Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ica 1975

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:

Fara ''scuzele de rigoare'' (care au fost un bun pretext) carei religii apartii? Nu de alta, insa conform ortodoxiei - Nu judeca ca sa nu fii judecat.


Cine este omul, ca sa carteasca impotriva Celui ce a facut cerul si pamantul?

Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!


Ei, trebuie sa te dezamagesc. Sunt dreptmaritor ortodox. Ce sa fac? Soarta.... Si "Scuzele de rigoare" era pentru faptul ca am deschis un subiect nou. Topicul dinainte se inchisese deja si am vrut si eu sa imi spun parerea.

Sar`na Laura.


atunci stii ca ortodocsii nu cred in soarta

Daca vrei sa-ti expui parerea de cercetator, eu cred ca Laura a venit cu o idee buna, si chiar si mutarea la Generale este o idee buna, acolo poti povesti rezultatele cercetarilor tale.

Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunile tale, pentru ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine. (Sfantul Marcu Ascetul)
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!


Nu ma caracterizeaza faptul ca fac cercetare. Departe de mine acest gand. Intr-adevar ortodocsii nu cred in soarta pentru ca le este pecetluita. Daca ai observat in ortodoxie nu prea ai sanse. Daca gresesti, gresesti si cu asta basta. Te duci la popa , ii dai niste informatii si el "intermediaza" iertarea. Dar, raman pacatele stramosesti, pacatele capitale ale parintilor. Ce e de facut?! Macar catolicii au purgatoriul, te prajesti o vreme si cand esti rumenit mai scapi. La noi...condoleante. :))

Sar`na Laura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid
Iustin Parvu concluzie


In concluzie, asta va fi canonizat, nu Eminescu, Hagi & Co

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
In concluzie, asta va fi canonizat, nu Eminescu, Hagi & Co


Si nu va mai fi familie de dreptmaritori care sa n'aiba'n casa un nealterat din asta aninat la loc de cinste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

In primul rand trebuie sa imi fac "mea culpa". Am inteles eu gresit; moastele sunt de la niste sfinti din Grecia si nu de la Aiud. Cand ni le-a adus , parintele tocmai fusese la Aiud, si ne-a povestit atat de impresionat ce vazuse acolo, marturiile credinciosilor, pe care le auzise , incat am avut impresia ca sunt moaste de acolo. Oricum , eu am toata increderea in parinte, nu e un prost, e un om cu mai multe licente, un preot care nu cere niciodata bani de la oameni, (a venit sa-i impartaseasca pe cei mici cand sotul meu era plecat si nu a luat bani nici pe benzina - ca venise cu masina proprie), e un om deosebit.

Cortexia, nu stiu pe ce studiu te bazezi cand afirmi ca " ortodocsii se imbolnavesc mai des decit ceilalti cetateni", chiar sunt curioasa. Oricum, cel mai important e ca ei se straduiesc sa-si pastreze sanatos sufletul!

E foarte urat cand oameni cu inima impietrita, arunca cu noroi si spurca tot ceea depaseste puterea lor de intelegere. Ani de-a randul s-au straduit comunistii rusi sa demonstreze, ca moastele sunt un focar de infectie , si nu au reusit, tocmai pentru ca nu sunt! Chiar nu inteleg de ce, cei ce apartin altor culte, sau ortodocsii (doar cu numele) care nu isi cunosc deloc credinta, se simt datori sa "arate" cu superioritate, cat de naivi si ingusti la minte sunt crestin-ortodocsii practicanti. Nu inteleg unde a disparut respectul pentru dreptul fiecaruia de a crede cum si in ce/cine vrea.

AkaManah e adevarat, ca la noi, la romani (nu e valabil si pentru celelalte biserici ortodoxe), se pune cam mult accentul pe traditiile locale, uitandu-se uneori de canoanele apostolice, dar asta nu se intampla peste tot. Daca tu consideri ca "Reforma a eliminat balastul si a simplificat accesul credinciosului la adevarata credinta.", inseamna ca implicit te-ai lepadat, cel putin la nivel mental, de ortodoxie.E treba ta si numai a ta , carui cult apartii sau vrei sa apartii, dar daca ai fi putin atent la slujba, si ai incerca sa intelegi despre ce e vorba, nu ai mai afirma ca e "un luuung monolog greu de inteles"; nici macar copilasilor mei nu li se pare plictisitoare Sfanta Liturghie, cu toate ca sunt mititei. (Ar fi totusi o problema, cel putin pentru mine, si anume ca in unele biserici corul este ceva de groaza, iti vine s-o iei la sanatoasa cand il auzi).
Si sa stii ca Biserca indeamna pe credincios sa cerceteze, sa inteleaga cum stau lucrurile, nicidecum nu spune "crede si nu cerceta", e doar un mit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mamabear, daca ortodocsii se straduiesc sa isi pastreze curat sufletul, asa sa faca, adica sa se straduiasca mai abitir!
Ce sens are atunci preamarirea unor ramasite pamantesti, imi poti explica? De ce nu ti-ar pasa mai mult de sufletele celor pe care ii considerati martiri, de ce e nevoie de trupul descompus? Fratilor, va incapatanati sa lasati mortii ancorati pe pamant!Mai nou ii aduceti si IN CASA!

Religia vorbeste de hrana sufletului NU a trupului.Si voi ce faceti? Va imbatati cu mir ´´izvorat´´ din oase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Mamabear, daca ortodocsii se straduiesc sa isi pastreze curat sufletul, asa sa faca, adica sa se straduiasca mai abitir!
Ce sens are atunci preamarirea unor ramasite pamantesti, imi poti explica? De ce nu ti-ar pasa mai mult de sufletele celor pe care ii considerati martiri, de ce e nevoie de trupul descompus? Fratilor, va incapatanati sa lasati mortii ancorati pe pamant!Mai nou ii aduceti si IN CASA!

Religia vorbeste de hrana sufletului NU a trupului.Si voi ce faceti? Va imbatati cu mir ´´izvorat´´ din oase.


da ce te bagi tu ladyJ?
f bine...daca ei vor sa-si aduca oasele celor pe care i-au iubit in casa sa le aduca. invidia...tu o as stai jos in pamint si altii sus la lumina..hehehe

Tot sintem la sectia tehnic si cercetare.... poate ca se degradeaza materialul...dar cu cu o pelicula fina de plastic incolor si inodor yo zic ca oasele pot sa aiba o viata indelungata alaturi de cei dragi. se pot spala, isi pastreaza propietatile, nu se deterioreaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamabear
Cortexia, nu stiu pe ce studiu te bazezi cand afirmi ca " ortodocsii se imbolnavesc mai des decit ceilalti cetateni", chiar sunt curioasa.


cred ca () cortexia a spus asta cu o usoara ironie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Ortodoxiei ii lipseste o filozofie articulata si de aceea s-a ajuns la derapajul trait de cateva sute de ani de biserica catolica. In lumea catolica au circulat o multime de moaste, relicve dovedite ulterior ca false. La noi s-au pus popii pe un nou sport care pericliteaza grav coeziunea spirituala enoriasilor. In plus le poate afecta si sanatatea. Am vazut la mine in oras Icoana maicii Domnului de la Nicula. Eram profesor. M-au trimis de la scoala cu clasa a 5-a sa ii duc la icoana. Am mers pentru ca eram mic si prost. Cand am vazut multimea adunata, lighenele suuper mari pline cu bani m-am simtit ca la un concert rock.Macar la un concert iti iei bilet.Aici dai cat te lasa sufletul. Practic ti se pune in fata un fetish si se asteapta reactia tribala. Ei bine, cred ca au facut bani seriosi din acest turneu. Sa nu imi spuna cineva ca s-a facut din spirit crestin ca sare calul. Am ajuns la un moment dat cu pustimea insirata dupa mine langa icoana care nu se mai vedea de saliva si alte chestii lipicioase. Pe loc am scos copiii afara si i-am trimis acasa. Nu mi-am permis sa le pun sanatatea in pericol. Preotul s-a uitat urat la mine si eu l-am "cinstit" cu un gand "foarte bun".
De se mai permit acest obiceiuri contrare oricaror norme de sanatate si civilizatie. Stim cum circula bolile. De ce ne expunem. Ma ingrozeste gandul ca in primavara, la cununia civila trebuie sa pup toate icoanele X 3. Spoer sa mai apuc sa ma bucur de casnicie.

Sar`na Laura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Da' va dati seama ce prodigiosi vor fi la anatomie copiii care au asa ceva in casa de mici? Cand vor fi intrebati in clasa a VIIIa:
-Unde se afla ilionul si ischionul?
vor raspunde
-Ilionul se afla pe hol si ischionul il tine mami sub pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaba-rema

Citat:
citat din mesajul lui mamabear
Cortexia, nu stiu pe ce studiu te bazezi cand afirmi ca " ortodocsii se imbolnavesc mai des decit ceilalti cetateni", chiar sunt curioasa.


cred ca () cortexia a spus asta cu o usoara ironie


Ihi, cred ca se referea la mirarea mea cu "chestiile putrezite" tinute in casa la mirosit.
Eu inca nu pot sa cred asa ceva, nu va suparati ...


Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput