Pepenasi de iulie-august 2008 (167)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Bine ai revenit MIKYCRIS!
Am citit cate ceva din urma dar sunt terminata de durere de cap. Azi am fost la dentist si a fost ok, mi-a pus o plomba cu anestezie nu m-a durut , darrrrrrrrr apoi am plecat spre casa si am lesinat in tramvai, m-a ajutat un cuplu mai in varsta, a fost ca naiba senzatia sa pic din picioare desi vroiam sa ma tin de bara, bine ca nu am luat masina , ca daca eram la volan.......intr-un final am ajuns acasa , eram livida la fata ca s-a speriat mama de mine si au inceput durerile de cap rau de tot, nici culcata nu puteam sta ,abia acum m-am mai adunat.
Mi s-a explicat ca am avut o reactie la anestezie, da normal ,asa am patit si la cezariana reactie la anestezia peridurala -am facut convulsii si hipertensiune mai urma stop cardiac dar nu am facut noroc ca m-au stabilizat la timp ca nu mai scriam acum. Pe forum nu am scris asta pana acum ca nu am stiut pana de curand , s-a decis de catre rude si medic ca mai bine sa imi spuna ca am avut frisoane puternice ca sa nu ma sperie,eram constienta si stiam ca a fost ceva cu mine in sala de operatie, iar eu ca proasta am crezut.Poate au procedat asa si datorita problemelor ulteriaore cu copilul.Ma rog , dar tot sunt ofticata ca m-a aburit toata lumea din "iubire si protectie".
Nu mai conteaza astea care au trecut cu bine pana la urma, ce fac eu de acum incolo ca mai am o carie , cum o sa o faca ca pe viu nu suport si apoi trebuie si detartraj cu ultrasunete si anestezie si la asta asa mi-a spus , de fapt se poate si fara anestezie zicea ea dar la mine care sunt fricoasa probabil ca nu?! Ce ma fac eu ???
Ma duc sa stau in pat poate ma lasa durerea asta de cap.
Noapte buna tuturor.

http://lb2f.lilypie.com/pLsGp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

DARA_D multumesc de primire
noroc cu cuplu din tramvai.si pana la urma a venit cineva dupa tine sau cum ai ajuns acasa?
nu stiu ce sa iti spun cu stomatologia,anestezia...incearca sa vb cu dr poate mai exista vreo solutie

BUJO dar fitu face la olita?
a mea nu vrea si pace.

MONA mai stii cand intrebai in stanga si n dreapta cu dezvatatul de pampers si statul la olita?acum te intreb eu pe tine,cum ai reusit pana la urma cu cea mare?cea mica face la olita?

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

scuze am vrut sa scriu MADA

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

fusei si la sala, azi mult mai bine, deja parca nu mai am febra.

mona, da am 82 kg, atat aveam si dupa ce am nascut-o pe ioana, am ajuns la un mom dat pe la 76 si am urcat cu brio la loc, hai sa zicem ca ma mai salveaza inaltimea (172 cm) dar nu mult, tot obeza sunt

ioana mea e cam sparcaita, nici nu prea a mancat azi, nu stiu ce are.

-------------------------------------------------------------
a inceput votarea, daca va place scrisoarea lui David adresata Mosului aici o puteti vedea si vota

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">k1.jpg

multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

dara, imi pare rau ca ai trecut prin asta, bine ca au fost oamenii aia draguti ca multi nu se baga cica etsi drogat sau beat, am vazut eu faza in tramvai. asa pateam eu cand eram gravida cu ioana. mi se punea o ceata pe ochi de abia distingeam pe unde merg dupa care ma palea o durere de cap de simteam ca-mi pocneste, paraca imi venea sa si vomit, naspa rau. doctorul ce zice, din ce cauza patesti asa?

-------------------------------------------------------------
a inceput votarea, daca va place scrisoarea lui David adresata Mosului aici o puteti vedea si vota

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">k1.jpg

multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

merg si eu la nanel ca nu se stie la noapte ce va dori mandra mea sa faca, azi s-a trezit la prima ora sa tranteasca telefoanele de parchet
-------------------------------------------------------------
a inceput votarea, daca va place scrisoarea lui David adresata Mosului aici o puteti vedea si vota

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">k1.jpg

multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

MIKYCRIS, uite un medicament natural pt oprirea lactatiei:
http://www.pronaturashop.ro/produs.php?id=372
Stiu ca ana_a a luat, deci o poti intreba pe ea pe PM. Eu mi l-am cumparat, dar nu am ajuns sa-l folosesc (eu m-am hotarat brusc sa il intarc, dupa ce m-a chinuit o noapte intreaga). Pe prospectul lui este o schema care dureaza 7 zile daca imi amintesc eu bine si cam dupa cele 7 zle se produce intarcarea.


In feb ne ducem in Israel, sa vizitam locurile sfinte, imi doresc extrem de tare sa fac exursia asta si acum a fost sa fie. Acolo suntem invitati la masa la un prieten de-al sotului, mai bine spus o cunostinta de pe net. Sunt in jur de 50 de ani (nu-s din Romania, dar au descoperit ca au rude indepartate care au fost aici). Problema mea, este ce sa le iau cadou? Pentru nevasta-sa o sa iau niste cosmetice Gerovital/Ana Aslan, ca am aflat ca i-au placut niste creme luate de aici. Dar pt el si cei 2 copii (de ~20 de ani) n-am nici cea mai vaga idee.

Fetele cu 2 copii, voi cum ii culcati? Aici e marele meu esec Dav nu este foarte obosit pe la 1-2 cand trebuie sa adoarma, asa ca o racaie pe sor-sa (care ar vrea sa doarma, dar nu poate). Cand i se face lui somn, ei deja i-a disparut somnul si uite asa ajung amandoi sa pice pe la 6-7, ceea ce e ff tarziu. Asta decalandu-mi tot programul de noapte.
Ca sa adoarma imediat noaptea ar trebui sa ii culca pe la 11-12, ceea ce mie mi se pare mult prea tarziu.
Mentionez, ca scena se produce in patul mare, unde ne inghesuim cu totii (Dav nu concepe nici macar sa fie pus in patut, o fac cand doarme bustean si daca se scoala peste noapte trebuie sa il iau la noi si cam acolo ramane pana dimineata). Asta mi se datoreaza mine, de cand il alaptam ... Yvo mai adoarme in patutul ei, dar extrem de rar. Deci, ce solutie sa adopt?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Salutare!
M-am oprit din invatat ca nu-mi mai intra nica in cap,iar acum nu pot dormi ca am baut cafeaAsa ca ,dupa ce am citit pe maaare diagonala,indraznesc sa-mi dau si eu cu parerea

Vigantol,eu nu i-am mai dat din septembrie fiindca doctorul mi-a zis ca nu mai este nevoie.N-am reusit sa o intreb de ce nu mai trebuie din cauza de copil urlator ,dar banuiesc ca i se inchisese fontanela si de asta.Oricum si inainte i-l dadeam pe sarite,din cauza de neuroni obositi

Zapada daaa,Alexandra mananca zapada,ii place sa-si afunde capul in ea,sa o pipaie,etc...efectiv adora zapada.De altfel si cu gheata din congelator are o problema,si in general am observat ca ii place senzatia de rece,ii place sa-si lipeasca fata de diverse lucruri reci.

Unghiile,la maini o mai pacalesc,ba cu publicitatea,ba cu cantece pentru copii de pe youtobe,dar la picioareeee...Se gadila rau si ii tai cam 1-2 unghii pe zi.Cand ajung la ultima numai bine trebuie s-o iau de la capat

Cereale,,am ramas tot la cele de la nestle(5 fructe si lapte,sau trei fructe si lapte),singurele pe care le-a acceptat pana acum.Cele de copii mai mari nu-i plac.

Mancarepana acum eram si noi la faza doua trei lingurite d emancare apoi tzitzi la greu si gata.acum s-a intors roata,mananca de ma sperie(dar nu orice)iar tzitzi e pe post de desert.In topul preferintelor:ciorbita,supa de orice fel ,spaghetti cu pui,omleta cu branza si ardei,ficatei cu sos,perisoare,morcov si pastarnac.am atat imi vine acum in minte.din pacate nu prea agreeaza carnea,greu o conving sa inghita cate ceva.O ia o mesteca in gura pana nu mai are gus apoi o scuipa jos.O simte si daca o pasez si o amestec in mancare.

Vorbitul,alexandra vorbeste mult,in fiecare zi mai adauga doua trei cuvinte la vocabular,destul de vast pentru varsta ei,insa nu toate ii ies perfect mai ales ca nu-l poate pronunta pe r si pe s.Dar vorbeste si foarte mult pe limba ei.

Pentru scaderea lactatiei stiu ca este recomandat Dostinex(e destl de scump-doua pastil in jur de un milion,dar stiu ca mergeau compensate),insa am inteles ca nu este recomandat sa alaptezi in continuare.Intr-adevar sunt medicamente foarte puternice,poti avea ameteli,dureri de cap,greturi,varsaturi.sincer,eu nu ti le-as recomanda,stiu cazuri care,desi au luat dostinex dupa cateva luni tot mai storc ceva laptic de la tzitzi.
Se mai foloseste si bromcriptina.Eu am luat acu ceva ani in urma,cand faceam tratament pentru sterilitate,dar am intrerupt tratamentul fiindca n-am mai putut suporta.Eu nu ti-as recomanda nici unul dintre aceste medicamente.
Si noi va trebui in curand sa renuntam la tzitzi,inca nu stiu cum o sa fac asta,dar clar nu voi folosi medicamente

Cu bratele:de veo saptamana avem si noi problema asta,mai grav e ca nu functioneaza aburirea nicicum,daca n-o luam urlaaaa,dar asa,de zici ca o taie careva.Nu merge nici cu atrasul atentiei,nici cu vorba buna ,nici cu amenintari,nici cu nimic.Eu sper ca e doar o faza si vom scapa cat mai rapid de ea.

Hai ca m-am intins cat o zi de post.Mai zic cate ceva pe scurt si fug la nani:

MIKYCRIS,MINA,SERBANICA,RALU,bine ati revenit
SUN, hai sa-ti vand un pont cu turca,daca vrei sa inveti mai usor cuvintele uzuale,uita-te la serialele alea turcesti de pe kanal d.Spre exemplu, la bunadimineata la ei se foloseste mai des "gunaydin" decat "lyi sabahlar".Noi avem o cunostinta care este turc ,ne mai intelegeam in engleza(de balta) si in limba gimnastica
,si uite asa a ajuns sa ma pasioneze turca.
MONI, ti-am dat accept pe mess,scuze dar am vazut tarziu mesajul,intru maine dimineata si vorbim.si mersi de compliment,ma faci sa ma rusinez
MAITREY ,bafta cu sesiunea!Super ca s-a acomodat alexandra asa bine la gradi.Noi vom incepe in mai si am de pe acum emotii,desi este foarte sociabila si intre copii e in elementul ei,dar ...aaaa,si mi-a placut mult tortul tau.Eu am folosit doar pasta de lapte praf pana acum,cred ca o sa incerc si cu cea de zahar
ADRIAN(MADINA71),ANACO la multi ani ferciti!

Am vazut pozeeeee multeeeee si care mai de care mai frumoase,din pacate n-am reusit s acomentez la fiecare in parte,dar revin altadata.
Pupici la toata lumea si multa sanatate la puiutii bolnaviori.Bafta celor ce sunt in sesiune.





O nastere cu prelungiri
minunea care ne-a luminat viata
Caietul cu retete
Violeta ,mamica de nazdravana mica -Alexandra Valentina(2.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Revin ca am vazut mesajul lui Iriss intre timp.Pare super ok medicamentul din acel link,observ ca e suta la suta natural.Ana_a daca ai luat te rog da mai multe detalii.

O nastere cu prelungiri
minunea care ne-a luminat viata
Caietul cu retete
Violeta ,mamica de nazdravana mica -Alexandra Valentina(2.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Sun, pai da, cel mai probabil asa vom face, si nany si gradi program scurt. Dar mai e pana acolo. Si cu banii n-ar fi probleme, dar anul asta e si o situatie mai speciala, ii ajutam si pe ai mei, dar nu ma plang, ne descurcam noi .

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput