Albinutze de Mai-Iunie 2009(56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

alinutza23, multa sanatate mamei tale. sa dea domnul sa se faca bine!!

deea_24, bine ca ati scapat si de acest vaccin! sa treaca repede bubita si sa nu faca febra!! felicitari pt kg si cm, e al doilea bondarel cu aceasta greutate!! cresc puiutii nostri vazand cu ochii...

maria_bunica, . eu stiam ca laptele in bineron este bun pana la 2 ore pe timp de iarna si nu mai mult de 1 ora vara. eu asta vara nu am tinut mai mult de 45 min laptele in biberon, acum merge pana la 2 ore si nu-si schimba gustul (l-am incercat si era la fel). acum, noaptea, tin biberonul cu apa in incalzitor, iar cand matei incepe sa se foiasca si stiu ca e cam timpul lui pt masa, ma dac si-i prepar repede lapticul. asa il pastrez si cald si proaspat. daca nu-l consuma atunci tot, nu il mai dau, ci pun un alt biberon cu apa in incalzitor, si tot asa. ca doar am 6 biberoane pt lapte...

andata, ... al meu refuza categoric marul crud...e bun doar cel copt sau aburit...na, ca acum se pricepe pustiulica si la gusturi..
lui matei am inceput sa-i dau in canita, mai mult in joaca, de pe la 6 luni si jumatate. dar nici acum nu se prea omoara cu canita. daca ii tin eu canita, mai bea, daca isi tine el singurel, se joaca si se uita cum picura lichidul din ea.

raluca_ioana, felicitari!! a luat ff bine in greutate intr-o saptamana!!

carla, bravo larisei pt ridicat! sa repete cat mai des figura!

andata, is multi tepari, mai ales acum pe timp de criza?? nu tu erai cea care a primit si telefonul cu loteria vizelor?? (daca imi aduc bine aminte...)

coraly, felicitari pt vaccin! sa treaca durerea repede. e fff bine ca a pus pe el 400 g. s-o tina tot asa si ne va ajunge din urma. important e sa fie sanatos.
eu i-am dat lui matei prin decembrie fier si a fost ok. am inceput cu o pic de 3 ori pe zi, a doua zi 2 pic de 3 ori pe zi si tot asa pana am ajuns la 6 pic de 3 ori pe zi, timp de 2 saptamani.

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica oana spune:

Salutare,dragelor!
Noi iar n-am mai scris de un car de ani,dar suntem aici,nu v-am uitat.
Sofia a implinit 8 luni pe 11 ian.E fata mare.Are 4 dintisori,merge de-a busilea,merge singura in picioruse prin patut,tinandu-se de zabrele,are 9.4 kg si 74 cm.Cu vorbitul sta mai prost,in afara de un "ma-ma" plans,nu prea zice altceva.In schimb, canta in legea ei si isi bataie piciorusele cand aude muzica ritmata.
Eu nu prea mai am timp de nimic,cu 2 copii e multa munca,de aceea nici nu prea mai scriu aici.Va invidiez ca voi aveti timp sa scrieti asa des.Eu toata ziua mi-o petrec intre bucatarie(90%) si parc(10%).Asta a avut si un efect bun,am slabit rapid,acum sunt sub greutatea de dinainte de a fi gravida.

Vreau sa va intreb daca voi dati vitamine la bebei.Eu,in afara de vigantol,nu i-am dat altceva pana acum,iar dr. de fam imi zice sa fac o pauza de 10 zile de vigantol si sa-i dau Ca si vit.C,fara sa-i fi facut analizele.Ea mananca foarte bine si din tot ce are voie pana acum+lapticul de la mine,n-am avut-o deloc racita in iarna asta.Ce parere aveti?
Va pupacesc pe toate!

Oana,mamica fericita de Robert Darius (27.10.2004) si Sofia Ioana(11.05.2009)
www.flickr.com/photos/38662738@N05/" target="_blank">
blog


"Un bebelus este opinia lui Dumnezeu ca lumea trebuie sa mearga mai departe."Carl Sandburg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

yioanna.s, nu stiu ce sa spun de minevita. daca ti l-a recomandat dr si daca gaza ta nu vrea sa pape, poate e bine sa-l incerci.

coraly, ce aparat pt aerosoli aveti? cat costa?
nicuratze, pt raguseala.. ceai caldut...

oana mvt, eu i-am dat lui matei ananas. a fost printre primele fructe date. la inceput le abuream, apoi i-am dat si crud. in combinatie cu alte fructe sau cereale. i-am facut si suc, dar nu ii place.

dicirstea, nu am auzit pana acum de analiza la ochi pt fier... poate stie dr ceva - ceva.

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Salutare!
Va multumim mult ca v-ati gandit la noi.
Anto e mult mai bn,febra a trecut slava Domnului,ne mai luptam inca cu mucisorii care s-au facut din incolori ,galbeni.Suntem inca pe antibiotic ,maine ne ies si analizele la kk si urina(bn ca am apucat sa recoltez inainte de antibiotic).
Vreau sa schimb pediatra si sunt in cautari momentan.
Abia ce am terminat sa va citesc ,imi pare rau ca nu am timp sa va raspund la fiecare ,am multe de spalat ,calcat plus ca Anto vrea f multa atentie ,maine merg si eu la eco la un control asa ca imi scuzati absenta.
Daca aveti timp spuneti-mi si mie cand v-au fost puiutii bolnaviori cu mucisori de cate ori ati folosit batista bebelusului?Eu am folosit-o cam de 3-4 ori pe zi,mi se pare cam mult dar altfel i se umplea nasucul de mucisori si nu putea respira.
Si noi luam ferrum hausma ,cate 10 zile pe luna ,10 picaturi(Antoniei i-a iesit deficienta de fe ,si mie de atfel).
Va pupam!

Antonia,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Mamica Oana, bine ai revenit pe la noi... Ai o albinutza tare voinica si lunguta, felicitari! In ceea ce priveste calciul, eu as face analize inainte de orice suplimentare... La noi, de exemplu, calciul este la limita superioara, fractia de calciu ionic, fiind chiar peste limita. Vitamina C nu cred ca i-ar strica.

Oana, si eu i-am dat Sarei ananas. Si la abur si acum crud.

Otilia, ce ai mai bucatarit astazi?

Laura, super fata,a inceput sa se joace cu mami... ce dragut

Alice,

Apropo de jucat, pe tine Flobaby, te ciupeste bandita, cu Lauraa se joaca frumos Maya, la mine a descoperit Sara parul... Si o distreaza tare sa ma traga de el...

Ieri a stat treaza de la 3 pana pe la 9, prima oara cu o perioada atat de lunga de nesomn...



Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Buna fetele!
La multe luni inainte sarbatoritilor de azi!

Andata..multumim!Tinem pumnii si pt sotul tau,e tare greu,dar vom trece noi si peste asta!Trebuie sa fim optimisti!Multumesc si pt raspuns!Eu lui Darius nu ii dau inca papa din canuta,doar apa si am inceput pe la 7 luni!
Ioana..multumesc pt raspuns.
Carla..felicitari Larisei pt ridicatul in genunchi!
Raluca_Ioana..felicitari Alexiei pt greutate,sa o tina tot asa.
Ioana...sunteti mari fani Avatar..
Yioanna..multumim.
Coraly..felicitari lui Dominic pt greutate si cm si intepatura de la vaccin,sa nu il doara.
Cuscra..multumim!si de la Darius pt iubita lui!
Elena..multa sanatate Andrei!
Trebuie sa ies,ca Darius nu ma vrea sa stea cu tati..revin

mami de Darius Nicholas(20 Mai 2009)


Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi
www.dropshots.com/MariasiDarius#" target="_blank">Poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Ioana, parul meu e prietenul ei de multttt. Acum imi scoate ochii- la propriu.
Fetelor, iar m-am suparat : nu vor sa-i dea bonusul sotului si gasisem ceva unde sa ne mutam..... Ghinion adevarat!

mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009
http://community.webshots.com/user/FlorentinaMacovei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminica spune:

andata, nicuratze,

dicirstea, alic, ffff frumoase pozele!!!

nemora, felicitari pt mersul la serviciu!!!

... si Eliza mea ma ciupeste de tot ce apuca, ma trage de par, e fff facinata cand se joaca cu parul meu despletit, la inceput blanda in miscari, dupa care trage c-o putere pana cand ma vait eu:"au-au-au", apoi se amuza si ma slabeste din stransoare!!
...si are un stil de mers... sta in fundulet, se apleaca intr-o parte, se sprijina in manutze pe care le aduce in fata si incepe deplasarea(complicat de explicat!!)


fericita de ELIZA (04.05.09)

http://lb1f.lilypie.com/f6Bzp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

sunat la facultate. ce bine e sa mai "respiri" ; nu inteleg de ce e asa mofturoasa Maya; plange asa fara motiv; oare sa inceapa sa aiba mofturi? am incercat sa o las sa planga,au trecut 3 min si nu am mai rezistat, doamne tipaaa de se auzea la 3 blocuri departare iar lacrimirile i se legau in barbie;

plange fff mult de exemplu daca e intr-o camera cu radu si eu intru 1 min si ies; daca ma vede incepe tipatul......ea statea fff mult singura cu jucariile, plangea doar la foame si somn, acum ma cere fff mult;

sta in genunchi, se ridica sa treaca obstacolele, dar nu pleaca

alic,foarte faine pozele
ioana, si a mea e terminata daca ea e pe pat si eu ma asez in 4 labe desupra ei si imi atarna parul peste ea e innebunita;
otilia, aparatul de aerosoli folosit de mine este omron http://www.onestop.ro/produs-omron-comp-air-c28--pid21698?gclid=CKWY6LCcpJ8CFQe7ZwodkBm3aw

gata,mai revin ca trebuie sa merg la studenti;

pupici

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra
poze cu noi si printesa ***www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete Maya***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09]***www.copilulvedeta.ro/voting.php?cid=2176" target="_blank"> acordati-ne un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca

Buna dimi si de la noi!

A dormit fata de a rupt,ce sa zic... in loc sa se trezeasca la 11.30 prima oara, s-a trezit la 1. Si apoi... Acum i-am dat o bucata de para sa se distreze, cat scriu eu aici si dupa asta sa servim micul dejun. Astazi am o jena, ca sa zic asa si o sa ii dau borcanel, ca fructe nu mai am pana maine, cand facem cumparaturile.
V-am spus ca a reusit ieri sa faca doooi pasi mici mici in 4 labute? A repetat inca o data si gata, nu a mai facut...

Am si eu TONOTIL acasa, Dici... crezi ca este ok pt bebe? Pe prospect nu scrie ca ar fi contraindicat...

Elena, avocado trebuie sa fie moale si cu coaja verde inchis.

Oana, am folosit busuioc, maghiran si oregano, toate proaspete.

Ooof, nu ii mai dau nimic, iar s-a inecat...

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca






Ioana, ce idee buna cu plantele aromatice. O sa incerc si eu.
Tu ii dai bucata de para in mana? Eu nu i-am dat ca mi-a fost frica. Eu ii pun fructele in saculet si le suge.

Uite astia sunt saculetii:

http://www.amazon.com/Sassy-TEETHING-Safe-FEEDER-feeding/dp/B000056JCY



mami de Tudor (24/07/02) si Eduard (02/05/09)

Mergi la inceput