Fiecare cioara isi lauda puiul

Fiecare cioara isi lauda puiul | Autor: moonchild

Link direct la acest mesaj

Salutare,

Va propun o tema noua. Sa va povestesc cum mi-a venit ideea:

Saptamana ce tocmai a trecut eu si sotul meu am stat acasa cu copilul pentru ca bona a facut vaccinul porcin si pediatrul ne-a recomandat sa o tinem departe de copil o saptamana.

Nu stiu daca intamplator sau nu, in aceasta saptamana Maia a facut progrese uimitoare si eu sunt asa mandra de ea si asa de incantata incat imi vine sa opresc oamenii pe strada (bineinteles dupa ce am epuizat toate telefoanele la bunici, matusi, etc) si sa le spun: saptamana trecuta Maia ne-a dat drumul la mana si acum merge singura!!!!, mi-a luat lingurita din mana a bagat-o in pireu si a dus-o la gura (a nimerit!!!) si a mancat singura!!!, baga bucatele de mancare singura in gurita!!!, bea apa cu paiul!!!, spune "oua"(ova de fapt)!!!...etc

Daca vreti, haideti sa facem din locul asta virtual un loc unde putem tipa de bucurie la fiecare progres facut de copilasii nostrii, unde ne putem lauda cu lucruri care pentru unii pot parea banale dar numai noi stim cat am exersat cu copiii ca sa le invete..

Ce ziceti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Hehe..se pare ca eu sunt singura cioara..:))..Astazi am ramas cu gura cascata cand l-am strigat pe sotul meu pe numele lui si Maia a inceput si ea sa strige "tata!"..Oare chiar stie cum il cheama pe taica-sau??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Misto subiect
Cat are Maya? Sa va traiasca!
Si mie imi vine sa fac exact acelasi lucru ca si tine (dupa ce epuizez telefoanele la rude)
Mai spune-ne si o sa apara si alte "ciori"!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Hihi..multumesc mult! Si tie sa-ti traiasca puiul!

o sa scriu pe masura ce apar progrese. Chiar ma gandeam ca subiectul asta poate fi folosit si pe post de "jurnal de bebe" (peste cativa ani te uiti in arhiva si vezi "pe data de ... a inceput sa mearga"..etc)..

Maia are 1 an si o luna (poimaine - desi am zis ca nu mai aniversez fiecare luna dupa ce implineste un an vad ca nu pot sa ma abtin)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

dragut subiect!!!
patricia mea, de numai 5 luni, a inceput sa observe jucariile, le ia in manuta si bineinteles le duce la gurita. pt ea tot inseamna papa. sta in fundulet rezemata, si dupa cat o vad de activa, cred ca tare i-ar placea si ei sa alerge pe toata casa. va pup si succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Ohoo..bravo Patricia!!!De la 5 luni sa stea bine in fundulet e o MARE realizare.
Asta cu dusul la gurita a tot ce prinde a avut-o si Maia si inca o are, chiar daca mai putin. Initial aveam tendinta sa nu o las dar apoi mi-a zis sora mea (care e psiholog specializat inclusiv pe lucrul cu copiii) ca este modalitatea lor de baza de a capata informatii despre obiectele ce ii inconjoara ..Asa ca sa ne vezi draga patrisuca cum umblam cu spray-ul sau gelul antibacterian la noi si dezinfectam tot (incepand de la jucarele si terminand cu sticle de plastic si chei..ca de..vrea copilul sa cunoasca cheile..il lasam sa le bage in gura.. )...
Acum suntem la alta faza, in care vede texturi diferite pe jos (asfalt, iarba, zapada curata, zapada murdara, gresia de pe jos din Mall intrerupta din cand in cand de nu'sh ce prag metalic) si vrea sa le pipaie pe toate...si dai si lasa copilu sa pipaie pe jos apoi da-i cu spray ca ii mai iese si o masea si mai baga si mana in gura...

Si desi toate cele scrise mai sus suna eu sunt foaarte multumita si fericita pentru ea pentru ca si eu imi doream sa fac asta cand eram copil si nu ma lasau..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

sa-ti traiasca gargarita maia! patricia e in stare sa-si bage amandoi pumni in gurita . unul il baga in gurita si cu celalalt impinge ca sa intre bine:)) nu prea o las.prefer sa ii dau suzeta decat sa o invat cu degetelele in gurita.( nu de alta dar am avut si eu ticul asta cand eram micuta si tare greu m-au dezobisnuit ai mei de supt degetele..abia pe la 6 ani..trebuia sa plec la scoala in curand si nu mai lasam deloc.:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Merci petrisuca si tie asemeni!Suzeta e cel mai bun prieten si al copilului si al parintelui dupa parerea mea!:) Mai astept laude cu Patricia!

Maia mea a facut una noua azi dimineata: s-a trezit, s-a dat jos din pat (are o iesire cu fermoar la patutz) si mi-a intins o soseta si un picior sa ii pun soseta..Hihi..mi s-a parut super dragutza..

Violeta tu nu ne zici nimic de Laurentiu?

Va pup

Mergi la inceput