Vrem sa construim o casa, de unde incepem?

Vrem sa construim o casa, de unde incepem? | Autor: Wudy

Link direct la acest mesaj

Buna ziua dragii mei, dragele mele!

In cel mai scurt timp vrem sa ne apucam de constructia unei case. Cel mai scurt timp inseamna ca imediat ce luam banii de la banca...ca in functie de cat primim o sa putem sa vedem si cat ne intindem.

Prima mea intrebare este legata de acte, de unde incepem? in primul rand noi trebuie sa demolam si apoi sa construim...ce acte, de la cine...care este primul...si la cat ma pot duce numai aceste acte?

Stie cineva la cat ne poate duce constructia unei case de 200 mp construiti, aici incluzand manopera si materialele?

Stiu, nu sunt coerenta...dar sincer nici nu stiu cu ce sa incep si la ce sa ma gandesc mai intai.
Daca ma poate cineva ajuta cu cateva sfaturi, din propria experianta, i-as ramane "pururi" recunoscatoare.

Cu bine

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Pot sa te pun in tema cu toate detaliile. Sotul meu e arhitect si pot sa-l rog sa te ajute. Activeaza-ti PM sau da-mi o adresa de mail.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Iti trebuie un arhitect.
El face proiectul pentru noua casa, necesar autorizatiei de construire, dar si proiectul de demolare, necesar autorizatiei de demolare. Pentru ca vei avea doua autorizatii.
Cronologic, primul e certificatul de urbanism pentru demolare. Pe el scrie si ce avize iti cere primaria.
La momentul in care vei avea acest certificat, vei fi doxa, vei sti orice amanunt care iti va ocupa cel putin trei luni (dar si mai mult e posibil...).
De acte te vei putea ocupa personal sau vei putea plati pe altii sa o faca.
Deci, cum zicea si Roli, incepe cu un arhitect.

Cat costa o casa? Greu de spus. Depinde de multi factori, din ce materiale, cu cine o faci. O varianta clasica, fara subsol, poate fi 200 euro/mp la rosu si cel putin inca o data pentru finisaje normale. Am auzit de variante mai ieftine, clar in detrimentul calitatii, sau, evident, mai scumpe. Cand ajungi la executie, mai discutam.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

Buna dimineata,

Multumesc mult de tot pentru raspunsuri. Nu stiu cum sa va spun, dar chiar de la voi doi asteptam raspunsuri, cred ca voua v-am mai urmarit postarile despre constructie si poate d-asta...
Sa stiti ca orice informatie imi este de foarte mare ajutor.
In principiu stim si noi de unde s-o apucam, dar vrem si parerea celor "patiti".
Chiar aseara am fost pe la primarie dar din pacate nu m-au ajutat cu mare lucru. Na, ca la primarie, multa vorba pentru nimic.

Roli25, eu cred ca imi merge PM-ul ca primesc mesaje private. Incearca, te rog.

Multumesc inca o data pentru timpul acordat si va voi tine la curent cu proiectul meu pe 2010. :)
Cu bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Wudy nu vad PM in bara. Daca nu poti sa-l activezi. Da-mi un mail la horianap@yahoo.com si-ti raspund inapoi.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput