A H1N1 - cum se pot proteja viitoarele mamici?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Nu ca as fi eu pesimista, insa mi se pare ca a inceput sa fie mult mai agresiv virusul fata de cum a fost in toamna.Eu am inceput sa evit stirile, ca tare ma agita subiectul asta.L-am auzit pe dr.Streinu spunand ca vaccinul nu e recomandat gravidelor, decat dupa luna a 6-a si daca au sarcina patologica.....daca sarcina e normala, mai bine sa nu il faca.La noi la Arad, in presa locala spunea ca s-au vaccinat 70% din locuitori, acum citeam ca aradenii nu se inghesuie la vaccin pt ca nu a fost nici un deces in judet....pai care varianta sa o cred pana la urma?Sunt foarte contradictorii informatiile legate de tot acest subiect.

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Isteria a escaladat brusc din cauza mediatizarii unor cazuri de bolnavi celebri.In Romania nu a fost declarata pana acum o tulpina mai agresiva decat in alte parti, dar oamenii s-au panicat.
In mod normal,in cca 1 luna, rata de imbolnaviri va incepe sa scada.
Mai e putin.



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Eu stiu ca virusul produs de cei de la cantacuzino e cu virus inactiv... si nu provoaca reactii adverse la fel de mari ca cel din Franta si alte cateva tari... dar chiar si asa eu nu m-as vaccina daca as fi gravida(nici in trim 3) nu as vrea sa am pe constiinta toata viata malformatiile unui copil doamne fereste... Pana la urma e o gripa care a avut parte de un mare promo mondial...si daca tot e de vaccinat incercati sa convingeti pe cei din casa sa o faca..Cum ati spus cateva ca o vor face sotii vostri.
va doresc numai bine gravidutelor si o sarcina cat mai usoara fara "purceluse " pe la usi

Ank Raul 17.10.2007 si Cecilia 11.12.2008
Poze pitici

Pretendenti pt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Eu sunt insarcinata in saptamana a 9-a, deci pentru mine e exclus sa fac vaccinul. Sotul dorea sa-l faca, initial, dar s-a razgandit dupa ce a mai citit diverse pe internet... in primul rand efectele secundare de care se teme toata lumea pot apare peste cativa ani, nu survin imediat.

in al doilea rand, in cazul in care doamne fereste te alegi cu cine stie ce boala de pe urma acestui vaccin, nici macar nu poti da producatorul in judecata - este protejat de lege. asta este o masura la nivel mondial si chiar nu imi suna bine deloc...

si nu in ultimul rand, se pare ca vaccinul nici nu a fost testat. aceasta este o mare problema, fiind vorba despre un virus gripal nou si care nu este uman.

Ce se intampla acum in Romania nu este marea vaccinare, ci, de fapt, MAREA TESTARE... Daca ceva nu este in regula, vom afla peste cativa ani probabil.

Celor care totusi vor sa se vaccineze - MARE ATENTIE !!! daca au boli cronice pulmonare (fibroze, tbc, boala pulmonara obstructiva cronica si altele, intrebati-l pe medicul de familie) vaccinul este LETAL -
eu am aflat in aceasta seara de la medicul meu de familie. Cumnatul meu, care are boala pulmonara obstructiva cronica, vroia sa se vaccineze si medicul i-a spus ca e moarte sigura. Vaccinul va exacerba inflamatiile pulmonare pe care le are deja! Deci nu mergeti sa va vaccinati la centrele de vaccinare. Mergeti la medicul vostru de familie, care va cunoaste istoricul medical. Sau daca va stiati sanatos dar banuiti ca ati avea ceva la plamani faceti mai intai un consult de specialitate - analize, radiografie - si abia apoi luati decizia daca va vaccinati sau nu.

Sanatate multa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Si noi suntem in mare ceatza....cand nici nu ma asteptam, ieri, a venit sotul de la birou si m-a intrebat ce sa faca: sa se vaccineze sau nu.Oricum eu nu pot lua decizia in locul lui, desi ca barbat e obisnuit sa cam le fac eu pe toateAm sunat la medicul de familie cu care pot zice ca suntem in relatii mai mult decat pacient-doctor, fiind o colega de-a mamei mele, si am primit raspuns:daca vrea sa se vaccineze bine, daca nu, nu.De fapt, asa cum spune si puiutz_mic, nimeni nu stie care e efectul pe termen lung iar cei care se vaccineaza o fac NU in cunostinta de cauza, ci sub imperiul fricii.

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUT spune:

Buna fetelor!

In primul rand va doresc sanatate la toate,sa aveti bebei sanatosi si frumosi.
Si eu sunt aspiranta la statutul de mamica,trebuie sa ma astept o sapt sa vad daca vine menstruatia sau nu.Problema este ca am racit,ma doare gatul,stranut si imi curge nasul,nu am febra.Credeti ca daca as fi insarcinata ar afecta embrionul?
Nu am luat decat oscilococcinum si vitamina c+ echinaceea.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAVINUT

Buna fetelor!

In primul rand va doresc sanatate la toate,sa aveti bebei sanatosi si frumosi.
Si eu sunt aspiranta la statutul de mamica,trebuie sa ma astept o sapt sa vad daca vine menstruatia sau nu.Problema este ca am racit,ma doare gatul,stranut si imi curge nasul,nu am febra.Credeti ca daca as fi insarcinata ar afecta embrionul?
Nu am luat decat oscilococcinum si vitamina c+ echinaceea.

Pupici


Multumim si te asteptam printre noi .Legat de raceala, cred ca e cel mai bine sa iti suni medicul de familie sau ginecologul.Vei primi cu siguranta sfaturi mult mai avizate decat cele de aici.Eu nu am racit pana acum, dar, ca sa nu te panichezi, stiu ca eu am ok-ul din partea dr. pt oscilo, vitamina C si echiaceea/catina(dar nu multa, o capsula pe zi, o capsula la doua zile, cam asa).Am vazut multe discutii pe aici legate de ce e voie si ce nu e voie, s-ar putea ca alte mamici sa nu fie de acord cu mine, insa eu am preferat sa merg pe mana docotrilor pe care-i cunosc de mai multa vreme.In rest, citrice muuulte si ceaiuri cu miere. Multa sanatate si suna dr !

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Salutare!
Nu vreau sa intru in contradictie, dar soacra mea s-a vaccinat, la sfatul pneumologului, al medicului de familie, cei care au un teren sensibil risca o complicatie nedorita, ca doar astea sunt adevaratele probleme, complicatiile. La unii exista un teren sensibil, o obezitate, diabet, boli cardio-vasculare, chiar si probleme pulmonare. Depinde f mult si de parerea medicilor intrebati(si ei sunt subiectivi). Nu as putea sa dau sfaturi, sa faceti/nu vaccinul. Sotul meu l-a facut mai mult pt. a nu aduce acasa, in mod normal, ne-am fi expus, ca e doar o gripa!
Va pup, sanatate multa!

Alina 12+
gargarita

Mergi la inceput