Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Ce inseamna, oare, cu adevarat, pacatos?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi



ha ha, grozava intrebare, Viv!

Multumesc, Laura!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Nu AkaManah,ai spus "Mostenirea mesianica",perfect constient de ceeace transmiti!
Daca negi intentia anulezi motivatia gestului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:


[/quote]
[b]beren/b],nu stiu ce avea Mengele pe lista lui,dar stiu ce aveau comunistii cu sufletul oamenilor,au incercat sa-l distruga si au reusit sa-l amplifice,acum se gasesc niste "cercetatori"care vor sa anuleze puterea credintei.Vor reusii?
[/quote]

Cercetatorii nu mai trebuie sa distruga puterea credintei, Au reusit comunistii. Nu vezi cat de atomizata este societatea noastra. Acesta este efectul urmarit de comunisti si de care nu ne vom vindeca multa vreme de acum inainte.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Laura scumpo,fii mai atenta!
Istoria este sfanta,dar scrisa de pacatosi nu mai este asa!



Istoria nu este sfanta este stiinta. Nu confunda patriotismul cu istoria. Nu confunda patriotismul cu religia nationala [ista]. B.nica...sunt pacatos?! :((
Apreciati-ii pe cei care cauta ADEVARUL dar feriti-va de cei care l-au gasit....

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah



[b]beren/b],nu stiu ce avea Mengele pe lista lui,dar stiu ce aveau comunistii cu sufletul oamenilor,au incercat sa-l distruga si au reusit sa-l amplifice,acum se gasesc niste "cercetatori"care vor sa anuleze puterea credintei.Vor reusii?
[/quote]

Cercetatorii nu mai trebuie sa distruga puterea credintei, Au reusit comunistii. Nu vezi cat de atomizata este societatea noastra. Acesta este efectul urmarit de comunisti si de care nu ne vom vindeca multa vreme de acum inainte.


[/quote]
Nu comunistii ci altii au spus:"...noi ne inchinam la ce cunoastem caci mantuirea vine..."
Ups!De la cine AkaManah?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorothee spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Ce inseamna, oare, cu adevarat, pacatos?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi



ha ha, grozava intrebare, Viv!



Hi hi hi, groaznica intrebare!

un indreptar de spovedanie v-ar ajuta?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee

Hi hi hi, groaznica intrebare!

un indreptar de spovedanie v-ar ajuta?!


'Indreptarul de spovedanie' e scris de Dumnezeu cu mana lui si contine doar adevaruri incontestabile?

Totul e relativ, depinde din ce parte privesti.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorothee spune:

Laura m-ai intors din drum, imi pregateam oalele pt mancare...

catinel- catinel, incepem cu indreptarul si cine stie, mai tarziu ne apropiem mai mult de Doamne-Doamne si aflam mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Laura scumpo,fii mai atenta!
Istoria este sfanta,dar scrisa de pacatosi nu mai este asa!



Istoria nu este sfanta este stiinta. Nu confunda patriotismul cu istoria. Nu confunda patriotismul cu religia nationala [ista]. B.nica...sunt pacatos?! :((
Apreciati-ii pe cei care cauta ADEVARUL dar feriti-va de cei care l-au gasit....



Istoria nu este stiinta atunci cand este denaturata.Este sfanta atunci cand este RESPECTATA!
Patriotismul trebuie transmis ca traditie si ca detinator de mesajee ancestrale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

OK!A venit Denizel si Aka este salvat!
Chiar doream sa spun ca Denizel il va salva pe Aka!


Aveam nevoie de salvare? Colega...cat de periculoasa esti? :)) Vicleana esti, clar, si apreciez asta.


Iar eu cred ca esti mult prea politicos, AkaManah. Celor care vor sa caute revelatii mistice in evenimentele de cosmar de la Aiud, le sugerez sa-si largeasca aria de "cercetare": ar putea sa inceapa cu Buchenwald, apoi Gulagul rusesc (obtii statistici mai bune din milioane de cazuri), iar pentru istorii recente, vezi regimul lui Pinochet sau cel al lui Pol Pot.

Ori poate romanii ortodocsi sufera altfel, la fel cum "numai la noi" se gasesc oseminte sfinte "ca nicaieri"?

Acum poate lasam deturnarea asta stridenta de la subiect si revenim la ce discutam: AkaManah, evident ca fiecare caz trebuie tratat separat. Dupa unele estimari, au fost 1,5 mil. de "legionari" inregistrati, dar numai cateva zeci de mii au fost implicati in evenimentele de la Bucuresti sau Iasi. Asta nu inseamna automat ca toti ceilalti sunt inocenti: daca eu donez 10$ la UnitedWay pentru Haiti, dar ei transmit banii intr-un cont Taliban, atunci exista alternativele: 1) eu nu stiu nimic si sunt doar vinovat de ignoranta; 2) aflu, dar nu reactionez - si atunci ma complac in crima; sau 3) aflu si ma bucur, in care caz devin responsabil pentru crimele Talibanilor care folosesc donatia mea. Cam asa si cum sutele de mii de oameni care au crezut ca fac bine, acum 70 de ani. Nu se poate discuta decat caz cu caz.

Mergi la inceput