Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui beren

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

OK!A venit Denizel si Aka este salvat!
Chiar doream sa spun ca Denizel il va salva pe Aka!


Aveam nevoie de salvare? Colega...cat de periculoasa esti? :)) Vicleana esti, clar, si apreciez asta.


Iar eu cred ca esti mult prea politicos, AkaManah. Celor care vor sa caute revelatii mistice in evenimentele de cosmar de la Aiud, le sugerez sa-si largeasca aria de "cercetare": ar putea sa inceapa cu Buchenwald, apoi Gulagul rusesc (obtii statistici mai bune din milioane de cazuri), iar pentru istorii recente, vezi regimul lui Pinochet sau cel al lui Pol Pot.

Ori poate romanii ortodocsi sufera altfel, la fel cum "numai la noi" se gasesc oseminte sfinte "ca nicaieri"?

Acum poate lasam deturnarea asta stridenta de la subiect si revenim la ce discutam: AkaManah, evident ca fiecare caz trebuie tratat separat. Dupa unele estimari, au fost 1,5 mil. de "legionari" inregistrati, dar numai cateva zeci de mii au fost implicati in evenimentele de la Bucuresti sau Iasi. Asta nu inseamna automat ca toti ceilalti sunt inocenti: daca eu donez 10$ la UnitedWay pentru Haiti, dar ei transmit banii intr-un cont Taliban, atunci exista alternativele: 1) eu nu stiu nimic si sunt doar vinovat de ignoranta; 2) aflu, dar nu reactionez - si atunci ma complac in crima; sau 3) aflu si ma bucur, in care caz devin responsabil pentru crimele Talibanilor care folosesc donatia mea. Cam asa si cum sutele de mii de oameni care au crezut ca fac bine, acum 70 de ani. Nu se poate discuta decat caz cu caz.


...Tendinta de simplificare a istoriei este criminala daca privesti din punctul de vedere al omului de stiinta implicat.



La fel de criminala ca aceea de deturnare a adevarului istoric?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:


alo, aici e sectia de stiinta!
lasa-ne pacatosi sa intelegem trecutul, nu ne judeca noua pacatele si gandurile ca atunci nici tu nu esti crestin in puterea cuvantului

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee

Laura m-ai intors din drum, imi pregateam oalele pt mancare...

catinel- catinel, incepem cu indreptarul si cine stie, mai tarziu ne apropiem mai mult de Doamne-Doamne si aflam mai multe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Patriotismul trebuie transmis ca traditie si ca detinator de mesajee ancestrale!


ete na!! Patriotismul este o porcarie fara seaman si cauza majoritatii relelor ce se tot intampla pe pamantul asta.
De patriotism si de apelul la patriotism se folosesc toti cei care au grave probleme nerezolvate si uite ca, din nenorocire, sunt o gramada de oameni cumsecade care cad in plasa lor si o fac cu cea mai mare mandrie .

Bnica, mai usurel cu delicioseniile si cu sloganurile.
Marele "patriot" C.Z. Codreanu a fost coleg de clasa cu unul din bunicii mei.
Vrei sa-ti spun de unde i-a venit pe chelie atata patriotism, de a avut sa dea la un popor intreg care inca se mai uita spre el cu gura cascata de atata admiratie?
iti spun! De la taica-sau, mare patriot la randul lui, care era profesor de germana chiar in liceul in care fiul sau invata.
Ion Codreanu (taica-sau adica) era zbirul liceului, mare patriot care umbla numai in costum national si in fata caruia tremurau de frica toti baietii.
Le dadea extemporal la germana in fiecare ora si, in timp ce baietii scriau, el se urca pe o banca din mijlocul clasei, si cu mana facuta streasina la ochi, scruta toata clasa , ca nu cumva vreun elev sa se inspire din lucrarea colegului.

Te intereseaza cumva sa stii ce i se intampla marelui patriote nationale, C.Z. Codreanu daca nu avea punctaj maxim la lucrare?
Pai, cat era de lung, il scotea in fata clasei, il intindea pe o banca, isi scotea centura de la costumul de patriot si il batea crunt. Bietul copil incepea sa urle la un moment dat ca din gura de sarpe si il ruga pe taica-so sa nu-l mai loveasca.
Nu ma mir ca a ajuns ce a ajuns si nu ma mir cat de putin valora viata umana in ochii lui.
Ma mir insa, asa cum am mai spus, cat de putin valoreaza viata oamenilor si dreptul la demnitate si respect in epoca zice-se civilizata in care traiesc.
Uite de aia ma implic in subiectele in care parintii arata, senini, cat de putin isi respecta copiii si cati bani dau pe sentimentele si nevoile lor. Macar copilul meu sa traiasca intr-o lume in care semenii poarta mai putine traume in suflete.


Aha! De aici ti se trage!
Lady J,ai material super pt. psihanaliza.Cum se cheama asta cand sufera stra-,stra-bunicii si sunt afectati nepoteii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Laura scumpo,fii mai atenta!
Istoria este sfanta,dar scrisa de pacatosi nu mai este asa!



Istoria nu este sfanta este stiinta. Nu confunda patriotismul cu istoria. Nu confunda patriotismul cu religia nationala [ista]. B.nica...sunt pacatos?! :((
Apreciati-ii pe cei care cauta ADEVARUL dar feriti-va de cei care l-au gasit....



Istoria nu este stiinta atunci cand este denaturata.Este sfanta atunci cand este RESPECTATA!
Patriotismul trebuie transmis ca traditie si ca detinator de mesajee ancestrale!


La noi mesaj ancestral este si miorita....cam aiurea. Sincer nu vad patriotismul la ciobanul aiurit care in loc sa isi faca un ciomag sa se apere vorbeste cu oaia...:)))



Oare de ce nu ma mir ca asa interpretezi tu Miorita?

Dar totusi, de ce te feresti sa dezvolti intentia titlului?
"Vicleana",eu?
Mostenire...mesianica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica


Aha! De aici ti se trage!
Lady J,ai material super pt. psihanaliza.Cum se cheama asta cand sufera stra-,stra-bunicii si sunt afectati nepoteii?


ha ha, asta e una din concluziile tale delicioase pentru care ai devenit celebra pe DC .

Bnica, ma vad nevoita sa intrerup brusc relatiile cu tine, pentru ca ma respect prea mult pentru a mai adresa macar un cuvant politicos cuiva care simpatizeaza cu o mizerie ca ML. Pentru mine, nu mai existi!
(in plus, imi place la nebunie sa intrerup brusc o relatie :)).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Oare de ce nu ma mir ca asa interpretezi tu Miorita?

Dar totusi, de ce te feresti sa dezvolti intentia titlului?
"Vicleana",eu?
Mostenire...mesianica!


AkaManah, ignora, pe bune! E pacat de timpul tau :).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Aha! De aici ti se trage!
Lady J,ai material super pt. psihanaliza.Cum se cheama asta cand sufera stra-,stra-bunicii si sunt afectati nepoteii?


Din regulamentul DC:

"07. Nu deviati de la subiectul discutiei
Cand se raspunde la un anumit topic, membrii comunitatii sunt rugati sa nu devieze de la subiectul discutiei. De asemeni, nu sunt acceptate mesajele 'la misto', care in marea majoritate au ca rezultat devierea de la subiect."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Bon!Denizel,suntem in razboi?
Ca fair-play, nu trebuie sa te ascunzi cu initiale:ML!
Eu, cu mana pe inima,nu am avut stra-mosi ML si nu am afinitati ML!
Daca mai continuati pe linia asta incep si eu sa dau link-uri...mesianice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Aka si Laura, nu subscriu la pasunismele mistice ale lu' b. nica (pasunism e un curent, mistic se gaseste in dex), dar nici la ce spuneti voi ca istoria se concentreaza doar pe fapte. altfel, Aka n-ar fi trebuit sa-si piarda timpul intervievand detinutii, caci faptele au fost clare: au fost incarcerati de la data de la data de. istoria nu e o biografie, ci o stiinta sociala care urmareste evolutia umanitatii in toate aspectele sale - culturale, stiintifice, religioase, sociale, fiind prin definitie hermeneutica. deci fenomenul legionar NU poate fi separat de crestinism, pentru ca l-a conditionat. nici un istoric care se respecta, iar Aka este admirabil, dovada chiar titlul, nu poate ignora aspectul asta. altfel, nu se numeste istorie.

nimic


Amu' nush cum arata teza lu' Aka, sunt sigura ca in linii mari Conchita are dreptate, nu poti separa ML de crestinism, dar asta la nivelul macrostructurii. Daca vrei, al interpretarii. Cand intri in detalii, poti separa uleiul de apa. Daca Aka investigheaza si istoria emotionala, aici intra si credinta personala, crestinismul asumat, care nu-i totuna cu crestinismul oficial, declarat. Ca sa ma fac inteleasa, a discuta daca oamenii aia erau martiri au ba e deja o interpretare, e concluzia noastra pe care o extragem analizand faptele x, y, z, e un verdict la nivel de macrostructura. Cand intri in detalii, adica incerci sa consemnezi faptele x, y, z, atunci pierzi din vedere martiriul.
[ca istoria e oricum interpretare si rescriere, asta nu poate nega nimeni. insa ai nevoie de niste fapte, de niste marturii, pe baza carora sa poti fixa niste evenimente, ulterior rescrise si interpretate. si cred ca Aka vorbeste de acele evenimente, pe care o eventuala disputa despre sfintenia oamenilor respectivi trebuie sa le ia in seama.]

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Ai mare dreptate. O istorie cat de cat completa trebuie sa tina cont de cat mai multe aspecte. Nu vreau sa eludez aspectul crestin care face parte clar din aceste evenimente dar, nu este definitoriu. Nu poate trece inaintea faptelor. Si ai dreptate si in privinta interviurilor. In primul rand se construieste un schelet (nemiruitor :))) din datele fixe ale istoriei oficiale. Pe aceasta structura se aseaza strat dupa strat istoriile mici, individuale, cu trairi, sentimente, temeri, impresii marunte. E fosrte important de stabilit orizonturile fiecarui martor: fizice, morale, emotionale inainte de a-i plasa marturia intr-un context. Va dau un exemplu: pentru unii orizontul fizic (geografic) era Parisul iar, pentru altul era oraselul cel mai apropiat. Intr-un fel reactioneaza la detentie un intelectual titrat si altfel reactioneaza un om adus de la munca campului. Marturiile difera de la om la om in functie de propriile raportari. Sunt importante trairile religioase sau nu dar trebuie sa primeze faptele. Altfel nu ai pe ce pune un discurs complex si impactul la cititor va fi extrem de redus.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.



Aka, sa impingem si mai departe rationamentul atunci, daca suntem de acord asupra punctelor principale, cu nuante, desigur. istoricul interpreteaza - cu asta suntem in consens? de aceea si avem o mie de variante despre un singur fapt. pentru ca, la fel ca si tine, fiecare culegator de trecut are acces la surse info limitate. ce stii tu, nu stie altul. cand le prezinti stiintific, nu se poate sa nu ai si o concluzie, o interpretare personala (chiar obiectiva fiind, in sensul de rationala, tot limitata la experienta ta ramane). si asa avem istorii asa cum avem povesti. nu in sensul de fantezie, ci de istorisiri. doar limbajul difera. tu esti un norocos martor la martori, ceea ce-ti da avantajul relatiei directe cu trecutul. altii pun cap la cap documente si interpreteaza, unii cu vocatie de hermeneut, altii de matematician.

deci. :-) nu poti exclude crestinismul din abordarea detinutilor legionari. asta e ce-i mana pe ei in lupta. isi trag seva ideologica din pasoptism, iar moneda de bataie a nationalismului si conservarii fiintei mioritice e intr-adevar mesianica - suntem un popor ales (numai uitandu-te la ce scrie b.nica, intelegi rapid de ce), deci evreii tre sa fie out - argumentul cu Iisus (=Mesia, pentru necunoscatori, de unde si titlul).

pentru ca, vezi tu, daca analizezi era lui pol pot, dizidenta si reprimarea din cambodgia e strans legata de contextul cultural, religios, economic si de traditie.

Mergi la inceput