NUUU hotarit E-urilor din hrana zilnica!!!!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mocofleana spune:


RETETE:
Bulete din brânz#259; cu fulgi de ov#259;z

Fulgi se ov#259;z se amestec#259; bine cu f#259;in#259; de secar#259;, cu brânz#259; de vaci slab#259; #351;i cu pu#355;in#259; brânz#259; de burduf pân#259; se ob#355;ine o past#259; care se s#259;reaz#259; #351;i se condimenteaz#259; cu pu#355;in piper alb. Apoi, cu palmele umezite, se formeaz#259; bulete de m#259;rimea dorit#259;, dup#259; care se rostogolesc prin susan #351;i se dau la cuptor timp de 5 minute la 180 de grade. Astfel, la exterior se va forma o crust#259;, iar în interior amestecul r#259;mâne moale.


Chiftele cu soia #351;i grâu

Grâul (Spelta) #351;i boabele de soia se pun la înmuiat timp de trei zile. La fiecare 12 ore se spal#259; #351;i se schimb#259; apa. Boabele de soia se pun la fiert timp de 45 de minute cu ghimbir, vegeta de cas#259;, 2 foi de dafin, 2 foi#355;e de alge, sare #351;i coriandru. Când e gata înmuiat, grâul se macin#259; în blender sau în ma#351;ina de tocat carne. Boabele de soia se macin#259; #351;i ele în blender sau în ma#351;ina de tocat carne. Separat, se macin#259; semin#355;e de floarea soarelui. Semin#355;ele m#259;cinate se pun apoi în blender împreun#259; cu p#259;trunjel, 5 c#259;#355;ei de usturoi, ceap#259;, cimbru sau cimbri#351;or, piper, enibahar, coriandru m#259;cinat #351;i sare #351;i, dac#259; se dore#351;te, piper alb. Apoi, pentru a da culoare chiftelelor, se prepar#259; un sos amestecând într-un blender ulei de floarea soarelui presat la rece cu boia. Apoi, pasta din boabele de soia se amestec#259; bine cu pasta din grâu m#259;cinat, cu amestecul de semin#355;e de floarea soarelui #351;i p#259;trunjel #351;i cu sosul de boia, pân#259; se ob#355;ine o past#259; omogen#259;, suficient de tare pentru ca s#259; se poat#259; forma chiftele. Se consum#259; ca atare sau se pot da la cuptor timp de 8-10 minute la 200 de grade.

Acest fel de mâncare are un con#355;inut bogat de proteine, gr#259;simi polinesaturate (acizi gra#351;i esen#355;iali de tipul omega 3, omega 6, fibre #351;i hidra#355;i de carbon.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANISO spune:

Retete codificate?Mmmmm....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocofleana spune:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wolfberry
Aici gasiti niste date interesante despre un fruct care l-am descoperit de curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Pentru a inlocui cuburile din comert am facut aceste Cuburi de legume din legume bio, au iesit foarte omogene si aromate, le pastrez la congelator si le folosesc la orice mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

Eu fac alergie cand aud mamicile ca isi hranesc copiii de 1 an cu crenvusti pe motiv ca sunt de pui. Oare nimeni nu citeste etichetele?
De cand am copilul am devenit mult mai atenta si mai inventiva. Acum stiu sa fac iaurt de casa, pate de ficat, branza proaspata, incerc orice numai sa nu-i dau chimicale de la o varsta atat de mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maminuta spune:

Elaga,poate pui si niste retete aici din cele folosite de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

Iaurt de casa
Se fierbe laptele, se pune in borcane sau in caldaruse de plastic. Dupa ce s-a racit un pic se adauga 3 linguri de iaurt (maia) la borcanul de 800 g si 5 la caldarusa de 1kg. Se amesteca bine si se lasa 12 ore nemiscat. Se baga la frigider. Eu de obicei il fac seara si pana dimineata e gata. Se poate consuma si dupa 2 saptamani.
Prima maia o cumperi dar dupa prima "productie" poti sa-ti pastrezi din iaurtul tau.
Daca e foarte cald in perioada in care se face iese mai acru.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa5 spune:

Mai nou E-urile sunt un adevarat dusman.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elizbeth spune:

Variante de mic dejun care mi s-au aparut destul de atractive am gasit si aici

http://sanatate.adore.ro/diete/variante-de-mic-dejun/
http://sanatate.adore.ro/diete/variante-pentru-dejun-una-pe-zi/

- 1/2 castron de fulgi de cereale de orice tip+ 1 cana de lapte cu 1,5% grasime
- 1 felie de paine integrala cu somon afumat, 5 masline + 1 ou fiert
- 3 pesmeti cu crema de branza light + 1 rosie, 1 castravete
- 1 feie de paine unsa cu unt si gem + 1 cana de lapte
- 1 felie de paine, 2 felii de sunca slaba(muschi file, cotlet, piept de pui afumat) + 1 iaurt mic / 150g
- 1 cutie(200g) branza proaspat de vaci + 5 masline + 1 ardei gras, 1 castravete
- omleta din 2 oua(simpla sau cu sunca, ciuperci, marar) prajita in tigaie antiaderenta fara ulei + 2 pesmeti + 1 rosie

Desi Dr. Menci a zis ca nu e bine sa mancam omleta dimineata aici se pare ca pare ok daca e facuta in tigaie antiaderante fara ulei.

Mergi la inceput