Hai Vikinga!! Hai ale1212xa!! Pufuleti 2010(98)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Plateea tu chiar faci toate bunatatile alea pe care le enumeri acolo sau le pomenesti aici doar ca sa ne faca noua ochii ca girofarele???
De cand citesc forumul asta in fiecare dimineata tu vii cu alta delicatesa si ma faci sa ma minunez.
Macar da-ne si noua retetele, ca io una tre sa recunosc...fac o prajitura cu mere delicioasa , dar mai mult de atat...ciu-ciu.



38+ cu strumfita Daria-Ioana

pozicile_ mele
Revelion 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Decenula bine ai venit acasa si mai ales bine ai revenit pe forum cu info pretioase! Multumim mult de toate cele impartasite cu noi!

Andrelina felicitari ptr descoperirea lui Tudor! e minunat ca fac descoperiri din astea, eu una nu vreau si pace sa ii dau suzeta ptr ca urasc copii aia cu moace stupide cu suzeta in gura si miscari ritmice...stiti de ce vorbesc nu? ochii aia mari si ..atata ca restu e eclipsat de o mare suzeta care se misca intruna. si nu-mi place ca mi se pare ca mai tarziu nici nu mananca bine, am vazut copii care cer imediat suzeta chiar daca au mancare in gura, pai cu mancarea aia ce fac? cine o mesteca? Si daca o pierzi...Doamne! crize! Eu am aruncat mereu suzeta cat colo niciodata nu am agreat ideea de suzeta, mi-am supt degetu pana pe la 2 ani cand m-a convins mai multa lume ca e rusine (deh..fudula de mica, daca imi ziceai ca nu ma mai place lumea daca una sau alta reactionam instant, mai repede decat cu bataia - asa cred cel putin, ptr ca nu am fost batuta niciodata si multi in zilele noastre zic ca se vede ). Nici mama cand a fost bebe nu a suferit suzeta si nu a primit-o niciodata, sper ca Yannis sa semene cu noi

Ratusca las ca se rezolva ele toate, incet, incet se aranjeaza si te trezesti ca le ai pe toate si nu-ti vine a crede ma bucur pentru ca o sa il vezi asa de repede pe bebe!

cris dogarel sa stii ca am vazut ce ii explicai lui Lorex si cum te mai bucurai de primu ginere si treaba cu tarile diferite si generatia de azi...Nu i-am aratat si lui Yannis sa nu il supar azi de ziua lui

ONITZA! LA MULTI ANI! NASTERE USOARA SI SA FIE ASA CUM ITI DORESTI!


36+ Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

ayanna_xem, nu, nu le fac chiar pe toate, sau nu neaparat in ziua in care pomenesc de ele. si de cele mai multe ori, nici nu pot sa le fac, ca-s consemnata la pat, sa nu ii vina idei lui bbTo. dar... recunosc ca le cumpar cand gasesc, sau le pun pe mama, soacra sau cumnata sa le prepare cand imi trebuie .

si acum, vreau sa il felicit in mod special pe dragul nostru patriot, pt marea realizare, precum si pe mami lui ca a impartasit cu noi experienta!

BRAVO TUDOR!





37+ cu bbTo...+ 6 kg, ... + ultimul neuron, si ala... blond! si multa speranta la DD

AMR teoretic 3 sapt. , practic... mai stam si prelungim suspansul...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:



pun si eu cateva agitate, nu stiu daca sunt pentru HAI sau pentru FELICITARI, da' sigur sunt pt DANYELANA!!! Va asteptam cu drag acasa

BUBU multumesc

La multi ani Onitza si tutror celor care isi serbeaza azi ziua numelui




35+ Maia Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Noi am fost ieri la eco si bebe era mai mic decat ma asteptam eu. Ultima eco a fost pe 21 decembrie si bebe Yannis intre 4 dec si 21 dec crescuse aproape 800g si deci acum dupa alte 16 zile ma asteptam la alte 800g si de unde! numai 400 a crescut...are un total de 3089 si ecografic e cu 4 zile in urma fata de DPN dupa UMaste de unde toata sarcina a fost cu 4-6 zile inainte!!!

De unde dr ma speriase ca nasc inainte de Craciun daca nu ma potolesc si mi-a zis ca daca reusesc totusi sa nu nasc pana atunci pe 20 ianuarie il scoatem, acum cik DPN e 2 februarie si ca e devreme 20 ian si ca il scoatem cel mai devreme pe 25....offff imi strica toate socotelile! una la mana, bebe nu mai iese capricorn, 2 la mana ...psihologic..ma asteptam sa nasc din clipa in clipa sau cel mai tarziu pe 20..acum 25 mi se pare la Sfantu Asteapta....

nu mai am rabdare, sotu m-a panicat m-a zorit m-a grabit ca el a avut liber intre Craciun si Revelion si toate zilele alea eram in fiec zi la cumparaturi, am terminat cam tot ce aveam de shoppoinguit ptr bebe, ne mai lipseste un fel de landou, dar ala e moft ca avem scaun auto de la nastere si carutz, dar deh i-ar placea sotului landou Cocoon care se gaseste numa la Mothercare Anglia si ne framantam acum cine cum cand sa ni-l aduca.

Am spalat inca de luni tot si totul este deja calcat. Ba sotu m-a tarat prin magazine urland si bombanind ca sa ma dau odata jos de pe norisorul meu roz de unde privesc lumea fara griji si sa fiu mai practica , ca eu nu am idee ce ma asteapta si ca nu ma pregatesc deloc si las totul la voia sortii si ca nu am pregatit bagaj de spital! eu ca nu ca nu am nevoie ca nasc la Euroclinic, el nu si nu ca imi trebuie o camasa de noapte ca daca aia de acolo nu e decenta? si un halat musai ca o sa vina lume, rude , prieteni sa ma vaza, eu cum apar? cine stie ce imi dau aia la spital? daca nu e "prezentabil"? si apoi sa iau si ptr bebe 2 body sa fie acolo ca cine stie cum arata alea din spital? ce culori or fi? cum facem poze? asa cu ce ii dau aia? daca nu ne place? pozele raman asa ca mai bine sa am la mine...si sa-mi iau macar tampoane daca nu imi fac tronsoane, sa fie acolo s sa iau si haine ptr scos bb din spital...si uite asa m-am trezit cu o mini-valijoara de spital, e facuta inchisa, ne asteapta...

Azi merg la contol. Cik imi ia iar culturi si vorbim despre intalnirile cu anestezistu si cu mai nu mai stu cine (nu am retinut ca eram blocata pe bebe care mie mi se parea mic). Bine dr a zis ca nu e nici o problema cu bebe mi-a aratat toate curbele de crestere si bb meu era perfect pe mijloc, ca e f bine, ca nu toti copii sunt de 4 kile, ca oricum mai avem 20 de zile, ca bebe e mare si se hraneste corespunzator, ca e normal acum placenta e deja gr 2 si nu mai creste in acelasi ritm alert etc etc...Dupa ce a convins nebuna (adica eu) a trebuit sa linisteasca nebunu (sotzul).

Asta a fost un episod la care am fost si eu si asistenta. Sotu f constiincios intreaba: si? eu de unde stiu cand e groasa treaba? cum treb sa fie? ce treb sa fac? cat timp am? cat e de urgent? daca i s erupe apa ce se intampla? daca e trafic naste in masina? treb sa am ceva la mine? Dr i-a explicat frumos ca daca mi se rupe apa nu inseamna ca nasc imediat ca se pot rupe membranele dar colu sa fie inchis sau sa nu am dilatatie sau sa nu am contractii si daca nu am contractii nu se declanseaza travaliul, dar daca se rupe apa sa ajung rpd la spital, sa nu stau cu dus cu una cu alta ca exista riscul de complicatii cik cea mai frecventa complicatie cand ti se rupe apa e sa iasa cordonu ombilical inaintea copilului , adica iese cu apa si apoi copilu cade pe cordon si striveste cordonu si astfel nu mai are acces la oxigen....sotu deja era in panica, dar dr ii zice ca el in 7 ani numa de 2 ori a vazut asta ca e f rar etc, sotu ingenios..I will put her upside-down and bring her at the hospital!!!! eu cu asistenta eram pe jos de ras ne si imaginam cum vin io in maini la spital ca sa nu apese bebe pe cordon dar dr a fost incantat de ideea sotului si a zis ca e o solutie f buna sa fiu cu bazinul mai sus ca bebe sa nu vina in jos etc...apoi alte discutii despre contractii cum treb sa fie ca sa fie de nastere? el cum le poate simti din afara? eu cum ar trebui sa le descriu? si cat treb sa dureze? si incapand din ce moment se considera ca ma ia pe sus si ma aduce urgent la spital? Oricum si-a notat sotul si nr doctorului in telefon si e inarmat cu sfaturi si pregatit...toate astea desi io nasc prin cezariana, dar deh...sa previna!

36+ Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

fetele si mamicile..........eu am citit in cursurile alea de pe mail, ca nu se pune patutul langa geam.............
dar eu nu prea am unde sa il pun......................

e bai mare?????????????????


pe mine ma dor sanii..pe voi?????????????????????

acu imi aduc aminte de ce zicea tati.............vizavi de vaca.........
atunci cand trebuia sa fete?!!

noi tot ziceam ca nu ma fata odata.......el zicea.nuuuuuuuuuuuuuuu
numai atunci fata cand o sa ii plesneasca ugerul, care va fi plin de lapte................
si asa a si fost...........

in ultima vreme imi face sotul observatii ca mi-au crescut sanii.........
acum ma si dor..........
nu am gasit garmastan..............
ce sa ma fac?????????????????????


poate poate se apropie momentul.............

Poze
Bea 38+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa nasc usor!!!!!!!!!!

AMR.....numai Dumnezeu stie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

de danyela nu mai stim nimic?????????????????????


alexutza...........
eu zic sa stai tu linistita, acasuca.....pt ca bebe are tot timpul sa recupereze...si poate sa vina el singur, atunci cand este preagatit si sigur pe el ca vrea.......sa va cunoasca..................

eu zic ca nu e mic la peste 3 kile la 36 de sapt...........

al meu a pus intr-o luna un kil..............
deci daca pune si yannis nca 1 kil...o sa aiba 4 kile......................
nu e bine??????

Poze
Bea 38+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa nasc usor!!!!!!!!!!

AMR.....numai Dumnezeu stie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Beatrice1982 e rau tare sa pui patutul langa geam daca ai tamplarie clasica si geam simplu. La tamplarie PVC cu geam termopan nu e asa mare problema. Cu cat mai izolat termic geamul cu atat mai bine. Dar mai e problema si peretele ca fiind exterior e mai rece decat peretii interiori. Eu as gasi totusi un loc mai ferit.

Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 36+ Sebastian Petru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:


ALEXATZZZA foarte simpatic sotul tau. Stiu ca esti grabita sa il vezi pe bebe dar trebuie sa mai ai putina rabdare. Cu cat sta el mai mult in burtica si se apropie mai tare de DPN cu atat mai bine. Trebuie sa faci ce e bine pt bebe, in primul rand si apoi sa te gandesti la tine.

36+ (Amaris-Stefania)
AMR 4 saptamani!
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Neata fetelor!
La multi ani sarbatoritelor de azi!!!
Hai Danyelena!!!!
Alexutzza sotul tau e mortal....super tare!!!!

Azi am o lene, abea m-am dat jos din pat pe la 11.M-am trezit cu
dureri usoare ca la ciclu...care din cand in cand ma lasa, apoi revin...contractii nu prea am.
Am uitat sa va spun pt fetele care nasc natural...saptamana trecuta ma suna tata ca tocmai a auzit el ca in travaliu pt a naste usor si repede e bine sa bem apa plata cu miere.Asa ca eu mi-am pregatit 2 l cu jumatate de borcan de miere...cica de la chinezi e treaba asta!!Acum sa vedem ca as fi in satre sa experiemntez orice!!!
Ma duc sa fac ceva de mancare si revin!!!
Pupici.

37+ ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
AMR 3 saptamani!!!
http://community.webshots.com/user/nicolcris22

Mergi la inceput