M-am hotarat............adoptie(68)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simona14 spune:

Draga Magnoliaalba nu iti mai pune atatea intrebari si numai gandi la atatea probleme,eu cred ca daca oferi dragoste totul se rezolva.Poate nu veti simti totul de la prima intalnire,dar daca va fi sa fie, veti sti.Succes si va asteptam cu vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Fetelor,revin cu rugamintea de a lua legatura cu Carmen Moise pentru reportaj.Mai ales fetele care au adoptat deja si care au avut dificultati.Ele pot explica foarte bine tot parcursul adoptiei si ne pot ajuta pe noi cele care inca asteptam spunandu-si povestea.
Pe langa sustinerea morala de pe forum ne mai puteti ajuta si in felul asta.
Eu si alte familii am spus cam tot ce se putea spune insa si voi ar trebui sa vorbiti.Sper in ajutorul vostru!!

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Sucitul felicitari pentru fetita si nastere usoara.
In situatia in care sunteti nu e nevoie sa renuntati la adoptie ci doar sa amanati putin.Intr-adevar e greu cu doi copii mici chiar daca dragostea e dubla.E o modificare majora si pentru voi, stiu ca aveti multa dragoste de oferit dar tot e greu si se pot naste sentimente ciudate de frustrare si nemultumire.Luati lucrurile pe rand si cu chibzuiala pentru ca oricat de frumos poate sa fie cu copii multi pe atat de greu si frustrant poate sa fie daca e facut deodata fara sa va dati ragazul adaptarii.
Nu am inteles voi ati gasit deja o fetita sau va doriti o fetita?

Magnolialba ai incredere in tine si mai ales nu astepta intalnirea perfecta.Deschideti sufletul si ofera dragoste...restul vine de la sine.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sucitul1 spune:

Draga mea Asi inca nu am prit fetita nici nu ne-au sunat cei de la directie sa mergem sa vedem vreun copilas aveam atestatul luat din 02.11.2009. Dupa ce am primit atestaul la doua saptamani am aflat ca sunt insarcinata . Si eu si sotul ne-am bucurat enorm si suntem foarte fericiti . Aceasta fericire doresc sa le cunoscuta tuturor fetelor de aici incepem draga mea Asi sa ne simtim o familie implinita . Iti multumesc enorm pentru sfaturi si pentru gandurile bune.
Mii de pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

Draga simo, nu cred ca te pot ajuta pentru ca la noi adoptia a mers fara hopuri si fara dificultati majore. Noi am fost printre cei norocosi.
Succes in demersuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Simo, tu chiar crezi ca se va rezolva ceva printr-un reportaj? daca imi amintesc eu bine au fost facute si altele, si????

Eu m-am hotarat sa adopt cand am citit povestile frumoase ale fetelor care facusera lucrul asta inaintea mea. Probabil ca m-ar fi pus pe ganduri si m-ar fi speriat daca as fi aflat ca birocratia iti taie aripile.

Sau, ok, daca se crede ca un reportaj va rezolva nu stiu ce problema, sa fie facut, dar sa nu fie reflectata doar fatza intunecata. Nu se compara cu nimic cand iti tii puiul in brate si asta merita sa te lupti si cu morile de vant.

Tu vrei ca fetele care au adoptat sa scrie cat de greu le-a fost. Cine-si mai aminteste de asta cand te striga cineva "mama"?

In alta ordine de idei, la noi a mers totul foarte repede si foarte usor. Probabil ca sunt probleme atunci cand iti doresti un copil blond, cu ochi albastri si cu un zuluf pe partea stanga si gasesti un copil blond, cu ochi albastri si cu zuluful pe partea dreapta. Si atunci ce se mai plang oamenii ca nu-si gasesc copilul...
Am fost rautacioasa (poate!) dar asa vad eu lucrurile.



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Anca mare adevar ai spus si nu ai fost deloc rautacioasa.Asa este cand doresti ceva atat de tare nu conteaza unde are zuluful, cate cuvinte spune, ce varsta are,care e culoarea pielii si a ochilor, daca e bolnav sau nu sau cat de mare e birocratia.
E greu si te lupti cu morile de vant (tu stii prea bine asta) cu prejudecati ale tale si ale altora dar iubirea e imensa si citind despre bucuria altora uiti neajunsurile prin care ai trecut.







Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

norocoaselor sunteti precum scrieti.si eu sunt in rindul vostru,a fericitelor insa am putina demnitate sa recunosc ca drumul pe care eu am fost purtata nu a fost cal fericit ca al vostru.de aceea voi nu puteti intelege.bun ok dar macar nu mai rupeti coaja la bube iubite mamicute,fiti mai deschise si pricepeti ca legea are mici probleme ce se pot corecta.o emisiune,o vorba uneori poate stirni o furtuna..vezi cu vaccinul..vezi cu cifra oualelor...voi cum ati reactionat?mai citeva din noi am suferit noi proaste si naive vrem sa schimbam ceva si incercam dar voi chiar stati si ne dati bete in cap.ok de ce?sper ca prin povestirea celor petrecute de noi sa ajutam viitoarele familii .sunt convinsa ca se vor gasi urechi sa asculte.eu fraiera naiva am vb cu carmen si merg la discutie siiiiiiiii daca vom schimba ceva vom fi fericite voi tot asa ramineti cu jigniri de par cret si ochi albastii fire de matase si cine stie ce mai urmeaza sa ne jigniti caci asta este jignire!am trecut de 3 ani si tot ma minunez de voi.de ce sunteti asa ,miine ma astept sa ne faceti oricum.exista +si-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

ancawish- cred ca nu ai inteles mesajul meu,sau nu l-ai citit atenta.
Am spus clar-[b] -Mai ales fetele care au adoptat deja si care au avut dificultati.Ele pot explica foarte bine tot parcursul adoptiei si ne pot ajuta pe noi cele care inca asteptam spunandu-si povestea.
Aic intra si partea negativa dar si partea pozitiva.
Nu vreau sa mai intru in polemica ca nu are rost insa nu vad care e problema?Cine vrea sa faca treaba asta o face cine nu,sta deoparte.
Nu stiu cu ce te-a deranjat atat de tare postarea mea si nici nu ma chinui sa o inteleg.
Acum,acest reportaj se face deoarece legea adoptiilor este in faza de modificare.
Daca ai fii vorbit cu d.na de la Antena(fie si prin email astfel ramand in anonimat) ai fii vazut cu cate familii a vorbit si cate familii sufera asteptand si care nu vor copil cu zuluful pe stanga sau pe dreapta.Aici pot spune ca ai fost chiar rautacioasa.
Cel putin din punctul meu de vedere.
Nu stiu ce te-a determinat sa arunci astfel de vorbe pentru ca eu una nu imi doresc copil blond ,cu zulufi sau mai stiu eu ce caracteristica.
Eu vreau un copil normal,nu conteaza etnia sau nationalitatea.
ioanaalice- cum am spus si mai sus,in acest reportaj se poate evidentia si partea pozitiva.Oricum iti multumesc ca esti draguta de fiecare data si mereu ai vorbit frumos si diplomat.Toata stima!
asi[/b]-ca de obicei impotriva mea.Nimic nou! Te inteleg.
o seara placuta va doresc.

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

...Ar fi o chestie pe care am observat-o si ma bucur ca nu m-am lovit de ea cum probabil s-a intamplat altor fete: fapul ca nu poti avea acces la baza de date cu copii adoptabili sau carora li s-a deschis dosar de adoptabilitate. Probabil ideea de baza este de a proteja copiii, de a nu-i pune ”pe taraba” - lucru de inteles.
Pe de alta parte, problema nu este (cel putin nu o vad eu) in legea adoptiei si a modalitatii prin care un copil adoptabil ajunge la adoptatori, ci in legea prin care un copil devine adoptabil.
1.Procesul este ingreunat de faptul ca sunt intrebate rudele pana la gradul patru, iar pana sunt gasite de DGASPC dureaza.
2.Lungeste procesul si faptul ca mama biologica (si probabil in curand si tata biologic) este chemata in instanta pentru a-si da acordul in privinta adoptabilitatii pana se prezinta, dupa care mai este chemata in instanta cand se face incredintarea, apoi cand se face adoptia definitiva - si aici nu mai stiu daca este citata pana se prezinta, dar daca este asa, iar ea e plecata in alta tara, copilul ramane in grija statului cu situatie neclarificata. Ar trebui, daca nu se prezinta, la prima citare, sa fie adusa cu politia.
3.Cred ca legile care ii privesc pe copii ar trebui sa aiba prioritate ”zero” egala cu legile care privesc securitatea statului (aici sunt oleaca cam idealista sau patetica, dar sa trecem peste!) si cu o pioritate mai mare decat legea familiei. Ar trebui ca DGASPC sa poata sa utilizeze resursele politiei pentru a putea clarifica situatia copiilor - sunt convinsa ca cei de la DPC nu pot sa ”grabeasca” politistul sau interpolul ca sa gaseasca o ruda de care depinde viitorul copilului.
4. Ar trebui sa se instituie tribunalul copilului.

Si peste astea, adaugati faptul ca DPC este considerata o institutie ”mancatoare” de bani publici - statul facand economie angajand putini asistenti sociali care sunt suprasaturati de sarcini (din cate stiu, pe fiecare judet/sector exista un singur AS care se ocupa de adoptii, ceea ce mi se pare foarte putin).

Am vorbit cam mult pentru stilul meu, dar asta este punctul meu de vedere pe larg. Nu legea adoptiei este deficitara, ci legile din care rezulta acestea.



Mergi la inceput