problema interesanta

problema interesanta | Autor: andanii

Link direct la acest mesaj

Intr-o tabara se afla elevi premiati la olimpiade.
Numarul premiantilor la Romana reprezinta 1/2 din numarul celorlalti, numarul premiantilor la Matematica reprezinta 1/3 din numarul celorlalti, numarul premiantilor la Fizica a fost de 52, iar a celor premiati la Informatica 1/4 din numarul celorlalti.
Cati elevi au fost premiati la fiecare disciplina ?????

miiii de multumiri

ANDANII

"Licuriciul Emma din sufletul meu"

"Era odata un licurici frumos, cel mai frumos. Si era altfel decāt ceilalti, pentru ca licarea din ochii lui mari si negrii. Si licarirea lui era ca o vraja, pentru ca cine vedea lumina aceea uita tot ce stiuse pāna atunci si facea tot ce voia licuriciul. Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Povestea unui licurici"


s-au topit 22 kg, mai am 8 kg pana la targhet cu "MONTIGNAC- stil de viata nu dieta"

www.phenforum.com/ticker/img,44,81,0,kg,95,73,65,/weight.png" target="_blank"> "grasa devine slaba"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns indu spune:

Pai numarul tuturor elevilor participanti este X.
Daca la Romana sunt 1/2 din ceilalti, asta inseamna ca la Romana sunt de fapt X/3. Acelasi algoritm si pentru restul disciplinelor: la Mate sunt X/4, la Info sunt X/5.

In total sunt X/3 + X/4 + X/5 + 52 = X.
In continuare ramane doar de rezolvat o ecuatie de gradul I.

Bafta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

multumesc ..... am rezolvat-o

ANDANII

"Licuriciul Emma din sufletul meu"

"Era odata un licurici frumos, cel mai frumos. Si era altfel decāt ceilalti, pentru ca licarea din ochii lui mari si negrii. Si licarirea lui era ca o vraja, pentru ca cine vedea lumina aceea uita tot ce stiuse pāna atunci si facea tot ce voia licuriciul. Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Povestea unui licurici"


s-au topit 22 kg, mai am 8 kg pana la targhet cu "MONTIGNAC- stil de viata nu dieta"

www.phenforum.com/ticker/img,44,81,0,kg,95,73,65,/weight.png" target="_blank"> "grasa devine slaba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

Eu cand eram la scoala primara) nu aveam voie sa recurg la ecuatii (se vedea ca a intervenit un adult, se folosea metoda figurativa in care totalul era reprezentat printr-un segment mare, si toate fractiile erau segmente mai mici, o sa incerc sa fac un desen...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

Scuze, am incercat, dar ori nu merge in cazul asta, ori nu mai stiu eu metoda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

popescudora asa e , folosesc mult si metoda figurativa, dar deja au facut si ecuatia de ordinul I , se putea rezolva cu ambele metode
multumesc oricum pentru ca ai incercat

ANDANII

"Licuriciul Emma din sufletul meu"

"Era odata un licurici frumos, cel mai frumos. Si era altfel decāt ceilalti, pentru ca licarea din ochii lui mari si negrii. Si licarirea lui era ca o vraja, pentru ca cine vedea lumina aceea uita tot ce stiuse pāna atunci si facea tot ce voia licuriciul. Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Povestea unui licurici"


s-au topit 22 kg, mai am 8 kg pana la targhet cu "MONTIGNAC- stil de viata nu dieta"

www.phenforum.com/ticker/img,44,81,0,kg,95,73,65,/weight.png" target="_blank"> "grasa devine slaba"

Mergi la inceput