injectia peridurala

injectia peridurala | Autor: bilica

Link direct la acest mesaj

Fetelor,cum e cu injectia aceasta peridurala?...sunt o burtica in 21 sapt si abia astazi am auzit de aceasta injectie...;cand se face?trebuie so cerem?ce efecte are?e bine so facem?....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Vorbesti de anestezia peridurala? Eu am facut-o la nastere normala. Nu te doare deloc, este super ok si se face rapid, in nici 3 secunde, daca esti ascultatoare si ai pe cineva sa te ajute (o asistenta m-a ajutat sa stau corect, caci altfel de frica si din cauza contractiilor riscam sa ma misc). Pur si simplu mi-a luat durerea travaliului cu mana. Puteam sa zambesc, sa rad, sa glumesc cu oricine (pana atunci, innebunita de dureri de 12 ore, nu vroiam nimic altceva decat sa vina anestezia aia odata!). Nu ti se face insa decat intr-un anumit moment al travaliului (dupa cum am spus, eu am stat 12 ore fara anestezie si o ora cu, caci am si nascut imediat).
La mine nu a fost nevoie sa cumpar trusa, avea clinica respectiva. Dar, sa stii, ca am auzit si o gravida care efectiv a urlat de durere in momentul introducerii acului (eu ma si ... pe mine de frica).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna

daca intrebi despre anestezia epidurala/peridurala, este mult mai dureroasa montarea branulei (la incheietura mainii) prin care vei primi fluide decat metoda de anestezie amintita.
de mentionat ca intai ti se face o mica anestezie in zona in care patrunde acul in coloana, apoi este introdus acul (cateterul) prin care este administrata substanta.
cel mai bun kit de epidurala este cel marca braun.


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bilica spune:

....Deci unele spitale au ei aceasta anestezie,si in unele trebuie so cumperi tu.....,dar nu are reactii adverse dupa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Depinde foarte mult de indemanarea anestezistului care face operatia.
Poti avea dureri de cap, si ceva dureri locale la coloana catva timp dupa.
Se mai poate intampla sa nu prinda anestezia si atunci o faci degeaba. Injectia se face doar pentru introducerea cateterului, ulterior anestezicul se introduce treptat in doze in functie de cat e nevoie.

Madalina
mami de Isabella Andreea
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

In Franta nu vii cu ea la nastere. O ceri atunci cind te intilnesti cu anestezistul, citeva zile inainte de nastere. Sau chiar in timpul travaliului, aici se face in toate spitalele, totul e sa vrei tu, nu toata lumea o cere. Nu mai stiu daca e rambursata de securitatea sociala si in ce procent, oricum, daca nu, o ramburseaza asigurarea complementara (mutuelle).

Vorbeste cu ginecologul tau, o sa-ti explice totul, cind se face, de ce, riscuri, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Si la mine a functionat 100% anestezia epidurala. E un castig al medicinei de astazi care reduce semnificativ durerile nasterii!

POVESTEA MIRUNEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Si eu am facut anestezie, dar a prins doar pe partea dreapta ...dar n-a fost chiar asa dureroasa nasterea, asa ca ma trecut peste Desi la inceput simteam nevoia sa tip la ei sa le spun ca m-au mintit ca nu o sa mai simt nimic. Mai dureros la mine a fost scoaterea leucoplastelor alea imense cu care e fixat cateterul. eu aveam tot spatele plin d eleucaplast si cd l-a scos, am zis ca am ramas fara piele

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodilux spune:

fetelor, epidurala contine si piafen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Peridurala contine doar anestezic. Piafenul din cate stiu eu este analgezic si se da doar daca te doare ceva tare. Eu am primit algocalmin fiola, insa dupa nastere si dupa ce-a trecut efectul anesteziei. Si noroc cu el, caci in noaptea dupa nastere imi venea sa ma sui pe pereti de dureri (mi se facuse si epiziotomia).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodilux spune:

Multumesc mult.

Mergi la inceput