Gravidute si mamicute prin FIV (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Castelana, nu stiu cum e pe aci, barbati sau femei la masaj, nu am incercat si mi-e teama. Iar la noi e problema si cu timpul ca sa mergem impreuna ar insemna ca duminica sa mergem si duminica o am programata pentru altceva. Pup burtica cu baietel. Lasa ca trec durerile si prin aprilie ne vedem amandoua cu puisorii in brate.
Dana si eu sunt geloasa Ii fac eu masaj iar el cand imi face adoarme. La talpi ma gadil nu mai zic ca si la burta ma gadil, la ecografii sar in sus cand trece cu dispozitivul pe lateralul burtii. Oare cum o fi la masaj?!


 22+  si
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

Hm s-a jucat cineva de-a inchisul capitolelor - multumim pentru repararea greselii!
Carmelly - asa faceam si noi, intai faceam eu iar apoi cand era randul lui adormea... dar de cand cu tanti Gabi (are vreo 50 de ani) suntem fericiti amandoi si deloc gelosi. Cei care fac masaj au maini ferme si eu sunt gadiloasa de felul meu dar nu a fost cazul... Tu pe burtica esti de 3 ori gidiloasa .
Eu zic ca merita sa incercati - chiar va va face bine la amandoi si mai invata si el cum se face un masaj adevarat. Chiar esti alt om dupa.Daca ati sta in Bucuresti am rezova cu tani Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana_bebe

Castelana - Eu inainte de punctie am oprit masajul - am zis ca pana nu e totul bine pot sta si fara - am ascultat de ce ziceai tu nici un deo, nici un parfum, nici o cosmetica pana in saptamana 12... dar acum tare mi-e doar de un masaj.
Inainte foloseam ulei de bebelus - tu ce uleiuri folosesti? Ma gandeam la uleiul de masline daca nu se poate cu ulei de bebelus.
Oricum imi simt pielea tare uscata - cred ca si de la progesteron.Pe mainei mi-am mai dat cu unguent de galbenele ca era deja grav.



In timpul tratamentului si mai ales dupa ET nu am mai facut masaj.
Apoi dupa cunfirmarea sarcinii am stat cuminti o perioada apoi am intrebat dr daca mi se permite ( in cartea ce o citesc zicea ca da, dar...)si cam din saptamana 12 cred ca am mers din nou sa fac masaj, dar cu mentiunea ca trebuia sa zicem inainte pentru ca se face diferit: in primul rand nu pe abdomen, nu pe sani iar masajul de pa talpa este diferit. Dupa ce sarcina a devenit mare si nu am mai putut sta pe burta, s-a schimbat si pozitia si tehnica din nou.
Intr-adevar este bine sa fie o persoana care stie sa faca masaj la femeile gravide.
Ca ulei de masaj este recomandat aici unul relaxant, de musetel sau lavanda,dar aici dupa masaj te sterg ei cu un prosop umed si cald sa-ti curete uleiul de pe piele. Masajul aici este de fapt in cultura lor si traditia locala, cu nenumarate stiluri si practici.
oricum uzual acasa nu ma dau decat cu crema pentru burtica acum si cu alta pentru picioarele umflate, cumparate de la magazinele de specialitate (gravide) cat mai neparfumate si soft.
Am inceput sa ma dau mai devreme de sapt 12, recunosc. Interdictia de a nu folosi parfum si alte produse parfumate am tinut-o cam pana in sapt 8 cred, cand am intrebat dr si saracul a si ras de mine ce ascultatoare sunt si cum am respectat eu tot.
Eu inainte eram o mare fana a cremelor, mai ales ca am pielea uscata (dupa scoaterea tiroidei) dar in timp am invatat cu care e mai bine si cu care nu in functie de pielea mea(l'occitane de ex, e mai bio).

Intreaba si tu luni pe dr, vezi ce parere are.
Bafta si tinem pumnii sa fie bine!


castelana fericita 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

Castelana, nu stiu cum e pe aci, barbati sau femei la masaj, nu am incercat si mi-e teama. Iar la noi e problema si cu timpul ca sa mergem impreuna ar insemna ca duminica sa mergem si duminica o am programata pentru altceva. Pup burtica cu baietel. Lasa ca trec durerile si prin aprilie ne vedem amandoua cu puisorii in brate.
La talpi ma gadil nu mai zic ca si la burta ma gadil, la ecografii sar in sus cand trece cu dispozitivul pe lateralul burtii. Oare cum o fi la masaj?!


 22+  si
Multumesc Doamne!



Draga mea, pot sa te intreb unde stai acum?
Si eu sunt gadiloasa la maxim dar la masaj este cu totul altceva, acum depinde de voi si gata. o ora chiar si doua de masaj fac mult de tot sa stii, sunt pro c;lar de cand stau pe aici pe la jungla maimutoasa
Cat despre gelozie... nu fiti copii, sunt saloane unde intrii in cuplu daca vrei, fara problema, lumina mica, muzica in surdina, tu esti acoperit complet si doar partea masata este expusa ( ca sa zic asa)
pe spate si umeri, apoi pe picioare este bun, ai sa vezi mai incolo.
te pup si ai grija de puii tai

castelana fericita 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Da, cineva a inchis din greseala si nu din joaca subiectul.
Ne pare rau pt incovenient si sunt convinsa ca povestea cu doamna Gabi nu si-a pierdut din importanta pt simplu motiv ca a fost publicata cu intarziere.
Multumim pt atentionare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

Multumesc Castelana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

Da, cineva a inchis din greseala si nu din joaca subiectul.
Ne pare rau pt incovenient si sunt convinsa ca povestea cu doamna Gabi nu si-a pierdut din importanta pt simplu motiv ca a fost publicata cu intarziere.
Multumim pt atentionare.

Catalina









castelana fericita 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

Goldi - ai PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

DANA_BEBE mi-aduc aminte de cos,dar mai ales de listuta ta albastra norocoasa.Cel putin in perioada aceea au fost multe reusite.
Ma bucur ca esti mai bine si mai ales de reusita ta.

CASTELENA SUNTEM PREGETITI CU TOTUL.Nume,haine,cosmetice etc. numai puisorii lipsesc.

CARMELLY lasa ca vii din urma si ai sa-mi ceri sfaturi .


Cat despre oja am inteles,dar putin lac tot dau.

iana

35+ Mario Constantin siSophia Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Iana eu stiu ca faza cu oja e de alta natura plus cea de care a zis si Catalina.Anumita subst din anestezie face ca aceasta din urma sa fie influentata de acetona din oja si sa nu isi mai faca bine treaba.Acuma na!putin lac ...pe fund acolo...n-o strica!Hai succes!

+31 cuGeorge-Theodor


AMR 8 saptamani !!!
Doamne ajuta!

Eu si bebe il iubim pe tati !Muuult!Pt ca este cel mai bun tatic din lume!

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput