sa ne numaram binecuvantarile

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
Mai imi vine in minte coafeza mea, pe care a parasit-o sotul taman cind ea era insarcinata cu al treilea copil. Financiar stiu ca i-a fost greu pt ca in primul an de viata al copilului nu a putut munci si nici nu s-a pus problema sa-si lase copilul ca sa o faca, a intrat pe ajutor social, asta insemnind gratuitati in privinta copiilor, de ex plata la gradinta, parte a cumparaturilor obligatorii pt copii suportate de asig sociale, etc etc insa deranjul era ca trebuia sa se explice in fata lor cum isi cheltuie banii si ca nu arunca banii pe scumpeturi, chiria apt cu 2 dormitoare si living suportata de asig soc si fostul sot, masina si-a pastrat-o si in fine si-a putut continua viata cit de cit decent si fara sa se suprasolicite, putind fi in continuare in primul rind mama pt 3 copii mici, unul in cl a doua, unul de gradi si unul nou nascut cu care mergea de ex la cursuri de inot pt bebelusi, etc etc. Acum cind copilul are un an il lasa 5 ore la cresa timp de 4 ori pe sapt, mai vine si acasa la cliente unde e bine venita cu 1-2 copii dupa si stiu ca a iesit dupa ajutor social si ca e ok.


In romania, o femeie divortata cu copii, nu are asemenea facilitati.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
Mai imi vine in minte coafeza mea, pe care a parasit-o sotul taman cind ea era insarcinata cu al treilea copil. Financiar stiu ca i-a fost greu pt ca in primul an de viata al copilului nu a putut munci si nici nu s-a pus problema sa-si lase copilul ca sa o faca, a intrat pe ajutor social, asta insemnind gratuitati in privinta copiilor, de ex plata la gradinta, parte a cumparaturilor obligatorii pt copii suportate de asig sociale, etc etc insa deranjul era ca trebuia sa se explice in fata lor cum isi cheltuie banii si ca nu arunca banii pe scumpeturi, chiria apt cu 2 dormitoare si living suportata de asig soc si fostul sot, masina si-a pastrat-o si in fine si-a putut continua viata cit de cit decent si fara sa se suprasolicite, putind fi in continuare in primul rind mama pt 3 copii mici, unul in cl a doua, unul de gradi si unul nou nascut cu care mergea de ex la cursuri de inot pt bebelusi, etc etc. Acum cind copilul are un an il lasa 5 ore la cresa timp de 4 ori pe sapt, mai vine si acasa la cliente unde e bine venita cu 1-2 copii dupa si stiu ca a iesit dupa ajutor social si ca e ok.


In romania, o femeie divortata cu copii, nu are asemenea facilitati.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Ba gradinita e gratuita, CICul e 2 ani.

In plus, exista si categoria femeilor ce fac copiii dupa ce stiu ca au ce sa le puna pe masa (adica au o calificare).

Nu stiu ce sa zic, se vorbeste pe aici ca femeia divortata face parte din categoria saracilor, pai eu uitandu-ma in jur as zice ca dimpotriva, cele pe care le cunosc eu lejer pot intretine chiar 2 familii din ce castiga. Si de aia au si divortat, ca altfel n-ar fi divortat si ar fi ramas atarnate de vreun barbat abuzator, infidel sau alcoolic (sunt si cazuri dinastea o gramada).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia
Nu stiu ce sa zic, se vorbeste pe aici ca femeia divortata face parte din categoria saracilor, pai eu uitandu-ma in jur as zice ca dimpotriva, cele pe care le cunosc eu lejer pot intretine chiar 2 familii din ce castiga. Si de aia au si divortat, ca altfel n-ar fi divortat si ar fi ramas atarnate de vreun barbat abuzator, infidel sau alcoolic (sunt si cazuri dinastea o gramada).


nu neaparat. eu cand mi-am luat bocceluta si-am plecat, compania la care lucrasem cativa ani se inchisese. deci iata-ma ca o floricica, fara job, fara casa, fara economii, dar cu datorii, lasandu-l si invartindu-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Conchita, nu cred ca esti un exemplu foarte bun in sensul asta, sorry.

Din cate te-am citit pe forum, presupun ca poti sa-ti castigi existenta cu usurinta, ai calificari cu duiumul si inteligenta sclipitoare...ce sa mai zic, e doar chestiune de conjunctura si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Conchita, nu cred ca esti un exemplu foarte bun in sensul asta, sorry.

Din cate te-am citit pe forum, presupun ca poti sa-ti castigi existenta cu usurinta, ai calificari cu duiumul si inteligenta sclipitoare...ce sa mai zic, e doar chestiune de conjunctura si atat.


of of si aoleu, Adina, tu ai o vizune roz despre mine si nu o merit, desi e magulitoare, recunosc si multumesc. as vrea sa fiu un exemplu de inspiratie, nu de exceptie, caci nu sunt exceptie. as vrea sa fiu ca Happy si restul amazoanelor care scriu la discutia asta. nu vreau sa povestesc despre mine ce-am facut de cand am plecat de la ex, ca nu simt nevoia. e trecut, iar fata de trecut am o reactie organica de nepasare absoluta. ar ajuta, probabil, pe femeile care inca mai cred ca trebuie sa fii cel putin CEO ca sa iesi dintr-o relatie abuziva. doar atat: ca am pierdut 4 joburi de la divort, cu economia lu peste si restructurari si falimente, doar unul in domeniul in care zici tu ca am talente, si ca a existat o perioada absolut neagra si disperata anul trecut cand nici nu am chef sa spun ce-am gasit sa muncesc temporar ca sa pun o paine pe masa. dar inapoi nu m-am intors, nici pe ex nu l-am urat, nici la sonia nu am tipat, nici nu m-am sinucis. deci nu, nu am gasit nimic cu usurinta. dimpotriva, cand se napustesc necazurile si obstacolele, vin in turma, nu una pe rand. momentan, iar o iau de la capat. dar nu-mi mai pasa, nu ma mai afecteaza emotional, nu ma mai sperie. esecurile nu mai produc cutremure, le iau doar ca pe probleme de rezolvat. m-am obisnuit ca asta o sa fie viata mea de-acum inainte, sa ma bazez exclusiv pe mine, fara nici o asteptare de la nimeni, fara nici o usurare atunci cand simt ca nu mai pot. e mult pana accepti realitatea, dupa aia nu-ti mai e frica. am simt practic si stiu ca daca intru in fibrilatii si intind doar un degetel depresiei si descurajarii, oricum nu rezolv nimic. mai bine le iau cum vin, ca oricum se vor termina toate doar cu ultima mea respiratie pe pamantul asta.

plus ca, daca imi sclipeste asa inteligenta, de ce oare m-am bagat in ce m-am bagat? de ce am lasat cariera si tot in romania? pentru dragoste?!!! vezi, nu-s chiar asa inteligenta...

noi sa fim sanatosi. maine ma duc la concert la irlandezi. :-)) mai bine asa, decat sa stau inchisa-n casa si sa-mi plang de mila, vaaai, ce nedreapta e viata. well, asa e viata cu toata lumea, nu numai cu mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu n-am vrut nicicum sa sune mesajul meu ca o descurajare pentru femeile abuzate sa nu divorteze, dar nici sa nu se traga concluzia ca femeile divortate sunt condamnate la o viata cu multe lipsuri tocmai datorita faptului ca au un singur venit in familie.

Majoritatea se redreseaza admirabil dupa divort - si sunt atatea exemple pe forumul asta, chiar si la subiectul asta, tu esti doar intr-o perioada de tranzit acum, ai divortat doar de un an, iar faptul ca e criza mondiala acum n-o sa-mi schimbe parerea "roz" despre tine - imi pare rau sa aud prin ce-ai trecut...nu mi-as fi imaginat nici intr-o mie de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Fetelor, ,

Vikinga, ia-ma si pe mine pe insula aia a ta ca tare frumos arata, chiar ca in vis.

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Salutare fetele!Nu am reusit sa intru asa des cum v-am citit,dar mai am un examen si scap de prima sesiune.Mai raman doar 5
Happy tinem pumnii sa se realizeze cat mai repede specializarea si sa fie cu folos!Super si distractia de ieri!Cum a fost?Te asteptam cu amanunte!
Conchita pentru toate realizarile!Ma recunosc si eu in faza cu a nu da nici un deget depresiei,parca uneori fac "vant" oricarui gand mai pesimist,tocmai pt a nu ceda.
Adina nu vreau sa intru in polemica,dar unde ai gasit tu in Rom gradinita gratis?Eu platesc 9 ron pe zi,in afara de rechizite,necesare sanitare,apa bauta de copii si cate si mai cate,nefiind luna in care sa nu cotizez in jur de 300 ron.A...recunosc ca nu se compara cu gradinitele particulare,e adevarat,dar vreau sa-ti spun ca la "imensul" meu salariu,ma gandesc ingrozita ca de la toamna si cea mica va merge la gradi si atunci cel putin jumatate de salariu se va duce spre gradi.Si nu spun toate astea ca sa ma vait,departe de mine aceasta idee,ma sustin parintii mei foarte mult si in ultimul timp sunt in cautarea unui nou loc de munca.Nu neaparat ca vreau salariu mai mare(desi arata-mi pe cineva care nu vrea asta),dar la noi nu s-au luat nici lichidarile pe decembrie.Eu nu cred ca exista cineva in Romania care poate spune ca are parte macar de jumatate din protectiile de care vorbea Vikinga.
Si vreau sa subliniez ca nu astept nici "pomana",nici mila,asa cum spuneam pe mine personal are cine ma sustine,dar recunosc ca anumite ajutoare efective,si nu pt ca esti divortat,ci ca si venit per membru din familie,ar fi de studiat si rezolvat din partea statului roman.
Un buchet mare de pt fetele "canadience",va apreciez pt modul cum stiti sa va sustineti!
Eu nu am mari noutati,dar sincer imi face tare bine sa va citesc,ma incarc cu putina putere,motiv pt care va pe toate!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia
Ba gradinita e gratuita, CICul e 2 ani.
In plus, exista si categoria femeilor ce fac copiii dupa ce stiu ca au ce sa le puna pe masa (adica au o calificare).
Nu stiu ce sa zic, se vorbeste pe aici ca femeia divortata face parte din categoria saracilor, pai eu uitandu-ma in jur as zice ca dimpotriva, cele pe care le cunosc eu lejer pot intretine chiar 2 familii din ce castiga. Si de aia au si divortat, ca altfel n-ar fi divortat si ar fi ramas atarnate de vreun barbat abuzator, infidel sau alcoolic (sunt si cazuri dinastea o gramada).


Gradinita nu este gratuita, decat pt cazurile sociale, cei cu venituri foarte mici.
Chiar daca timp de 2 ani, mama are concediu de maternitate platit, dupa ce trec acestia, duce copilul la o cresa, unde va raci continuu, mama isi va lua concedii medicale atat cat ii permite legea sau pana se va debarasa patronul de ea.
Protectie sociala reala este in tarile care asigura loicuinta si serviciu unei mame singure. In Romania, o asemena perspectiva este de domeniul fantasticului. Probabil de aceea tie ti se pare ca mamele singure sunt protejate de stat.
La noi, statul nu protejeaza pe nimeni, el doar incaseaza taxe fara a-si asuma obligatia de a construi case ori sa asigure protectie mamelor singure.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia
Ba gradinita e gratuita, CICul e 2 ani.
In plus, exista si categoria femeilor ce fac copiii dupa ce stiu ca au ce sa le puna pe masa (adica au o calificare).
Nu stiu ce sa zic, se vorbeste pe aici ca femeia divortata face parte din categoria saracilor, pai eu uitandu-ma in jur as zice ca dimpotriva, cele pe care le cunosc eu lejer pot intretine chiar 2 familii din ce castiga. Si de aia au si divortat, ca altfel n-ar fi divortat si ar fi ramas atarnate de vreun barbat abuzator, infidel sau alcoolic (sunt si cazuri dinastea o gramada).


Gradinita nu este gratuita, decat pt cazurile sociale, cei cu venituri foarte mici.
Chiar daca timp de 2 ani, mama are concediu de maternitate platit, dupa ce trec acestia, duce copilul la o cresa, unde va raci continuu, mama isi va lua concedii medicale atat cat ii permite legea sau pana se va debarasa patronul de ea.
Protectie sociala reala este in tarile care asigura loicuinta si serviciu unei mame singure. In Romania, o asemena perspectiva este de domeniul fantasticului. Probabil de aceea tie ti se pare ca mamele singure sunt protejate de stat.
La noi, statul nu protejeaza pe nimeni, el doar incaseaza taxe fara a-si asuma obligatia de a construi case ori sa asigure protectie mamelor singure.

allinta


eu n-am gasit pana acum informatii despre alta tara care ofera CIC de doi ani. daca nici asta nu e protectie sociala si incurajarea maternitatii, nu stiu ce sa mai zic. femeile din occident trec prin aceleasi riscuri cu jobul atunci cand isi duc copiii la gradi, btw de raceli si virusi.

aici concediul de maternitate oferit de unele companii este de la 6 saptamani la 3 luni. rar am auzit de 6 luni. cu un procentaj din salariu. statul nu are nici o contributie la problema, vezi alocatia platita in romania. in canada am auzit ca se poate si un an de maternity leave.

as vrea sa aflu si eu ce tari ofera locuinta si serviciu mamelor singure.

Mergi la inceput