Prima tunsoare ...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Mda..chiar m-a facut sa zambesc subiectul.
De ce?

Radu in ziua cand a implinit un an i-a fost luat motul de nasha si acceasi nasha spre sfarsitul petrecerii(o masa in familie acasa) l-a tuns periutza cu masina de tuns.
Cum?
Fara plansete..dar in vreo 10 reprize. Statea in picioare pe un scaun, eu il tineam, nasha tundea si surorile mele (femei in toata firea ~50 ani) faceau teatru de papusi in fatza copilului si se prosteau!
Tati filma. Chiar de curand am revazut filmuletul..cum se prosteau fetele si cum lasasem copilul cu juma de cap tuns sa se mai joace ca se plictisise!Haios tare!

Apoi l-am tuns pana la 3 ani si ceva cu masina ...eu ... intre 2 ani si 3 ani asha urla la tuns ca stia tot cartierul cand facem manevra asta!

Acum merge cu bunica la Prichindelul si se tunde modern si pleaca de fiecare data de acolo cu motz facut cu gel...in diverse culori, in functie de preferintza!
Si da ..tunsul lui costa mai mult decat a lu ta-su...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Prima tunsoare si urmatoarele au fost executate acasa de mine
Giulia avea pe la vreo 2 luni si i-am taiat smocul de la spate ca se incalcea si era urat
O singura data am fost la salon, nu mi-a palcut rezultatul asa ca in continuare eu o tund

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Pana in decembrie 2008, adica la 5 ani si 8 luni, am tuns-o eu; acasa in cada. A iesit OK de fiecare data.

In decembrie am luat-o cu mine la coafor si s-a lasat tunsa; la salon de salon, stilist de stilst... S-a decalart foarte incantata, a fost foarte mandra de atentia care i s-a dat si a spus ca de acum vine cu mine de fiecare data! Ieseam muuult mai iesfin inainte

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Off, imi aduc aminte foarte bine prima tunsoare, fiindca eu l-am tuns, in septembrie anul trecut. Si ce-a mai plaaaaans dupa buclisoarele lui. iata aici si poze daca vreti sa il vedeti "inainte" si "dupa" http://zicolorata.blogspot.com/2009/09/azi-fost-mai-bine.html



Barfe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Prima tunsoare .... la fetita a fost la 6 luni. A venit coafeza acasa, ne-am jucat, a fos ok. La 8 luni am mers la salon, nu era scaun pt bb dar s-a improvizat unul. Strumfitei mele i-a pacut foarte mult.
De atunci mergem tot colo.
La baietel prima tunsoare a fost la 1 an cand i-au taiat nasii motul. Nici el nu a plans.
deci amintirile sunt frumoase. Am fost norocosi .

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=12" target="_blank">nma1 si nma2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

La noi prima tunsoare la cea mica a fost dupa ce i-a luat nasa motul. Acasa cu masina de tuns. A plans tot timpul. Dupa cateva luni la frizerie, nu a plans dar au trecut-o apele pe frizerita ca se tot foia. Acum ar fi timpul iar sa mergem ca sa ii dea o forma pt par mai lung de fetita mare dar parca nu am curaj.

Criss de Alessia si Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Prima tunsoare a fetitei mele a fost la 1 an. Am dus-o la o frizerie de cartier dar doamna a mai tuns copii era tare draguta si calma. Miruna a urlat pana la invinetire a stat la mine in brate, se zbatea, mai faceam pauze sa se calmeze a si tuns-o in smocuri ca nu a putut-o termina. Acum i-a crescut mare parul, e inegal si "freza" e cidatica, asa ca ma gandeam cu groaza ca tre' sa o mai duc o data sa-i dea o forma...brrr, inca n-am curaj...
Nu mai zic ca a ramas cu cea sechele ca doamna avea halat alb si de atunci cand vede pe cineva in halat plange...


Dia, mami de Miruna stapana toboganelor (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Prima tunsoare a baietelului o vecina a mamei frizerita - nu a avut astampar bebe dar nu a plans. De cate ori o vedea venind la mama pe vecina o intreba daca a venit sa-i ia parul.
De atunci mergem la frizerie "da baieti" si iesim cu tot felul de tunsori. Am vrut sapt trecuta sa-i tai bretonul si nu m-a lasat "mami asta se face la frizer".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

prima tunsoare a fost ok ca nu si-a prea dat seama ce se intampla.
apoi, pana la 2 ani si ceva, desi era tuns pe motocicleta/excavator la frizeria de copii urla neconsolat. nu stie nici el de ce . dupa aceea avea gura plina de bomboane si tot urla. pana cand.. s-a plictisit cred, ca sa stat extrem de cuminte. acum face conversatie cu frizerita si e mirat ca alti copilasi plang
astept prima tunsoare a sora-sii... care se va amana din lipsa de par [:)[

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Traumatizanta si ptr el si ptr. mine. la o frizerie de copii, cam scumpa.
Avea putin peste 1 an. Coafezele, frizeritele... erau adevarate. Ma speriau si pe mine cind ridicau vocea.
Acum avem aproape 2 ani si en tudem acasa. Mami si tati.

http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=ina78&id_user=1525

Mergi la inceput