Bobocei de sept-oct 2008 (252)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Salutations,

Mai am facut si eu chiftelute faimoase inca de cand au fost date pe post . Noua ne-au placut mult dar cand a vrut sa guste doar atunci seara... in rest are o faza de seminemancat. Sau avea... ca azi a papat bine ciorba de pui a la greque in vizta la prietena ei.

Nocom sper ca ti-ai iesit din pareri, si eu am observat etapele de care vorbea ClaudiaH atat de bine.

Lavinia, "condoleante" ca sa zic asa . Eh, sper sa te reacomodezi repede cu ritmul de la munca. Mama eroina vei fi tu cu garzile alea! Iti tin pumnii!

Ada, Anda a avut cojite sub brate si in general la pliuri cand era bebe mic si ii treceau cu crema de galbenele. Si eu cred ca e doar pielita sensibila, intre timp a noastra s-a mai ingrosat, dar observ ca uneori are niste puncte incolore pe picioare, gen pielita uscata. Ii dau cu lapte de corp - snosan am eu - si dispar.

In general noi nu folosim decat crema de galbenele in zona de scutec.

Uneori are un inceput de iritatie incolora pe obrazul drept. Daca nu tece intr-o saptamana ii dau cu triderm si dispare aproape imediat. Prin uneori ma refer ca, dupa ce m-am confruntat cu iritatie ca o rana care s-a mentinut in primavara lui 2009 timp de cateva luni, a mai dat sa apar de vreo doua ori pana acum, ultima data recent. Acum i-am pus mana si simt un punctulet :). Ah, sa nu uit, cu triderm, rana de care vorbeam a trecut in 24 de ore si nu a revenit . De ce e cortizonul atat de blamat pana la urma?

Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Si Anda protesteaza prin plans cand nu-i convine ceva si mi se pare normal. Faza e ca am zile intregi cand abandonez orice activitate numai sa o stiu pe ea multumita si facem tot ce-i sare ei pe creier... dar intr-un final ajunge sa nu-i convin ceva.

Sa va dau un exemplu: s-a trezit, a vrut fara scutec, am tinut-o asa. Am mers in living, a scris la calculator, a trantit mouse-ul cat a vrut, n-am incercat sa fac nimic in timpul asta, doar am tinut-o in brate. Peste vreo ora de jucat i-am pus scutecul fara fandoseli si a vrut sa se uite pe geam si sa se joace cu jaluzelele. Am tinut-o niste minute in brate dupa care a inceput sa-mi cedeze spatele si am dat sa plec de acolo. S-a lasat cu urlete monstru iar eu am fost frustrata ca am ajuns tot la plansete [;D].

Intre timp am invatat sa nu mai lucrurile astea ca pe un esec personal si am dezvoltat si niste stratageme care majorittea timpului ma ajuta sa evit lacrimile. Iar daca nu reusesc, o impac eu cumva si asta e. Copilul nostru, stapanul nostru.

Cred ca problema cu lacrimile a fost de fapt de partea mea si in timp am tratat-o ca atare; ea continua sa planga, nu inseamna neaparat nefericita daca se intampla asa. Plansul e doar o metoda de comunicare in cele mai multe cazuri.

Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Anamona, cele de dinti se dau cate doua la nevoie. In general e bine sa respecti un interval in care copilul sa nu bea/manance un anumt intervl inainte si dupa administrare, dar asta e o regula generala pentru homeopate si nu ceva special pentru teething tabletts. Eu reusesc sa respect intervalul de dupa administrare, dar pana i le da mai suge de confort deci nu prea am ce face! Si tot au efect

Cele pentru raceala se adminstreaza in functie de varsta. Complete flu care sunt pentru doi ani plus. Pentru copii mai mici sunt alea C plus cold si stiu de la fete ca se dau de 4 ori doze la cate 14 minute, apoi odata la 4 ore cat este nevoie. Sper ca nu gresesc.

edit: din acelea flu care a luat sotul meu doua prize de cate 4 pastilute doua zile (o zi da, una nu). Deci nu a respectat regimul indicat pe cutie, mi-a fost greu sa stau sa-i bag si lui pe gat si totusi nu l-a luat raceala desi se plansese de niste frisoane. Presupun ca si-au facut efectul chiar si luate mai dupa ureche.

Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

a facut si Elsa chiftelutele, acum sint la cuptor (aici am ajutat-o eu:):):)), astept cu interes sa vad cum au iesit.

http://picasaweb.google.com/Houlier/Bucataresc?authkey=Gv1sRgCIHAj8GZuf_MTA#




Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Citat:
citat din mesajul lui piolica

a facut si Elsa chiftelutele, acum sint la cuptor (aici am ajutat-o eu:):):)), astept cu interes sa vad cum au iesit.

http://picasaweb.google.com/Houlier/Bucataresc?authkey=Gv1sRgCIHAj8GZuf_MTA#




Piolica si Lizuca (12.09.2008)


super tare!! e foarte incantata de sarcina ce i s-a dat

imi mai dai si mie link cu pozele in care Elsa e cu avionul?? plsss!!


www.okey.ro/claudette" target="_blank">BLOG CU BASCA


mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudinna

Citat:
citat din mesajul lui piolica

a facut si Elsa chiftelutele, acum sint la cuptor (aici am ajutat-o eu:):):)), astept cu interes sa vad cum au iesit.

http://picasaweb.google.com/Houlier/Bucataresc?authkey=Gv1sRgCIHAj8GZuf_MTA#




Piolica si Lizuca (12.09.2008)







super tare!! e foarte incantata de sarcina ce i s-a dat

imi mai dai si mie link cu pozele in care Elsa e cu avionul?? plsss!!


www.okey.ro/claudette" target="_blank">BLOG CU BASCA


mamica de Florin Razvan (14.08.2008)




da, a fost super incintata... ca sa pot sa ma ocup de chiftelute dupa, a trebuit sa-i dau si ei un alt castron cu niste patrunjel in el...

uite aici avionul:
http://picasaweb.google.com/Houlier/Craciun2009?authkey=Gv1sRgCKiu5o2L_OeYBw#5423250801215238962

Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Chiftelutele ai iesit super bune, cu toate astea cred ca data viitoare o sa pun mai mult usturoi.
Intrebare, intrebatoare - ce garnitura ati facut la chiftelute? sau le-ati mincat ca antreuri reci?
Eu as vrea sa fac un piure si poate sa pun niste feliute de ardei rosu, pe care am uitat sa-l adaug la chiftele. Aveti o idee mai interesanta?

Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ClaudiaH

Kllemi, treaba cu miorlaitul e o chestiune tare cunoscuta noua. Lucia e tare incapatanata. Si baiatul meu a fost la fel, facea fata foarte greu frustrarilor provenite din interdictii. Stefan se trantea jos si facea show cand nu-i convenea ceva cu toate ca noi am fost mereu consecventi si nu ne-am luat niciodata vorba inapoi si nici nu i-am acordat atentie cand facea scandal. Aceasta faza s-a incheiat in momentul in care s-a dezvoltat mai bine comunicarea, cand a reusit sa protesteze verbal sa intrebe de ce, sa incerce sa negocieze. Adica pe la 3 ani. Acum e un copil foarte cuminte, extrem de cooperant, ne intelegem de minune. Lucia e si mai dracoasa decat Stefan. De exemplu vrea sa urce treptele singura, daca vreau sa o ajut urla de zici ca i-am tras una. Daca n-o ajut se chinuie o vreme si apoi se enerveaza ca nu poate sa urce cum vrea ea si iar urla si bate din picioare. Asa e ea: simte nevoia sa-si manifeste frustrarea tipand. Incet incet invata singuri sa-si rezolve sentimentele negative.

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008




Elsa e leita Lucia!!! Face exact la fel, noroc ca aici nu avem scari, insa la bunici in vacanta a fost jale.

Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

am inceput si eu sa citesc din urma, azi am avut invitati, iar dupa aceea m-am apucat de chiftelute.

Lala, eu nu dorm cu Elsa in pat, de fapt ea cu noi, ci doarme in patutul ei, in camera ei. Asta imi propusesem eu inca de la inceput si mi-a reusit, insa nu si alaptatul, pe care mi-l propusesem asisderea.... :(:(. Daca as fi alaptat, ma gindesc ca Elsa ar fi dormit cu noi, ca altfel as fi facut poteca pina la ea in camera.
Babymom, imi pare bine sa te citesc din nou. Bine ai revenit. Si mult curaj cu scirbiciul! Sper sa fie ok pt tine si familia ta. Multi pupicei.

Anca, chiar ma intebam ce mai faci, ma bucur ca ai dat un semn.

Nikole, cum fu??? Sper sa nu fi supi!!! Si totul sa fi iesit asa cum ti-ai dorit.






Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Chiftelutele au iesit DELICIOASE Ma scuzati ca tip dar chiar au iesi DELICICOASE Nu ma asteptam sa iasa asa gustoase la cuptor, eu care sunt fan al prajelilor
Data viitoare pun si eu mai mult usturoi .
David nu a papat, nici nu a gustat, poate maine vrea.

piolica e tare incantata Elsa de chiftelit Eu nu le-am facut garnitura, le mancam asa simple

anamona pe site la betterlife, daca dai click pe un medicament anume iti scrie acolo si cum se dau si de la ce varsta sunt. Dar a zis bine si Ramo.

Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput