cate saptamani de sarcina?

cate saptamani de sarcina? | Autor: valentina84

Link direct la acest mesaj

buna ziua dragi viitoare mamici.m-am hotarat sa va scriu,pentru ca nu am gasit nimic concret pe forum si m-am gandit ca poate una dintre voi ati avut aceeasi dilema.problema mea e ca sunt insarcinata si nu mai stiu in cate saptamani pentru ca luand in considerare data ultimei menstruatii(10.06.2009),as fi cam in 33 sapatamani,insa la ultima ecografie mi s-a spus ca este cu trei saptamani mai mare,ca are dimensiunile de 36 saptamani.intrebarea mea e ,s-ar putea datorita faptului ca este foarte mare,sa masc mai devreme?am intrebat-o si pe drsi mi-a spus ca vom vedea pe parcurs,pentru ca nici ea nu stie ce sa zica,ca s-ar putea ca dpn-ul sa nu mai fie 17 martie(cum era),ci sa-r putea sa fie 24 februarie,dar ca nu stie sigur.acum,eu nu stiu ce sa mai cred.care este dpn-ul?cel cronologic sau cel ecografic?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

dpn-ul este intotdeauna cel dat de UM. ca ecografic e mai mare nu conteaza - se poate la fel de bine naste cu 4 kg la 40 de saptamani. sau mai putin. in plus, pe masura ce sarcina inainteaza ecografia are marje mai mari de eroare/siguranta.
ca sa fii linistita fa-ti oricum bagajele de prin 15 februarie
sarcina usoara si nastere la fel.

Roxana

Mergi la inceput