Strumfi de iul-aug 2007 (171)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loredana_76 spune:

Felicitari Ashera pentru bebe!
Mai Luna ce cauti pe la subiecte cu bebelusi,iti faci curaj ?
Apropo de batut,eu pe David mereu l-am invatat sa lase de la el,in parc daca ii iau alti copii jucariile ii zic lasa ca se joaca putin si ti-o da inapoi,cu batutul la fel daca ii mai trage cate un copil una se uita in ochii mei si nu intelege de ce dau in el.Si acum ma gandesc e rau ca l-am invatat asa?
Adica mie cu siguranta nu-mi place sa vad ca da in alt copil,dar daca eu nu sint linga el oare cum reactioneaza,o sa fie tinta batailor?Ma gandesc la gradi. Voi cum faceti,cum i-ati invatat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui loredana_76

Felicitari Ashera pentru bebe!
Mai Luna ce cauti pe la subiecte cu bebelusi,iti faci curaj ?
Apropo de batut,eu pe David mereu l-am invatat sa lase de la el,in parc daca ii iau alti copii jucariile ii zic lasa ca se joaca putin si ti-o da inapoi,cu batutul la fel daca ii mai trage cate un copil una se uita in ochii mei si nu intelege de ce dau in el.Si acum ma gandesc e rau ca l-am invatat asa?
Adica mie cu siguranta nu-mi place sa vad ca da in alt copil,dar daca eu nu sint linga el oare cum reactioneaza,o sa fie tinta batailor?Ma gandesc la gradi. Voi cum faceti,cum i-ati invatat?

poze



Legat de asta, mi-amintesc inca cu groaza de un incident petrecut in casa familie sotului, zilele trecute.
Am iesit cu Kevin in parculetul din incinta cladirii, sa ne jucam.
Nu era nici un copilas acolo, Kevin a intrat intr-o mini casuta, se juca cu vasele din plastic de la bucatarie.
Eu, eram la nici 5 metri de el, am mers sa inchid usa ce dadea catre piscina, de frica sa nu o ia la fuga, si sa cada, sau sa pateasca ceva....cand colo, aud strigatede groaza...cand imi intorc privirea, un alt copil, il strangea de gat efectiv...am inlemnit
Nici chip sa il lase in pace, sau sa-i dea drumul, sincer iti spun ca asa ceva nu mi-am putu imagina....
nu era chip sa-l calmez, l-am luat efectiv in brate, si am mers cu el in parcare, i l-am pus parintilor in brate, rugandu-i insistent sa-l tina cat mai departe de al meu...mi-am pierdut total controlul, cred ca am ridicat si vocea la ei,nici acum nu-mi iese din minte privirea ingrozita a lui fiu-miu.

Nici eu nu stiu cum trebuie procedat in astfel de cazuri, ce ar trebui eu sa-i spun lui fiu-miu?cum sa procedeze?
Nu vreau sa instig la violenta, dar nici sa fie tinta atacurilor nu vreau.



Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 31+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Felicitari Ashera!!!! Chiar am vrut sa intreb de ea azi dar a trebuit sa fug la dentist.

M-a operat si acum am un gust oribil de sange in gura. Nu-i asa ca nu are nimic daca beau o cafa? De-abea astept sa merg acasa.

Timi, Maria Sophie(05.08.2007) si Sarah Ioana (14.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana_76 spune:

Ce faci Nikol,cum te simti? v_ati mutat in brazilia,cum e acolo?
Sint tare nasolae situatiile astea.Si ce-am mai observat in parc la noi,copilul ia jucaria si fuge sau ii trage o scatoalca lui fimiu si parintele se uita senin si nu zice nimic.Le mai zic eu printre dinti cate ceva,dar totusi daca parintele nu are nici o recatie ce pretentii sa ai de la copil.Voua vi se intampla,sau e cartierul meu mai nasol.

Si alta faza,eram in tineretului si imi zice un bunic aveti grija ca a noastra e rea,bate musca si i-am recomandat sa-i ia o lesa.De obicei nu sint asa acida,dar m-am enervat,adica 100 de parinti trebuie sa aibe grija de copii lor ca e un copil care bate si musca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

buna fetele
anca,te pup si eu...groaznic ce ai povestit,eu am o chestie,cred ca asa m-au invatat ai mei,nenica daca vi in casa batut te bat si eu..bine,nu se aplica acum,dar vreau sa spun..fii-miu e la mijloc,nu bate,numusca,dar din senin mai arunca cate-o jucarie...insaaaa se pare ca are antipatii,daca nu-i place un copul il imbranceste..

soacreee..hm,a mea dupa vreo 12ani pot spune ca e dresata,amajuns in stadiul in care daca ma duc la ea singura spune,vrei o cafea,ca sa putem vorbi..oare mi-o sti de frica
si tot la capitolul asta,pe 24 a fost ziua ei,i-am facut un tort dobos la care am mucit 5 ore si pentru ca eu sunt mai "norocoasa",mai am una,bunica care l-a crescut,a carei zi de nastere e maine,sooo i-amfacut si ei un tort cu pepene galben.

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Georgi, dobos? pepene galbeeeen? cum????
Vivela, n-am glumit!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Ashera, felicitari!!!! Asteptam povesti si poze.
Cristina, la multi ani pentru sot!
Georgi, la multi ani sarbatoritei de maine!
Greierash, n-am inceput eu cu denumirile de chilotzaraie, Vio a zis ceva si eu am preluat stafeta .
Timi, pupici fetitei pe capsor, cred ca te-ai speriat tare. Imi place ca inca mai alaptezi .
Nico, am mai zis ca ti-am admirat pozele si modelele si casuta?
Loredana, as vrea si eu reteta de tort joffre te rog.
Vio, vasazica nu recunosti ca am incercat sa te mituiesc cu tort joffre cu visine in alcool de la Alice si tu ai preluat ideea? Bineeeee...

Eu azi mi-am pus dres pe sub blugi, prima data in iarna asta, dar n-am simtit ceva deosebit . M-am enervat ca m-am invartit 40 minute printre niste stradute sa caut o adresa si n-am gasit-o, sotul ma bombanea, copilele adormisera, asa ca am oprit la Carrefour si am luat un gps. Sotul a vrut unul mai smecher care sa aiba si harta Europei, deci probabil ne va plimba. La intoarcere (7 seara) am mers foarte greu, a nins si s-a depus iar, masinile sunt multe, se aluneca, naspa. Si mi-au inghetat si picioarele.


-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Am uitat sa raspund tocmai despre bataile si loviturile primite de Saby. In primul rand, pe tatal baiatului nu-l pot lua de chica pentru ca este de 5 ori cat mine.
Apoi, la imbranceli mai putin grave, i-am atras atentia celuilalt copil ca Saby este mai delicata decat el si sa o ia mai usor. Ei i-am spus sa-l atentioneze cand o doare si sa-i spuna sa se poarte frumos cu ea. Saraca nu intelegea de ce este bruscata si se calca pe ea. Cand a calcat pe ea, mi-am luat copila in brate. Parintii ceilalti nu au reactionat la imbrancelile minore, la calcatul in picioare au zis ca nu a vrut, doar s-a dezechilibrat si de aceea a calcat pe ea, abia la datul cu capul de masa l-au certat rau. Pe de alta parte, ne-au spus noua ca nu este bine cum face Saby, ca alearga la noi in brate, fiindca la gradinita vor fi copii mult mai rai decat al lor .
Mi-e mila de ea de nu mai pot, acasa cu noi are tupeu, ne spune tot ce nu-i convine, se contrazice cu noi, pe mine m-a muscat o data de picior (era de drag, dar mai am semn), in sora-sa a dat de cateva ori... cu alti copii nu are niciun pic de curaj sa le spuna ca nu accepta sa fie batuta sau ceva de genul asta. Chiar nu stiu ce sa fac.


-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Ashera, felicitari, sa fiti sanatosi!!
Nikole, bine ai revenit!

Carloooooooooo, esti de basme! Sincer uitasem, mi-am amintit insa cand m-ai intrebat cum mi-a venit ideea (sanchi, tu ma luai pe departe ). Ai dreptate ca mi-ai facut pofta tu cand m-ai si invitat sa halesc, da' cred ca ti-am spus atunci ca tortul joffre e preferatul meu si bobo cu visine idem, deci ideea ta mi s-a parut geniala. Deci m-am prins imediat cand m-ai intrebat, sa nu te superi de raspunsul meu.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana_76 spune:

Asa,deci reteta.
Crema-300 gr zahar,75 ml apa,100 gr cacao,8 galbenusuri,300 gr unt.
se pune apa+zahar+cacao pe foc,se amesteca continuu pina se topeste zaharul.Cand se raceste se adauga untul si galbenusurile si se amesteca cu mixerul.
Baltul-8 albusuri,2 linguri faina rase,2 linguri compoziteie crema.
Se bate albusul f bine,se adauga faina+ zeama de lamaie + cele 2 lg de crema.
iese un bla destul de plat si tare dar in combinatie cu crema este f bun.
La unt recomand sa nu fie romanesc ca are multa apa in el si riscati sa nu se intareasca crema.
Pofta buna.

Mergi la inceput