Pepenasi de iulie-august 2008 (167)

Pepenasi de iulie-august 2008 (167) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161, 162, 163, 164,
165, 166

Flavius, cel mai special pepenas
www.onetruemedia.com/shared?p=8cb2de8660b554ddfeeb28&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Avem un anisor
www.onetruemedia.com/shared?p=827c08654dee4c5de3c85f&skin_id=1012&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A venit primavara in bostana
www.onetruemedia.com/shared?p=784fc94cbba03c511361db&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul Craciun al pepenasilor
Retetele mamicilor de pepenasi
Poezici pentru mamici si pepenasi

Poezici de 1 anisor...incep aici
Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,
6,7,8,9,10
Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Albume cu poze: mamici iulie-august si pepenasiMail comun

Sarbatoritii lunii Ianuarie :

1-Anastasia(ralirali), 3-Cris(monalac), 7-Matei(Caprioara), 12-ileanna, 17-Mandy(AlinaMaria), 19-Serenity90, 20-Adrian(madina71), 21-anaco, 26-roxana01, 30-atb, tiberica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kamelya spune:

mada daca ar fi o metoda as lua si de la tine si de la Kat ca sunt cateva locuri in care natura nu ma inzestrat

estrella inaltime am 1.52

_

buburuza mea


strengaritzei Daria Ecaterina 14.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

DIDI81,CAMYPUS ,multumesc mult fetelor pentru cuvintele d incurajare si stiam k ma sustineti si imi sunteti alaturi
dealtfel e valabil pt toate fetele

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

estrella iti multumesc pentru vot la fel si celorlalte fete care ne-au votat se voteaza o singura data pe perioada concursului multumesc pentru intentie

-------------------------------------------------------------
a inceput votarea, daca va place scrisoarea lui David adresata Mosului aici o puteti vedea si vota

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">k1.jpg

multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Ce-mi place cand e palavrageala multa pe forum.
flo am calculatorul stricat in care am pozele cu Ralu si sper sa reusim sa salvam pozele pt ca se pare ca hard-ul nu a fost afectat.Am tuns-o acum o luna pe Ralu si acum i-a crescut la loc pt ca nu-i luasem mult din par doar i-am dat o linie la tunsoare.
Si eu sunt la regim de la 1 ianuarie si ma bate sotul la cap sa ma duc si eu la aerobic la sala unde face el body-building dar eu nu am fost si nu sunt o fire sportiva si nu prea ma incumet sa ma apuc...
Fetelor va multumesc pt sfaturile legate de taiatul unghiilor.Am incercat sa i le tai si cand se uita la tv dar degeaba tot face circ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

unghii in timp ce face tati pe-a elvis oricum iesim amandoua transpirate din experienta asta insa la noi e mai interesant la stersul pe par intrase saptamana trecuta in spasmul hohtului de plans de se facuse mov...acum ii pun o cascheta de la matusa-sa din microfibra din baie pana o imbrac si se usuca instant. si daca e si de la stefana

cereale numai de la humana papam. preferatele sunt cele cu biscuiti si cu unt

masa de pranz ieri a mancat tocanita de ficatei cu paste si sos iar azi i-am facut piftele cu sos si piure. preferata ei este insa friptura la punga ca ii plac condimentele alea are o saptamana de cand bea zilnic 500 ml suc proaspat stors de clementine, sfecla rosie, mar cu morcov, etc. si se vede.

i-a placut si azi f mult la gradi a venit f vesela acasa. a luat-o bona cu bunelu azi si cica cand a vazut-o ii arata sa se dezbrace si sa stea hopa acolo si ea a plecat fix cand venea masa si cred ca a salivat nitel pana acasa pt ca atunci cand am terminat de dezbracat si spalat manute s-a dus fix in scaunul de masa si striga "papa-papa"

vine de afara. ma duc sa o dezechipez. pupu!

-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008


--------

UN COPIL ARE NEVOIE DE AJUTOR




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serbanica spune:

Buna fetelor!Multumesc de primire si da am mai slabit dar tot mai am,acum sper sa nu pun la loc cu renuntatul la fumat.Cu taiatul unghilor la noi nu e o problema la miini dar la picioare se gidila asa ca nu ma lasa sa pun deloc miina,e o adevarata lupta la picioare.
Am o intrebare la mamimi copii vostri vorbesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Hello again si bine am scapat de 166 ala

Miky eu nu ma pricep la pastile si fara sa vreau s-o contrazic pe Kata, stiu sigur mame care le-au luat cat inca alaptau; ceea ce nu stiu cat e de ok, asa cum a zis Kata dar....Insa avem fete care au luat, te vor ajuta ele cand intra! Cu mancatul prost cred ca e pt ca are sanul la dispozitie, asa cred, pt ca am auzit de multi copii alaptati! Noi mancam cereale Milupa, Humana, Nestle sau doar grau/fulgi de porumb; depinde. Pozici cu printesele tale nu ne pui?

Mai3 felicitari Alexandrei pt adaptarea usoara si mult succes maine, la prima voastra serbare!

Ancuta, felicitari si zambetului vostru (sa ne mai pui poze, daaa?) pt "amestecatul in multime" si muuuult succes in luarea celei mai bune decizii, tie!

Mami de Serbanica ai un baietel dragut foc; ce pasionat ajuta el la mestecat carnea tocata si ce mult i-a placut nuielusa de la Mos Nicolae! Felicitari pt renuntatul la fumat! Copila mea vorbeste mult, as zice si centrat! Adevarat ca si are cu cine semana....

Unghiile au fost mereu sarcina lui tati; eu am incercat o singura data si am ciupit-o. La el sta de cand era mica, fara zgomot, il vad ca numai ii spune : tati hai sa facem clic-clic si gata! El le taie si ea sufla in capacul forfecutei, ii mai da si lui! Au ritualurile lor si eu doar ii admir de pe margine. La fel baita; in 19 luni si ceva, doar 3 seri nu a fost tati acasa, in rest numai el o spala. Merg in baie, el ii zice: un picior, si ea ridica de fiecare data dreptul, apoi stangul si asa ii da jos pantalonii si pampersii; apoi ii spune mainile sus, ea le ridica vertical deasupra capului, scoate bluzita si gata! Si mai au, tot felul de ritualuri, cu spalatul pe dinti, pe cap, pe ochi si maini cand venim de afara, etc, doar ale lor!

Moni felicitari pt pacea facuta cu zapada si saniuta! E super asa!

Cuscri si eu sper sa nu ma opresc! Ce face Filipanschi?

Kata tine-o tot asa cu sala, pune 2 lingurite de zahar in zeama de la o lamaie acum si ar trebui sa ti se mai amelioreze febra musculara!

Sanatate pepenasilor bolnaviori si parintilor de pepenasi!

Am si eu 2 intrebari daca tot ne punem dilemele pe tapet. 1.Dintre pepenasii amatori de zapada, sunt care sa manance zapada? Dar asa, cu pumnul:)...Thea cand o intrebi ce face, iti raspunde sec: bei! E singurul verb pe care l-a preluat asa, pt ca eu ii furnizam mereu raspunsul, gen: "ce faci Teti, bei?" si nu vrea deloc sa spuna beau....ei, invata ea:)

2. Mai exista mame "denaturate" (glumesc, ok?) ca mine care n-au mai dat vigantol copiilor? Tet n-a mai primit de ;la mijlocul lui septembrie...adica max de 4 ori a mai luat 2 picaturele de atunci, pt ca uit si pt ca asa sunt eu...am incredere ca "face ceva fotosinteza" zilnic, fara picaturile alea. Fontanela e inchisa, calciul il are aproape de limita maxima!

Estrella sigur ca zic ce gasesc dar va fi pe gustul meu! Felicitari pt bilantul de 18 luni, arata tare tare bine! Nici noi nu am scapat de suzeta (e drept c-o utilizam doar la somn si uneori afara) dar nici nu ne-am propus asta! Printesa ta e minunata, unul dintre cei mai frumosi copii pe care i-am vazut eu vreodata!

Kamelya cred ca mai sunt cateva schije ca noi asa (eu am 46 kg la 1,72cm) dar na, nu putem fi toti pe-un calapod! Eu sunt multumita pt ca pot sta nemancata 24 de ore daca am alte prioritati si nu simt foame DAR, pe partea cealalta, am zeci de momente cand mananc cartofi prajiti la 12 noaptea si apoi inghetata si niste paine calda cu unt:) si tot atata atarn! As spune cum zice sora'mea, cred ca totusi e mai bine sa ai unde pune dar noi oamenii niciodata nu suntem multumiti! (asta ca sa nu zic noi femeile) .

Didisoru am si buburuza pe lista mare, o sa mergem s-o vedem si pe ea si spun si la voi! De ce nu puteti tine bona cu program scurt? Adica s-o preia pe Aidel de la gradi si sa stea cu ea pana veniti voi si sa mai apelati la nevoie...Zic si eu, nu stiu ca bani ce-ar presupune asta, insa...

Flo depinde, ea mananca diverse: tocanite de legume (cartofi, morcovi, albitura, dovlecei, praz, ardei, ceapa, usturoi, rosii) cu carnita de pui/vita/curcan; mananca peste facut in zeci de feluri (fiert, snitel, chiftelute, la cuptor, innabusit, putin prajit) cu diverse garnituri; ii plac broccoli si conopida cu unt, ou, putin pesmet si smantana la cuptor; ii plac ciupercile in orice sau pur si simplu ciulama cu pui; ii plac chiftelutele de pui/vita/peste cu sos rosu sau fara; ii plac pastele cu orice; orezul cu orice; ficateii (astia ii primeste rar); inimioare si pipotele tocanita asa cu multa ceapa si cartof si sos de rosii si haleste cu mamaliga; ii plac snitelele de pui/vita/peste servite cu buchetele de broccoli sau piureuri de cartofi+morcov sau dovlecei sotati asa in unt sau rosioare cherry; ii place in mod deosebit sa manance ciocanel de pui cu garnitura de morcov(taiati rondele, praf de sare, praf de zahar brun, zeama de lamaie, mix de condimente (cimbru, oregano, busuioc), catel usturoi pisat, ulei masline si bagati la cuptor); ii plac supele crema de dovlecei; supa de galushti, de roshii cu fideluta; ii place fripturica innabusita cu mult usturoi si cartofii cu rosmarin;ii place mamaliguta moale in care ii sparg 2 oua, pun putin unt, mult cascaval si bucatele de piept de pui si o dau la cuptor; etc. Ii plac multe fiica'mii si eu gatesc in functie de ce am prin casa si ideea momentului! Incerc sa-i las o zi fara carne si ou, doar cu legume/paste/orez; 2 zile de peste si cam asa. Mi-a intrat in reflex pt ca vreau sa aiba meniu echilibrat!

Misha hai poate reusesti sa scoti pozele cu frumusetea ta cu ochii minunati! Si noi am tot tuns-o pe Tet, asa ii dam o forma dar tot ca la arici ii creste si la spate e cret, nu ondulat.

Azi stau, face Dragos snitele de pui (astea sunt specialitatea lui, nush cum susan cu pesmet cu ala bala) si cu piure si muraturi proaspete si gata! Maine ii gatesc eu ceva surpriza...

Pupinstainus!


Mamica unui MIRACOL
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Parca ne-am inteles acu la inceput de an sa revenim,deci bine ai revenit Miky iti spune tot o oita ratacita!

Legat de masina,intrebai Moni,este un Bmw din 98 atat ne-a permis buzunarul sa ne intindem,a fost 1800 eur iar taxa e 2000.Frumos nu?
Ar fi trebuit sa ducem dacia la rabla si sa ne luam una noua dar din pacate mai avem o rata i inca una ar fi insemnat faliment:)Tu ce masina vrei sa-ti iei,presupun ca ceva mai mic si mai nou?Sa ai bafta!

Dr.Anca ai perfecta dreptate cu miscarea,ar trebui sa pun in functiune aparatura ce o am in casa dar...aici deja intervine lipsa de timp si uneori comoditatea.Sa vedem pe parcurs cum evoluam si daca nu recurg si la ea.

Mada,asa este si eu ma bucur tare ca face Bogdan baschet,deja are 3 ani si jumatate.E sanatate in primul rand si in al doilea nu mai sta asa mult timp in fata calculatorului,asta la noi era o problema.Ar mai sta si acum insa nu mai are timp iar din clasa 5 cand o sa incep si eu munca va fi parolat ca atlfel nu razbesc cu el.

Cam asta imi aduc aminte din ce-am citit.
Revin probabil mai tarziu.

Aaa si legat de mancare,pt Flo,eu i=am facut azi mancare chinezeasca, morcovi,ceapa,ardei,sfecla,un sos etc,asezate peste piept de pui si garnitura orez.Suppper bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

sun eu stiu ca pastilele alea sunt pt orirea lactatiei si daca punem copilul in continuare nu stiu daca e bine, plus ca sigur contin si substante interzise care ar ajunge in lapte. nu stiu exact cum se numesc pastilele, dar la un searc pe 'goagal' sigur apare si numele si prospectul lor, parca sunt de 2 feluri.

mi-am mai revenit putin cu febra musculara, merg acum la 7 sa fac alta dar nu stiu ce am ca as manca tot timpul, parca n-am mai vazut mancare pana acum cand vin bag o limo cu zahar si cand ma culc o aspirina ca maine sa ma pot misca.

eu ii dau ioanei mancare de la noi, adica noi de la ea fara delicat, fara prajeli, fara calit, fara porc. azi am facut o mancarica de cartofi cu pulpe superioare si am pus si usturoi si la sfarsit patrunjel, o minune de mancare, dar nu s-a apropiat de ea

-------------------------------------------------------------
a inceput votarea, daca va place scrisoarea lui David adresata Mosului aici o puteti vedea si vota

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">k1.jpg

multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

VIOLETA29, de mult voiam sa te intreb, da acum am o urgenta pe maine: obisnuiesti sa intri pe mess?? daca da, nu ma adaugi si pe mine?? moni2400 e id-ul meu. Vreau sa te intreb ceva legat de o reteta de pe blogul tau, al carui admiratoare infocata sunt de muuuult timp. Da mi-e rusine sa intreb aici sau la comentarii pe blog ca rade lumea de mine de inculta ce sunt...

Revin mai pe seara dupa ce se culca Luca.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 21+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput