Teatrul

Teatrul | Autor: furni

Link direct la acest mesaj

Megeti cu copiii vostri (12 ani) la teatru ?
La ce piese ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Off topic : Furni, ce ma bucur sa te citesc !

Eu ii duc la spectacole de opera-balet si la concerte caci cel mare de aproape 12 ani mai are ince doi frati mai mici si nu am gasit inca o piesa adaptata.
Eu te-as sfatui sa-l duci la piese cunoscute, pise de clasici sau pe care tu le-ai vazut inainte, caci intr-o vreme in Ro (mijlocul anilor '90) vocabularul din piesele de teatru si unele atitudini nu erau deloc pentru publicul foarte tinar.
La virsta asta, 12 ani si chiar mai mici, copilasii stau fara probleme linistiti in fotoliu pina la antract si apoi la antract e mai mare placerea sa iasa in foier, sa bea un suc sau sa stea de vorba cu voi.

Mik.
stiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Mik, te pup si sa ai o saptamana frumoasa.

Pentru mine teatrul este o carte vie, un spatiu pentru minte si suflet,un loc in care te regasesti sau chiar gasesti solutii. Cand vezi cate o piesa buna pleci cu ea in suflet si te gandesti cu zilele dupa spectacol; ele iti pot influenta chiar si modul in care, pana atunci ai privit lumea, situatiile etc. Teatrul este captivant si as vrea ca si fiul meu sa descopere satisfactia pe care ti-o ofera. Ca in apa rece, vreau sa-l "iau usor", sa incep cu acele piese potrivite, care sa ajunga la mintea si sufletul unui pusti de 12 ani (sa le inteleaga fara a-l plictisi). Sa-l faca sa mai vrea. Mi-e teama de prima lui reactie de aceea o pregatesc cu grija. Ma intelegeti, ma refer la piese de teatru autentice (nu cele destinate copiilor).
Ma gandeam sa incep cu o piesa a Teatrului de comedie ?

Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cu fii-mea (6 ani) am fost la Sanziana si pepelea, si i-a placut foarte mult. (e pentru adulti , adica e duminica de la 7 seara, si vin foarte putini copii, nu e dimineata, eu am vazut-o prima data fara fii-mea si asa mi-am dat seama ca e potrivita si pentru copii). Abia astept sa mai treaca cativa ani s-o pot lua cu mine si la alte piese.

Problema pe care o vad eu cu piesele de teatru este urmatoarea: multe din ele fac referire (unele destul de explicit) la sex, multe din ele la relatii extraconjugale etc. Inclusiv comediile -trebuiesc selectionate si cerute referinte inainte. Imi amintesc ca la "Inca-i bine!" la TNB langa mine era o familie cu o fetita de vreo 10 ani. Au stat cat au stat apoi...s-au ridicat si au plecat la ce le-au auzit urechile.

Poate n-ar fi rau sa facem o lista cu ce se poate vedea si unde, ca sa evitam limbajul trivial, scenele cu continut sexual cat si piesele "grele".

Mai pun eu una pe lista: "Spionul balcanic" cu Dan Condurache, la Teatrul Mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Exact Adina, asta este si parerea mea, de aceea v-am cerut ajutorul. Merg pe sfaturile tale si vom debuta cu piesa "Spionul balcanic". Fir-ar sa fie tocmai ce-a fost sambata (daca va intrebam mai devreme...), dar o urmaresc, mergem si va voi spune cum a fost "prima iesire".
Ideea Adinei este excelenta; sa facem o lista cu piese potrivite varstei lor si care sa le deschida gustul pentru teatrul de calitate.

Va pup.

Mergi la inceput