Sunt o tanara mamica!

Sunt o tanara mamica! | Autor: Bianca-Elena

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,numele meu este bianca si am 23 de ani.Ieri mi-am facut testul de sarcina si mi-au aparut 2 liniute,desi simteam ca sunt insarcinata am vrut sa am certitudinea asta.Taticul a fost putin socat mai ales ca ieri a fost ziua lui si i-am dat asa zisul "cadou" dar fericit.Am dupa socotelile mele 4 saptamani,nu am alte simtome,doar ma doar sani ca la ciclu iar de pofte nu stiu e sa zic,eu sunt o pofticioasa de cand ma stiu imi imaginez acum ce o sa urmeze.Ma cam ingrijoreaza kg,acum am 51 si imi imaginez ca o sa ajung pe la 70 si asta ma cam sperie,ma intreb oare se dau usor jos dupa sau cu greu.Nasterea naturala ma sperie si cred ca o sa recurg la cezariana.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beluistef spune:

Te poti inscrie la odiseea de septembrie-octombrie si acolo vei gasi mamici cu aceeasi varsta a sarcinii cu a ta si veti impartasi simptome, parereri si veti lega prietenii.

sarcina usoara si bebic la termen iti doresc

*******************************************************************
Elena, 16+ si mami de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)
Bebe strumpf
(Josua / Elisa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik83 spune:

bine ai venit printre noi.. felicitarile mele.. o sa ai timp sa te obijunuiesti.. in primul rand fa-ti programare la ginecolog, si in al doilea rand du-te la medicul de familie ca sa-ti dea trimitere la analize.. despre kg ce sa-ti zic.. cu asta decurge sarcina..nu ai ce-i face..dar nu inseamna ca daca esti o pofticioasa asa o sa fi si de-acum incolo.. si eu eram pofticioasa de pe lume salivam ca un catel la orice vedeam, radeau colegele de mine si ziceau ca abia asteapta sa fiu graviduta ca ce s-or mai distra.. dar la mine nu-i asa...eu nu ma mai recunosc.. am devenit o mofturoasa de nu ma recunosc.. mi rau de la mirosuri si nu suport aproape nimic sa mananc.. mai am un pic si trec de perioada asta.. crede-ma ca decat sa sa-ti fie mereu rau si sa nu-ti trebuiasca nimic de mancare ai prefera sa mananci.. ca o sa le dai jos..incetul cu incetul noptile nedormite o sa-si faca efectul.. cat despre nastere..ii normal sa-ti fie frica, si mie imi este..groaznica dar ne va ajuta bunul Dumnezeu sa trecem si peste asta.. sincer si eu optez pt cezariana..dar mai e ceva drum pana acolo..
bafta.. sarcina usoara si capul sus... suntem o gramada de viitoare mamici care iti impartasim ideile.. mai vb..

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna si felicitari !

inainte sa te ingrijorezi de cate kg vei lua in sarcina sau cum vei naste, ar fi bine sa mergi la medicul tau ginecolog, sa te ia in evidenta si sa te monitorizeze pe tot parcursul sarcinii, sa-ti dea cateva recomandari privind analizele si ecografiile pe care trebuie sa le faci, stilul de viata, alimentatia, suplimente cu vitamine/minerale, sa discuti cu el despre optiunile privind nasterea - naturala sau prin cezariana, etc.

este foarte important in aceasta perioada sa nu te imbolnavesti, deoarece putine medicamente sunt permise in sarcina...

poti lua acid folic, este esential pentru prevenirea defectelor de tub neural (spina bifida).

vei gasi aici pe forum si comunitatea mamicilor/viitoarelor mamici din Targoviste, ele iti pot sa multe sfaturi si detalii privind medicii si maternitatea din orasul tau.

sarcina usoara si bb sanatos !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput