Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010(30)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

a, si tot apropo de greutatea bebelui, am gasit pe un site, nici nu mai stiu daca pe acelasi, ca greutatea oricum varia in functie de ce parametrii se luau in considerare. de ex, daca masura diametrul craniului, dadea o valoare, daca masura femurul, o valoare...plus ca se pare ca metodele de determinare chiar si in functie de acelasi lucru masurat sunt diferite de la ecograf la ecograf.



_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 19+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

anca eu as fi fericita sa stiu ca e mare decat sa il stiu micut....nu stiu zic si eu

asa creste bebicu
alein 20 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Buna dupa-amiaza, burtici!!!

In sfarsit am reusit sa citesc si eu tot ce ati scris peste weekend!

Nicoleta, multumesc mult pt info Doamne, vad ca trebuie ditamai dosarul pt Fundeni, cu ocazia asta ma mai organizez si eu. Super nasol cu masina, sper ca nu te-ai speriat prea tare! Eu am lasat-o acasa azi si am venit la serviciu cu metroul Plin de raciti si gripati, care tusesc si stranuta din toate partile, parca am devenit exagerata, stau cu fularul peste nas si in metrou si ma uit urat la toti fonfaitii Sper sa nu mai ninga!!!

Mira, multumesc frumos pentru aprecieri, esti o scumpa ca spui ca ma potrivesc cu sotul meu Legat de durerile tale, chiar azi dimineata am citit un articol pe tema asta, nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi, sunt probabil de la ligamentul rotund al uterului, iata: http://www.babycenter.com/0_round-ligament-pain_205.bc

Alinutza, felicitari pentru

Tigruta, o sa simti din ce in ce mai des si mai tare miscarile bebeului! Doamne, ce sentiment frumos sa stii ca misca fericit/a si sare ca un dop de pluta prin burtica!!! A mea deja si-a facut un program, am observat. E ft activa dimineata devreme, pe la 5-6, dupa care se mai trezeste pe la pranz, cand e activa mult timp, pe urma cam de doua ori seara

Sabina, mi-au dat lacrimile cand ai povestit cum ti-au dat-o in brate dupa cezariana!!! Si eu nasc prin cezariana si auzisem ca doar ti-o arata, nu te lasa s-o pupi sau s-o iei in brate, ca esti pe masa de operatie, dar acum am motive sa insist sa o tin un pic langa mine!

Legat de sangerari gingivale, mie mi-e ft bun Lacalut, si e mai "gustoasa" decat Parodontax...

Bun venit Veronica si Simona, sarcini usoare in continuare!

Nati, nu te ingrijora cu visul, toate visam super urat, eu azi dimineata m-am trezit aproape plangand, si nici macar nu era cine stie ce visul, era o prostie fara nicio noima... Oricum, se spune ca daca visezi, nu se mai intampla!

Pup toate burticile


Cristina, fericita 19+ cu Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Anca, sa stii ca ii cam dau dreptate cu luatul de chestii din bazin... Totusi sunt si bazine mai selecte, ca sa zic asa, unde nu merge oricine, si au grija cu igiena. Daca m-as putea duce, m-as duce la Activ, e ceva mai scumpicel, dar merita. Cum de nu nasti si tu la Genesys? Toata lumea e innebunita de promotia de 690 euro...

Nana 22+ cuIubirici



Si eu am considerat ca zice totusi bine, pana la urma e mai bine sa evit decat sa trebuiasca sa tratez ulterior.Eu aveam in vizor Panoramic Gym-ul, care s-a deschis spre Selgros...pe site-ul lor povesteste despre beneficiile aquafitness-ului in sarcina, dar nu cred ca au grupa speciala de gravide.
Parerea mea despre Genesys nu e una foarte bine conturata insa acei 690 euro sunt doar daca esti de acord sa nasti nepreferential ( adica cu ce doctor se nimereste), cel putin asa am citit si am inteles eu.Daca vrei sa nasti cu dr. tau, mai trebuie sa platesti.Mai auzisem ca nu au tot ce e nevoie si ca daca apare vreo problema, te trimit la spital (asta nu stiu daca o mai cred).Oricum, pentru mine sunt bani seriosi, am facut consiliu de familie si am decis ca nu are rost sa dam atat, la Odobescu unde a fost maica-mea e curatel si dr. aia e foarte buna.Ce sa zic, mi-a luat mult pana sa ma hotarasc si nici acum nu sunt 100% sigura ca am facut alegerea cea mai buna, dar asta e.Tu unde nasti?

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka25 spune:



UM 25.08.2009 DPN 01.06.2010 [gravi 21+]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

anca eu as fi fericita sa stiu ca e mare decat sa il stiu micut....nu stiu zic si eu

asa creste bebicu
alein 20 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte


Ai dreptate si tu, asa mi-am zis si eu, atata timp cat mare inseamna sanatos..pana la urma asta conteaza, sa fie sanatos, indiferent ca e mai micut sau mai maricel
Eu sunt mai linistita atunci cand stiu ca totul e in limitele normale, de aia m-am nelinistit un pic dar mi-a treuct...si mi-am adus aminte ca si eu am fost un copil mare, am avut 4.5 kg la nastere,cam cat un copil de o luna.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

pentru burticile speriate de greutatea bebelinului, uitati aici un soft care va spune, in functie de varsta sarcinii care sunt valorile normale (introduceti voi varsta de sarcina, inclusiv nr de zile):

http://babymed.com/Tools/Ultrasound/second_trimester/Default.aspx



Fetelor, o fi obosit neuronu' meu astazi, sau ceva nu e in regula cu masuratorile astea???
Eu bag 16s si 6 zile si imi iese circumferinta capului 136 mm.. pai asta inseamna 13,6 cm dupa calculele mele de matematica superioara

Cum vine asta???

Corina 16s+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

eu cred ca nu ma mai duc la nici o ecoca o iau razna cu masuratorile astea

asa creste bebicu
alein 20 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliemi23 spune:

sunt 1.38 cm

sanatate multa la tote burticile si bebelusi vostri

Alina 23 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

alesico, ma bucur ca te-ai mai linistit. nu-ti face griji, o sa fie bine

am uitat sa va zic ca azi am luat si eu hartiuta cu rezultatul de la amnio, ca abia azi a reusit sotul sa ajunga. am zis ca n-are rost sa-mi asum riscul de a fi primit la telefon un rezultat fals. atata vreme cat nu am acceptat un risc de 1/376 de SD, de ce sa-mi asum riscul de a fi primit informatii eronate prin telefon de la o persoana pe care nu o cunosc.
bebe e ok, asa cum ziceam, si acum e 100% sigur ca e baietel, deci daca tati vrea o fetita... poate mai discutam peste vreo 2-3 ani.

despre vise - mai ales cele nasoale - va inteleg perfect. si eu am uneori, ma trezesc plangand apoi imi vine sa sar in sus de bucurie ca e doar un vis. asa a fost si cu TT, dupa ce am aflat ca sunt insarcinata (cred ca aveam vreo 8-9 saptamani) am visat ca iesise TT cu risc mare la SD si nu stiu cum se face, dar in vis era sigur ca bebe asta avea. va dati seama, ca atunci cand char am vazut ca TT a iesit pozitiv m-a luat cu frisoane, ma gandeam si eu ca - daca totusi visul a fost premonitoriu, daca are bb intr-adevar probleme... deci chiar trebuia sa ma conving ca totul e bine.


_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + xy 19+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput