Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

NANA, multumesc de sugestie, nu mi-am facut inca programarea dar voi merge la Debrecen. Orasul ne e relativ cunoscut pentru ca mergem de multe ori la cumparaturi acolo, e la o ora de Oradea, pe drumuri superbune, unguresti... Ca din pacate Aradul e la vreo 2 ore din cauza drumului prost, am o prietena buna in Arad si cam atata face cand vine cu masina la noi, ca deh, doar suntem in Romanica... Vorba lui Mircea Badea, ti-e mai accesibil sa ajungi din Bucuresti la Roma decat din Buc. la Poiana Brasov... Oricum, abia astept, m-am uitat pe site-ul lor si am vazut ca au super aparat, aratau minunat pozele si culmea ca ne costa mai putin decat in Romania (nu vorbesc de Buc. unde oricum sunt nebuni cu preturile, dar chiar si de Oradea).

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 19+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Mama, fetele ce mai scrieti!!
As mai intra si eu, dar Mircea nu e decat dupa mine, mami, mami, mamica, nu pot sa fac nimic.
Sabina, Cusa ms de felicitari pt puiul meu!
Nana am vazut pozele, arati superbine, nu te mai vaita ca ma superi!
Cusa felicitari pentru shopping, daaaa, tr sa iei si d-alea mici, masura 50, si eu credeam ca sunt prea mici, dar alea de 0-3 l aratau pe Mirci ca pe gard... a avut 3350 si 51 cm Si toti ciorapeii ii erau mari, curgeau de pe piciorusele lui.
EU tot cumpar de cand am aflat, la 17 s ca e fetitza. Mor de bucurie ca dau iama la raionul de fete. SI sambata am program de shopping.
r ocsy le invarte socrul tau cu apartamentele, mare afacerist e! Nu stiu ce sa zic despre mutatul cu chirie, tot mai bine ar fi un credit sa va platiti casuta voastra cu banii aia, dar iarasi, daca nu va acorda banca..e nasol. uof uof, bb o sa vina cu bogatie si or sa se schimbe lucrurile, sper ca si in capul socrului!
Vivela bafta la amnio, bine ca macar procedura in sine a fost usoara!
Mommy_to_be sa-ti fie de bine prajiturelele de Sf Ion. Si eu imi propun sa nu cumpar, dar nu reusesc niciodata, ba chiar ma enervez daca trece o zi si nu apuc sa iau ceva, mi se pare ca sunt ultima amarata
Gata, ca scriu de nu stiu cand la mesajul asta.
va pup, we placut!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 24+ Ilinca Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Nici eu nu m-am putut abtine de la cumparat hainute: i-am luat 4 body-uri pentru 1 luna (54 cm scrie pe ele), unul ceva mai marisor si o salopetica; iar buni i-a cumparat o rochita micutica si un trening care mie mi se pare minuscul. Plus ca eu i-am luat si o suzeta tare dulcica! Si am facut doar o vizita la raionul de copii! Cred ca pana o sa nasc, nu ma voi putea abtine si voi mai cumpara o multime de lucrusoare, multe inutile dar dragute

Fetele care mai au copilasi, help! Am intrat pe http://www.drbrowns.ro/index.html dupa ce am citit articolul postat pe home page pe DC. Ce parere aveti de produse? De care dintre ele as avea nevoie? Ca eu habar nu am: ma refer la sterilizatoare, genti, capacitate biberoane, etc. As vrea sa alaptez, dar si sa ma mulg, pentru a putea participa si tati la hranire, sau sa nu fie hranirea o problema daca lipsesc de langa bebelusa (cosmetica, sala, un suc cu fetele ). Sau poate, va fi nevoie de suplimentare cu lapte praf...

Nana 21+ cuIubirici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

nana, biberon de la DrBrown's am cumparat si eu, dar n-am apucat sa-l folosesc la Cami, noi aveam de la AVENT si eram multumita de ele. La bebele asta o sa-l folosim pe DrBrown;s. Referitor la alaptat e cam greu de dat sfaturi, fiecare caz e diferit. Eu una nu prea m-am dezlipit de Cami pana la 4 luni, cand am iesit la munca part time. Poti sa storci laptele si sa-l pastrezi ore bune in congelator in containere speciale(noi tot de la AVENT parca am avut), dar la mine nu prea a functionat, ca treptat Cami refuza san si urla dupa biberon, ca normal din el e mai usor sa sugi, iar ei foarte repede simt diferenta. Asa ca eu ma straduiam sa-i fiu mereu la dispozitie cu tzatza gata. Iar ca sa nu ma slutesc complet, chemam acasa doamnele care imi faceau masaj, manichiura, vopsit par, s.a.
Cam asta a fost experinta noastra, pote mai scriu si fetele cateva solutii.
Pupici la toate .


www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Raportez prima injectie nospa cu scobutil. Am si uitat cum e. Abia astept sa nasc o data, nu ma mai suport. Imi numar saptamanile. Apropo de saptamani tre sa schimb si eu semnatura, deja sunt de azi in sapt 25.

Biberoane Avent am folosit si noi. Am fost foarte multumita de ele. Nu stiu daca pe lista era trecut incalzitor de biberoane. Noua ne-a fost foarte util mai ales in deplasari.

Sabina 23+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Cristina foarte haioasa ai fost cu visele

Despre alaptat: daca bebe da de gustul biberonului, fffffff probabil ca o sa se leneveasca la suptul de la san.
Eu am folosit pompa manuala Avent si biberoanele tot Avent. Suzetele tot Avent au fost si canitele cu cioc la fel. Am fost multumita de ele. Nu am folosit niciodata incalzitor pentru biberoane asa ca nu stiu ce sa zic in sensul asta. Cand eram acasa la inceput incalzeam un pic apa cu care ii faceam formula (Tudor a fost alaptat mixt - mai mult cu formula decat san - pana la 3 luni jumate, dupa care doar formula) si asta doar la inceput. La un moment dat am renuntat la a mai incalzi apa si i-am facut cu apa la temperatura camerei. Si acum tot cu apa la temperatura camerei ii prepar formula. Cand ieseam afara foloseam o gentuta termoizolanta - buna atat vara cat si iarna.
Sterilizator nu am folosit. Totul am sterilizat cu solutia de sterilizat la rece de la Chicco.
Eu insa nu am cumparat nici macar pompa de san dinainte de a naste, ca nu stiam daca o sa am nevoie. Doar m-am informat si am hotarat ca daca o fi sa imi cumpar, atunci din aia o sa imi iau. Cand a aparut nevoia, l-am trimis pe Cristi (sotul din dotare) la fix. Stia si cum se numeste si cum arata - ca i-am aratat pana si poza. Nu de alta dar mi-era ca ...vorba aia....il trimit dupa branza si vine cu lumanari.

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 20+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

Neata,

ce mai faceti?eu tot in pat,copilul mare e azi la petrecerea de ziua ei,eu sunt absentasper ca se vor distra.


m-am uitat si eu la biberoanele alea de la dr browns.
prima data am folosit avent si am fost multumita.cu sistemul anti-colici si alte minuni nu ma pronunt,cred ca e o chestie care tine de fiecare organism in parte.sigur e ca majoritatea bebelusilor au colici,multi din cauza alimentatiei mamei,fie nu apuca sa digere laptele de la o masa la alta,sunt diverse motive,nu stiu ce minuni ar putea face un biberon.a mea nu a avut mari probleme nici cand o alimentam la san nici cand ii dadeam formula -de la 1 luna la 4 luni i-am dat supliment si apoi am continuat doar cu formula.
sterilizator nu am avut,doar spalam bine de tot biberoanele cu apa fierbinte si apoi le tineam in solutia aia de la chicco.incalzitor nu am avut dar am avut geanta izoterma de la pompa electrica si inca un fel de biberon-termos care era destul de bun (l-am primit cadou,nu stiu sa va zic de unde e pt ca e "no-name").suzeta nu am folosit,am incercat,am vazut ca mai rau ne chinuim si am renuntat,nu am gasit ca ar fi folositoare in cazul nostru.
pentru primele 2-3 luni aveam biberoane micute,nu mai tin minte exact dar cred ca aveau max 50-60 ml capacitate.


ieri mi-a picat in mana o brosurica editata de ministerul sanatatii,referitoare la alimentatia sugarului.eu am un mare regret ca nu am reusit sa alaptez mai mult.acolo erau scrise cateva chestii interesante:
-nu conteaza cat de mari ai sanii ()diferenta de volum de data de tesutul gras,insa numarul de celule secretoare de lapte e acelasi la toate femeile.
-secretia lactata e determinata de doi hormoni:prolactina si ocitocina.ocitocina este secretata ca reactie la stimularea sanului,adica in timp ce copilul suge.deci cel mai bun mod de a stimula secretia lactata este sa punem bebele la san,la cerere cum se zice.
eu beam ceaiuri ca tampita si asteptam sa curga laptele siroaie,nu stiu ce era in capatana mea.ea in primele zile avea icter,dormea si cate 7 ore,eu nu stiam ce sa fac,sa o trezesc sau nu,nu stiam sa ma mulg,am facut rani,am bocit,a fost groaznic.ei si mai era si "sprijinul" rubedeniilor care m-au incurajat frumos inca din maternitate si mi-au zis ca nu sunt in stare nici macar sa alaptez.da,bravos.una peste alta,alaptatul in sine era ceva placut,cu toate chinurile,era o mare fericire,chiar daca nu ma descurcam stralucit.de data asta stiu ce am de facut.




Mamica a doua comori:Adriana Maria (11.01.2007) si 19+ cu brotacel
Blog de mama si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cordelia spune:

Nana, multumesc de raspuns! abia astept sa intru in concediu...nu mai pot deja sunt obosita si fara chef si cu stres, ajunge; oricum mai avem ceva vreme.



Cordelia 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutzza_87 spune:

apropo de biberoane de cele de la cicco in forma de " s" ce parere aveti? eu una sunt intr-o dilema totala sunt foarte multe firme si mai ales produse si toate zic k sunt cei mai buni....dar care sunt?

link=http://www.TickerFactory.com/]
[image noborder]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;15;19/st/20100618/dt/7/k/e191/preg.png[/image]
[/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

adinutza cel mai bun e ala pe care il consideri tu cel mai bun.

noi am luat avent si am folosit tetine de la NUK pt ca sunt ortodontice si se potriveau cu biberoanele avent.erau ok si cele de la avent oricum.mai tarziu am folosit si de la primii pasi.stiu cazuri cand au folosit doar bibe alea de la primii pasi si a fost totul ok.
90% din ce vezi e doar marketing si se bazeaza pe ideea ca parintii ar da oricat doar sa aiba "ce e mai bun" la copil.
vorba aia ,noi mancam din biberoane de sticla cu tetine de alea grosolane si tot ne-am facut mari.cand vad atatea mantocarii gen biberon hands free,biberon cu nu stiu ce sistem anti colici mi se par ...deplasati.intelegi tu ideea

daca va duceti la un targ gen baby expo o sa vedeti cum va acosteaza toti pe la standuri,ba cu caruciorul cu nu stiu ce frana hidraulica si accesorii,ba cu nu stiu ce saltea non alergica din te miri ce alge,ba cu vreun balansoar cu 10 feluri de triluri de pasari si vibratii.eu dupa prima experienta am ajuns la concluzia ca toate sunt mofturi menite sa ne calmeze noua frustrarile.confortul copilului nu e dat neaparat de toate astea.dar tentatia e mare,na...

Mergi la inceput