Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

Nana condoleante prietenei tale. O vorba din batrani spune ca atunci cand esti insarcinata nu e bine sa vezi morti si sa asisti la inmormantari.

Sabina 28+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 12 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.




Oricum n-am de gand sa ma apropiu de sicriu, si nici la inmormantare nu ma duc, dar mi-e prietena draga, su nu pot sa ma fac ca ploua... Si oricum mi se pare macabru sa te duci si sa te holbi la mort, daca nu e cineva foarte apropiat de la care sa-ti iei ramas bun.
Multumesc fetele pentru grija .

Nana 24+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Asta cunosc...m-am familiarizat si eu cu aceste senzatii zilele astea ; la cel mai mic efort , chiar si ridicatul din pat sau de pe scaun simt cum mi se intareste burtica . In plus am ajuns sa regret ca stam in casa la etaj pentru ca urcatul scarilor imi pare din ce in ce mai greu ! In ritmul asta urmatoarea achizitie s-ar putea sa fie o macara sa ma urce si pe mine cele cateva scari enervante si mari !!!

R_ocsy 23 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Sabina : ca sa vezi ce memorie buna au copii astia ... acum neaparat trebuie sa o lasi sa ia tortul din frigider cu ajutorul taticului ei ... vorba ei ... acum e un copil putin mai mare

R_ocsy 23 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Sabina, acum imi dau seama ca sotul tau are dreptate, ca multe trasnai le trec prin cap la copii. Dar chiar Cami, curiasa rau, m-a intrebat cum e cu bb asta. Si cum iese din burtica. Doar nu puteam sa-i spun ca il aduce barza/gasit in varza si nici sa-i spun pe unde a iesit ea! Nici raspunsul: o sa afli tu odata..., nu mi se pare ok. Ce-i de facut?!

Aha, nana, deci avea dreptate copilu' cu incleiat burtica cu lipici. Ei mai invat si eu uneori cate ceva de la ea.
Si ... ai zis de mancare chinezeasca?!Eu nu am de unde s-o comand. Mie imi pregatea sotul.

Mey, Sabina, asta numesti tu "gatit usor": ciorba cu galuste, cartofi& mici, si... inca si un tort?! SI mai am o intrebare intrebatoare: cum de mananca Ale orez si snitel in timp ce tati savureaza cartofi +mici. Cami nu mananca nici in ruptul capului mancare de bb cand noi mancam din aia... de oameni mari.
Teuta2, felicitari pentru baietel! Deci toate tehnicile astea, cu mancat nustiu ce, sex in nu stiu care pozitie, la inceputul/sfarsitul ovulatiei..., e doar bull shit?!(pardon).

Ale, ianrmeaza-te cu rabdare, si iata de la noi, ca suntem in aceeasi oala!

Mey, fetelor, sunt absolut deacord cu voi ca copiii nu au ce cauta in patul conjugal. Dar cu bb e alta treaba. La inceput, nu ai cum sa-l tii noaptea in patut la el, caci trebuie alaptat foarte des. E foarte obositor sa-l tot pui in patutul lui dupa fiecare alaptat (ca-s vreo 10 mese pe noapte).


www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 20 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Nati, eu ii iau la bebita un cosulet de rachita si il pun langa partea mea de pat. Mi-e frica s-o iau cu mine, sa nu ma rostogolesc cumva peste ea (desi nu prea cred, ca eu dorm ca un iepuras, aud tot si simt tot ce misca in jurul meu . Pe la 3-4 lunite sper sa o mut in patutul ei, sa vedem cat de cumintica va fi, poate chiar in camera ei, daca e mai rauta si inca se trezeste des noaptea, ramane cu noi in camera. Am vorbit cu prietenele mele si deja de la trei luni bebeii lor se trezesc maxim o data pe noapte, adica dorm de obicei in continuu de pe la 12-1 noaptea pana pe la 5-6 dimineata.

Nana 24+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Reallaura, Sabina, si Cami dormea cu mine in pat, adica doarme si acum dar cand e sotul acasa, o transportam la ea in patuc. La noi a mers urmatoarea faza: o culcam la ea in patut(ii spuneam ca toti copiii mari au locul lor), dar n-o lasam singura, ma asezam langa ea, o tineam de manuta, si ii citeam o poveste. Asa adormea. Ei acum din toamna, de cand suntem iar singurele, doarme cu mine in pat, dar sper ca o revenim la vechiul obicei cand vine tati. Desi ea constiincios imi afirma ca vine bb si o sa doarma in pat de fetita mare (pe care i-l vom cumpara) si bb in patut! S-o cred?!



www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 20 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Nati, eu zic sa o crezi! Eu mi-am dorit-o enorm pe surioara mea, si cand era pe drum, ii tot repetam la mami ca patutul e al lui bebe, si caruciorul e al lui bebe, ca in brate la mami va sta bebe, ca eu sunt fetita mare de acum. Si am renuntat fara nicio impotrivire la toate cele de mai sus . Sora mea a fost fooaarte geloasa, insa: tin minte ca avea 8 ani cand s-a nascut una dintre verisoarele noastre (suntem 6 la numar plus un baiat) si daca o lua mama in brate, se punea pe un plans sfasietor si spunea "las-o jos, ca nu-i fetita ta!".


Nana 24+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Nati eu i-am mai dat lui Ale acolo cate un mic, cate un cartof prajit. Azi insa la pranz a mancat doar 2 portii mari de supa cu galuste, ea care nici nu punea gura pe galuste.

Sabina 28+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 12 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Acum eu nu stiu ce sa zic : mi-am propus ca Sofia sa doarma de la inceput in camera si patutul ei, nu vreau sub nici o forma sa doarma cu noi in camera. Sotul caraie putin si ma ameninta cu cat de greu o sa imi fie sa fac naveta de cateva ori pe noapte la ea ... momentan sunt foarte incapatanata si tin la ideea mea ... vad eu cum va fi ... cred ca tine si de bebelus , unii sunt mai cuminti, alti mai plangaciosi .
Ideea de baza este : nu cu noi in camera ... dar stiti voi ca de multe ori socoteala de acasa nu se potriveste cu cea de la targ ... vom trai si vom vedea ! In camera pe care am ales-o pt ea exista un pat si atata timp cat va dormi in patutul ei am de gand sa il las acolo ... nu se stie ... poate intre 2 navete dorm acolo !

R_ocsy 23 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Ce faceti fetelor?

Nici nu apuc sa dorm bine si sa fac 2 torturi si voi gata, un nou subiect?

Cum ziceam, am terminat torturile, urmeaza niste zeci de clatite.
Dar fac o pauza sa mananc (e trecut de 11 si nu am mancat nimic) si apoi ma pun iar pe treaba.

Ale, multa putere; acum nu iti ramane decat sa faci AMR ptr nasterea lui bebe si AMR pentru revenirea sotului.

Vad ca ziceti de tinut in brate; mie imi pare rau ca la noi a fost practic imposibil sa pot sa tin cat si cand ar vrea si cat si cand as vrea eu in brate copii; ptr ca in permanenta s-a nimerit apoi au vrut, amandoi, la mine. Nu stiu cum o sa fie cu Sabina insa de un sling o sa am nevoie ca vor fi momente in care o sa am de facut una alta cu baietii si o sa fie mai usor cu ea agatata de mine.
De cand am gemeni, fara sa stiu eu ca o sa apara si Sabina, am tot zis ca mai bine ma facea mama caracatita Simt uneori nevoia sa am muuuult mai mult decat 2 maini si 2 picioare; cred ca vreo 5 maini si vreo 4 picioare ar fi fost super. Nu ma luati in serios, glumesc desigur.

Iar despre dormitul cu parintii....
Ehe, numai experienta o sa isi spuna cuvantul; experienta de viata; experienta momentelor prin care veti trece si vor trece cei mici.

Au avut si Arturicii perioade de dormit singuri in pat (cand sunt mici mici e cel mai simplu); desi si aici, eu nu as alerga intre camere sa o alaptez. Cand te curpinde o moleseala crunta de atata nedormit si oboseala, plus ca te linistesti cand vezi ca bebe s-a linistit...
Eu tin asa de bine minte ca in prima luna cu bebeii acasa (luna in care nu am primit vizitatori), era asa de...cald, de liniste, de frumos mirosea. Prima luna e parfum...de bebe. Tu nu prea stii cum e cu noul rol insa sunt toate asa de linistite. Asa a fost la mine. Apoi ....colici, rutine, apoi cautatul de bone apoi la 4 luni inapoi la job... Tavalug nu alta.

Acum au 6 ani; nu vor sa doarma fara mine in camera; au un pat cu etaj, ei sus amandoi, noi jos-pana la o anumita ora; cand coboara amandoi sa doarma cu mine....

Nu ii pot forta fara sa nu ma trezesc cu traume din partea lor. Asa ca ii las pana or zice ei sa ma mut ca ii incomodez.

Apropos de ce ziceai tu Sabina, de taiat burtica; le-am povestit si eu de ziua lor cum a fost in prima lor zi de nastere; si desigur au vrut sa stie daca asa o sa fie si la Sabina;
Apoi, le-am zis ca nu ma pot apleca de 1000 de ori ca o strivesc pe Sabina si nu vrem asta; la care, la vreo 2 zile dupa, Yann, ma vede ca il rog sa imi dea ceva dintr-un dulap de jos; imi da si apoi ma intreaba ingrijorat: mami, tu chiar nu te mai poti apleca??? M-a pufnit rasul si m-am aplecat sa vada ca pot; la care Philip: mami, vezi sa nu o storcesti pe Sabina!!!!

Hai ca am vorbit mult; ma intind un pic sa imi iau avant ptr clatite.



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 26+

Mergi la inceput