Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *135*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

MAGDY, bravo pt Gabriel

NIKO, noi am facut investigatii pt reflux. Se face o radiografie, in timp ce bebe bea un biberon de ceai cu bariu si il asezi in diferite pozitii sa vada bine dna dr stomacelul. Noi am primit tratament cu Losec (sau ranitidina, la noi a functionat losecul) si Motilium sirop, medicament ce nu se gaseste in RO. Doar ca astfel de tratament se da doar la prescriptia medicului, sunt bebei pe care refluxul nu ii deranjeaza. Stiu copii care vomitau f mult, dar in rest erau super ok, Ana spre exemplu nu vomita aproape deloc, dar fiecare masa era un chin, apoi si intre mese nici nu vreau sa imi mai amintesc perioada aia. Eu zic sa mearga la medic

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)


Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

A, Dyana intrebase ce facem cand nu vrea sa manance ce i-am pregatit. Eu daca am borcanel incerc cu el, daca nu, o sticla cu lapte si gata. De gatit altceva oricum nu ma apuc.

Ah si sa va multumesc pt ideea cu iaurtul. Azi n-a vrut sub nici o forma sa manance ce i-am facut (pastarnac, patrunjel, morcov, cartof, galbenus si un strop de unt). Imi amintesc de voi ca ati spus ca tot ce e cu iaurt e tare bun. Si ma pun sa amestec o lingura de legume cu una de iaurt. A luat doua guri si gata. M-am gandit ca nu i-o fi foame, ca de obicei daca ceva nu-i place se face ca-i vine sa vomite. L-am pus sa se joace si peste jumatate de ora incerc iar. Nimic! Ca sa fiu eu impacata ca nu mananc in fata copilului si lui nu-i dau, ii intind lingurita cu iaurt. Mananca! Si inca una si iar mananca. L-a mancat pe tot! Si nu era bio, ca ala bio era inceput de ieri pt branza si n-am vrut sa-i dau.

Si sa va zic ce ma streseaza de-a dreptul. Ca adoarme numai cu suzeta ziua. Seara de obicei bea laptic si nu-i mai trebuie suzeta, dar la prima trezire e musai sa i-o dau. Tot i-o scot dar dupa un timp se foieste si daca nu vreau sa se trezeasca de tot, trebuie sa i-o dau inapoi. Stiu ca citisem intr-o carte despre avantajele si dezavantajele suzetei si la dezavantaje era si ca limba nu se odihneste. Poate de asta nu vorbeste fiu-meu, ca are limba obosita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea
Poate de asta nu vorbeste fiu-meu, ca are limba obosita.

Keutu cheliutu

Haha, super tare!
Lasa mami, copilul sa suga suzeta, ca acum are reflexul de a suge...renunta el la suzeta cand o fi pregatit.
Hmmm...oare de-aia e mai tacuta si fi-mea? Noi nu dormim fara o suzeta in gura si una in mana.


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God - Photo & Video
Light a candle for Alma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

NOVUS, te inteleg cu Buni. A mea are 72 de ani, dar si eu sunt f legata de ea. Ma mai enerveaza cateodata ca e cam prea sfatoasa - defect profesional, ca pana anul asta a predat, fiind profesoara - dar ne iubim tare mult

KEA, pai eu ce sa mai zic ca Ana sta toata ziua cu suzi? Nu numai la somn, maraiala la noi se rezolva numai cu suzi in 80% din cazuri, de somn nu mai zic, ca nu e chip sa stea fara, se si trezeste si trebuie sa o remufam. Si eu ma stresam tare, dar m-am resemnat. Cand o fi sa se poata o sa o dezvat si gata.

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)


Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

MONIQUE, condoleante pentru bunicul tau

Noi vrem sa mergem la mare cu pitica, ca doar am fost cand avea 6 luni, n-o sa mergem cand va fi facut anul? Noi vroiam Turcia, dar incep sa ma cam razgandesc, n-o fi totusi prea devreme? Ceva pareri?

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)


Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Pisik, pt Turcia, singura problema ar fi clima si caldurile, mult mai mari decat la noi. Vedem si cum se anunta vremea pana atunci. Claudiu la 1 an jumate a fost prima data in Turcia. Si noi vrem sa rezervam pt Turcia...vezi ca daca faci rezervare din luna mai si platesti o taxa avans au reduceri considerabile la all inclusive. Ma tenteaza hotelul unde a fost Simina, fiind aproape de Aeroport.


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God - Photo & Video
Light a candle for Alma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

MONICA, sa mai zic ca nu chiar toti bebelusii faci asa la 10 luni? Sau chiar 11. Dar eu m-am resemnat si nu imi mai fac atatea probleme, ca era sa cad in depresie din cauza asta, m-am certat o zi intreaga cu mama si sotul, ca e copilul anormal si nu face x si y. Asta este, asta e ritmul ei si cand va fi sa faca va face.
Ana se ridica f rar si greu de la orizontala din patut, dar se ridica cand are chef; din fund la marginea patului se ridica rapid, de mers merge tinuta de ambele maini, de una ii e frica, de mers pe langa mobile iarasi ii e frica. In schimb m-a zapacit ce viteza prinde cu premergatorul, ca si tinuta de manute

Sa nu crezi ca am spus asta ca un repros, Doamne fereste, am inteles perfect ce ai vrut sa spui, dar ma alintam si eu

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)


Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Hi hi si noi avem doua suzete, numai ca una o pun eu in pat de rezerva, ca are obiceiul pe aia din gura sa o arunce printre gratii si apoi isi aminteste ca totusi ii trebuia.

V-am zis ca ne-am cumparat covor sa nu stea copilul pe laminat ca-i rece. Ei bine, isi ia jucariile de pe covor si pleaca pe laminat.

Si azi imi bateam capul cum sa fac sa-l protejez de manerele sertarelor (ca-s in forma de L si ascutite la colturi. Si am gasit si solutia: le scot. Ieftin si sigur!
Voi cu caloriferele cum faceti? Pe astea n-am cum sa le scot.
Pt colturile de mese, am deja planul, am vazut la soacra-mea, pusese pt ceilalti nepoti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Fetele care aveti poze cu puiutii in zapada, vreti asa ceva?



www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God - Photo & Video
Light a candle for Alma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Monica, nu merge!

Mergi la inceput