Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Fericite cu gemeni, felicitari pentru reusita si DD sa va ocroteasca minunile din burtica si pe voi de asemenea! Sarcini la termen si fara probleme!

De maine cam intru si eu in paine cu munca...sa vedem cum o sa fie cu statul la birou ore in sir...

Ieri ne-am intors de la parintii mei, unde am petrecut revelionul si inca cateva zile bune si pe drum am oprit la un Petrom sa merg la toaleta. Am vazut o secretie mica roz pal, aproape de neobservat..sa fi fost din cauza zdruncinaturilor masinii pe minunatele drumuri ale Romaniei? Dupa aceea nu a mai aparut nimic colorat. Ma aflu si in perioada in care ar fi trebuit sa am CM.. o fi de la asta? Asta noapte m-a durut burtica destul de tare, nu m-a mai durut asa de vreo saptamana. Nu prea stiu ce sa cred, sa vad cum ma mai simt in noaptea asta...





Elena8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Buna seara!

Mya! Si eu am avut dureri de spate pe la 6-7 saptamini si ma tot dadeam cu creme, unguente mentolate pt a calma durerea. Intr-adevar se calma dar peste ceva timp iar aparea si ma enerva groaznic. Am mers la dr de familie sa ma ia in evidenta si mi-a dat trimitere la primele analize (acelea de inceput de sarcina) si cind mi-au iesit analizele, am vazut ca am o infectie urinara si o usoara anemie (cum v-am mai spus si acum citeva zile). Am mers la dr ginecolog si binenteles ca mi-a dat augmentin. Am repetat analiza acum dupa sarbatori si astept rezultatul cu nerabdare....si uite asa nu stiam de la ce vin durerile.
Cit despre luarea in evidenta la dr de familie....eu zic ca e bine sa mergi, sa-i spui pt ca iti va prinde bine. Pe mine ma cheama cel putin o data pe luna si daca nu ajung, macar sa sun, iar daca eu uit sa sun cica ma suna asistentele sa ma intrebe una alta.... De ce e bine sa mergi? Te cintareste, iti ia tensiunea, iti masoara talia, iti prescrie retete compensate cu prenatale, iti da bilet de trimitere pt analize, te indruma ce teste si analize sa mai faci. Am inteles ca la nu stiu cite saptamini tb sa-ti faca si un vaccin dar sa vad daca am sa-l fac, sa vedem ce spune dr ginecolog. Eu nu fac tot ce spune medicul de fam, dar ce spune dr ginecolog, da! Oricum am notat si intrebarea asta pt sapt viitoare cind merg la dr ginecolog.
.....cred ca ti-am facut capul mare, dar iti vorbesc din experienta si nu e musai sa ti se intimple si tie la fel :)

Sa aveti o seara buna!

tina 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Elena! Si tu mi-ai adus aminte de o alta experienta:)
Cu 2-3 zile inainte de Craciun am mers la niste neamuri la tara, la o distanta de vreo 90 km si drumul a fost cam prost, pt ca mai era si ceva zapada pe carosabil....ideea e ca m-a cam zdruncinat si pot spune ca seara m-a luat o durere de burta de nu stiam ce e cu mine...chiar daca luam nospa si scobutil. Am mers repede la dr aici in oras si mi-a spus sa fac niste perfuzii cu gynipral dar nu am avut mare incredere si am sunat-o pe dr la bucuresti si mi-a spus: stat in casa la caldura, nospa, scobutil si diazepam injectabil. O injectie dimineatza (fara diazepam) si alta seara (toate trei)...si a doua zi m-am simtit super. Intr-adevar nu am avut nici o pata roz, dar in schimb durerile de burta au fost groaznice.

Ai grija de tine, nu mai face efort, nu sta in frig si evita mersul cu masina pe un drum prost si lung!

tina 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_ales spune:

buna, ma amestec si eu in grupul vostru pentru a va intreba cat costa triplu test si torch ? Dr.mi-a zis sa le fac dar am auzit ca sunt destul de scumpe si as vrea sa stiu cam la ce sa ma astept (sa pun bani deoparte pana la sfarsitul lunii cand ar trebui sale fac).
Multumesc,
Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui tina_80

Elena! Si tu mi-ai adus aminte de o alta experienta:)
Cu 2-3 zile inainte de Craciun am mers la niste neamuri la tara, la o distanta de vreo 90 km si drumul a fost cam prost, pt ca mai era si ceva zapada pe carosabil....ideea e ca m-a cam zdruncinat si pot spune ca seara m-a luat o durere de burta de nu stiam ce e cu mine...chiar daca luam nospa si scobutil. Am mers repede la dr aici in oras si mi-a spus sa fac niste perfuzii cu gynipral dar nu am avut mare incredere si am sunat-o pe dr la bucuresti si mi-a spus: stat in casa la caldura, nospa, scobutil si diazepam injectabil. O injectie dimineatza (fara diazepam) si alta seara (toate trei)...si a doua zi m-am simtit super. Intr-adevar nu am avut nici o pata roz, dar in schimb durerile de burta au fost groaznice.

Ai grija de tine, nu mai face efort, nu sta in frig si evita mersul cu masina pe un drum prost si lung!

tina 11+



Tina, multumesc! O sa incerc sa evit drumurile lungi.. Nu era foarte prost drumul, doar o bucata de vreo 15 km a fost groaznica. Pana nu trec de primul trimestru nu mai plec nicaieri cum masina. La sfarsitul lui februarie din pacate trebuie sam erg la Brasov, avem acolo un proces cu un client rau platnic si nu am incotro, dar atunci o sa fiu deja in trimestrul II.

De obicei luam si eu no-spa, dar de ieri am ramas fara si ne-a fost lene aseara sa mai mergem la farmacie. Dar astazi m-am aprovizionat si o sa iau unul inainte de culcare, sper sa linistita la noapte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

de aseara ma doare in partea de jos :( azi merg la doctor...sa vedem ce sunt cu toate contractiile astea...mi-a zis la telefon ca in mod normal contractiile care le simt eu ar trebui sa apara dupa 20 de saptamani, dar nu inteleg de ce la mine au aparut mai devreme...mai ales ca pana acum totul se prezenta normal la ecografii...

oofff, abia astept sa ma bucur si eu de perioada asta la maxim!

mi-am cumparat masuta de laptop ca sa pot lucra de acasa din pat (stau intinsa si cu masuta asta e chiar fain)...m-a apucat paranoia sa nu il radiez pe bebe

o zi frumoasa!

Bulina 13 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Se pare ca sunt prima
Buna ziua gravidute dragi, as vrea sa ma primiti si pe mine in grupul vostru. Sunt o graviduta fericita cu gemeni, in saptamana a 7a, DPN 1 august.


FELICITARI , BINE AI VENIT IN ODISEEA NOASTRA!

Va fi super, schimbam impresii la greu. O mai avem si pe Cris86 cu gemeni, tot cu FIV, e mai mica cu 2 sapt decat mine, da-i mai puturoasa si nu prea scrie! Si mai e si Noname sa afle cati are doia sau trei! Super gasca!

Shery +11 si inimioara Alesia (30.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

'neata!
Eu nu mai stiu cum sa gestionez starea asta de rau general uneori. Nu mi-e greata dar mi-e rau si ma simt f obosita. Mai ales seara. Ieri spre exemplu dupa ce m-am trezit pe la 9 si n-am facut nik toata ziua, ba am si dormit la amiaza 2 ore, am plecat spre seara in Ikea. Dupa o ora de invartit pe acolo m-a apucat o stare de rau si oboseala de am iesit de urgenta. Chiar nu pot sa inteleg de ce am starea asta. Parca in primele saptamani cu tot cu starea de greata ma simteam mai bine. In fine asta e...o sa incerc sa nu mai ies seara din casa si sa imi rezolv tot ce e de facut mai pe dimineata cand am energie cat de cat.

Ce de gemeni... sa fie sanatosi cu totii si cat mai aproape de termen. Avem si noi niste prieteni ce au doi baietei gemeni de 2 ani si un picut. Duminica trec pe la noi spre bucuria Alexiei.
V-am zis ca diseara mergem la eco. Al meu e plin de sperante ca fie nu ne zice ce e ( si e fata inseamna) fie ne zice ca e fata. Alexia zice ca merge sa o vada pe Xenia. Pot eu sa nu ma conformez si sa nu imi doresc tot fata cand ii vad pe astia 2? Eu initial n-am vrut sa ii i-au la eco asta ci mai incolo cand e mai mare. Dar...te pui cu al meu..tre' sa mearga neaparat ca poate zareste el ceva
Isa, Lala86, peta, CarmenAlbu, sunteti ok? N-ati mai scris de mult timp...

Larisa 11+ si mamica de Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

mya85, medicul de familie iti face trimiterile la ginecolog, analize obligatorii, te monitorizeaza pe parcursul sarcinii (greutate, tensiune...). Nu ai trimitere-> platesti.

puiutz_mic, cum stai cu tensiunea? Tensiune mica-> durere de cap.

racusor2010, la contractii se intareste burta. Esti sigura ca sunt contractii? Hai ca o sa fie bine Durerile in partea de jos sunt normale (bine, dureri suportabile), uterul creste, ligamentele se intind si de aici vine durerea.

O zi buna fara greturi, dureri de spate, scurgeri maronii sau dureri de cap.


Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

crissy77, eu am tensiune mica. Adica 9 cu 6. Inainte de sarcina era ok...acum. Chiar cum pot sa o cresc? Dr ginecolog mi-a zis o cafea dimineata si sa beau apa minerala. Voi mai stiti si alte trucuri ca ma termina pur si simplu....
Legat de contractii nedureroase. Intaritul burtii il simti concret cand e burtica mai mare. Cand e mai mica nu prea simti. Eu tragand de doctorita si incercand sa aflu totusi ce simti cand ai contractii din astea in sarcina mica a zis ca inseamna o presiune asupra burtii in zona de jos. Mi-a zis daca simt presiune sau imi simt burta grea asa, sa i-au no-spa. Asta cu intaritul simti mai incolo.

Larisa 11+ si mamica de Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput