este de a avea aceslasi nume cu copilul, plus ca ma stie lumea cu acest nume...dar ma rog, cel mai mult conteaza daca afecteaza in vreun mod cursul vietii copilului daca nu am avea acelasi nume de familie. ma refer la gradinita, scoala...
''Daca poti, fii mai intelept decat altii, dar nu le spune''.

ei, uite ca noi sintem casatoriti, dar ne-am pastrat fiecare numele.
pe copil il cheama ca pe tata lui, deci diferit de mine.
am prezentat lucrul asta foarte natural, el stie sa spuna peste tot ca pe mama o chema asa si pe tata altfel, nu are nici o problema.
mie mi se mai adreseaza lumea cu doamna "numelecopilului" dar nu mi se pare o problema asta, o las asa.
la scoala sint sigura ca se va descurca.
in concluzie, parerea mea e ca daca tu vei trata situatia cu naturalete, la fel o va face si copilul. poti chiar sa-i spui ca exista oameni casatoriti care se numesc diferit.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

buli,nu stiu citzi ani are copilul tau,dar sa stii ca ,cu oricita naturaletze i-ai explica(doar si eu am facut-o),ei tot simt,mai ales la scoala!

Eu am trecut d efaza asta,acum Andrei da explicatzii profesorilor de ce este asa si chiar ii corecteaza cind imi atribuie mie acealsi nume de familie ca al lui!

Dar repet,a fost o perioada cind a suferit,cind mi-a spus ca ar vrea sa aiba acelasi nume cu noi!

Daca ar fi s-o mai iau de la inceput,as pastra acelasi nume cu copilul!(cind am divortzat eu acum 10 ani parca,nu puteai pastra numele sotzului decit cu consimtzamintul lui)!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

ba chiar nu cred ca vor fi probleme.
eu acum, cind fac cunostinta cu cineva imi spun clar numele de familie, iara daca e o situatie in care va fi si copilul fac eu o gluma sau incerc sa lamuresc lucrurile a.i. daca cineva are de intrebat sa ma intrebe mai degraba pe mine.
M e in grupa pregatitoare, dar la scoala tot asa voi face, voi spune clar de la inceput ca ne numim diferit. voi prelua eu cit se poate din campania de lamurire, iar cu restul se va descurca singur.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

aceeasi situatie este si la mine: eu am numele meu iar baietelul are numele tatalui (noi suntem casatoriti dar eu am vrut sa imi pastrez numele meu)...cine nu ne cunoste mi se adreseaza cu doamna...numele baietelului...si nu mi se pare o problema...

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui bulinuta27
..numele baietelului...si nu mi se pare o problema...

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze






Deocamdata si chiar as dori s anu fie cazul nici la tine ,nici la buli!

Eu am impartasit din experientza mea,mie mi s-a intimplat,eu m-am lovit de problema asta!Sper ca la voi s anu fie cazul!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yvon spune:

buli, bulinuta27
probabil ca in cazul vostru, casatorite fiind cu tatal copilului, psihic nu este nici o incarcatura.
Rautatile vin din exterior si copilul trebuie sa explice ca mama si tata sunt despariti,apoi probabil vor urma alte si alte povesti.
In schimb la voi e simplu, daca cineva e nedumerit se spune frumos care e situatia vostra si cu asta basta.


''Daca poti, fii mai intelept decat altii, dar nu le spune''.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fi`mea cand a invatat sa scrie cum o cheama, imediat mi-a scsis si mie numele si nunau asa: giuliapop, mamipop. Nici nu si-a pus problema ca m-ar putea chema altfel, dar daca era altfel, sigur ar fi urmat saptamani de explicatii si dece-uri despre asta, ca doar la gradi toti au numele parintilor - de aici ar fi aparut imitial problema.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

si ce, nu puteai tu sa-i explici Giuliei daca era sa-i explici ceva?

eu i-am spus lu' fi-miu ca in alte tari (Italia, de ex) asta e regula generala si ca ceea ce la noi e exceptia, acolo e obisnuinta.
nu i-am prezentat si nici nu cred ca era cazul ca pe o chestie esentiala. legatura sufleteasca e infinit mai mare decit cea data de un nume comun.

pe de alta parte inca de mic am incercat sa-l fac sa faca deosebirea intre fond si forma - si asta cam aici s-ar incadra

asa ca eu sint sigura ca daca fiul tau va depasi cu bine trauma divortului, treaba cu numele o sa fie piece of cake.

ps- la noi e uneori funny, ca prietenii lui M ma striga pe numele intreg, stiu si ei f bine ca ma cheama altfel si n-au nici o problema.

ramin la convingerea mea - in momentul in care asta n-o sa constituie o problema pt tine, n-o sa mai fie pt nimeni. eu de ex as putea interpreta sa se considera ca nu-s casatorita cu sotul. ei, si?

ps 2 - nu pot sa nu remarc ca buli, bulinutzele si-au pastrat numele

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yvon spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli



ps 2 - nu pot sa nu remarc ca buli, bulinutzele si-au pastrat numele

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@


m-a amuzat si pe mine

''Daca poti, fii mai intelept decat altii, dar nu le spune''.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

la treaba asta cu divortul si cu intrebarile curiosilor, l-as invata sa le raspunde un pic spre obraznic ca nu-i treaba lor, poa' sa-l cheme si papa pius si ca daca au alte nelamuriri s-o intrebe pe mama.
si as avea eu grija sa ii lamuresc intre 4 ochi.
tb sa-i dai lui o mare siguranta ca persoana si o sa invete sa nu-l afecteze rautati din astea meschine.

curaj si fruntea sus!

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput