Ce inseamna sa fii o mama buna?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clarmai spune:

Aveam momente in care ma invinovateam,uite de aia raceste copilul ca nu am scos-o afara mai des cand era mica,sau de aia nu vrea la oala nu am pus-o de mica sau ma invinovateam pentru orice,dar apoi stand si analizand imi raspundeam singura,nu am scos-o afara pe timp mai urat pentru ca mi-a fost frica sa nu raceasca,ma imbarbatam singura ca sa ma simt mai bine si acum ma invinovatesc pentru greselile care cred eu ca le-am facut,dar cand nu ai experienta si sunt prea multe pareri te pierzi,tot instinctul de mama primeaza si poate o sa mai gresesc,sau poate nu dar nu cred ca am avea cum sa fim perfecte,e important cred eu ca suntem alaturi de ei si incercam sa ii crestem cat mai bine,am sa va dau un ex din viata mea,cand avea o luna vedem ca o jeneaza ceva la gat si sta stramba toata lumea imi spunea ca caut de frica nod in papura la copil,am insistat si am ajuns cu ea la dr intreband de problema asta,diagnistic clar,torticolis si am avut noroc ca am putut sa facem tratamentul la timp,instinctul meu nu m-a inselat si toata lumea ma laudat ca am procedat corect si datorita mie nu trebuie sa ajunga la cutitt mai tz,acum s-a refacut cu kinetoterapie complet,dar toata lumea imi spunea ca sunt nebuna inclusiv sotul meu,ziceau lasa copilul in pace ca asa stau copii cand sunt mici,instinctul de mama cred ca e cel mai puternic si d-zeu a randuit lumea asa cum trebuie,eu cred ca nimic nu e intamplator,iar fiecare are o soarta,daca sunt sau nu o mama buna ,nu stiu ,dar stiu ca mai gresesc dar sunt aici sa-mi indrept greseala de care mi-am dat seama,daca nu o mai putem vreodata sa ne indrepatam greseala va fi grav si ne vom invinovatii intr-una dar eu cred ca din start suntem mame bune din moment ce ne pasa si ne straduim sa facem totul cat mai corect.va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smartmom spune:

Cred ca inseamna sa iti "asculti" si sa iti respecti copilul, cu tot ce inseamna asta. Sa-l privesti ca pe o fiinta umana in formare, nu un adult mai mic de la care sa ai pretentia sa "inteleaga" ce nu poate, dar nici un animalut care trebuie dresat cat mai repede si eficient, ca un pui de pitbull, ca sa nu devina "periculos".
O mama buna e cea care isi creste copilul cu iubire si respect. Restul conteaza mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui smartmom

Cred ca inseamna sa iti "asculti" si sa iti respecti copilul, cu tot ce inseamna asta. Sa-l privesti ca pe o fiinta umana in formare, nu un adult mai mic de la care sa ai pretentia sa "inteleaga" ce nu poate, dar nici un animalut care trebuie dresat cat mai repede si eficient, ca un pui de pitbull, ca sa nu devina "periculos".
O mama buna e cea care isi creste copilul cu iubire si respect. Restul conteaza mai putin


tocmai ma pregateam sa raspund, ca mama de doi copilasi de 1 an... insa tu ai scris exact ceea ce gandesc

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Nu stiu ce inseamna sa fii o mama buna, dar sper sa devin una.
Stiu ce sper sa NU fac:

- sa nu imi proiectez propriile vise neimplinite asupra copiilor (remarcati, va rog, pluralul, intentionez sa fac vreo 7 ).
- sa nu pozez in...oricine altcineva decat eu. Nu vreau sa pozez in "the bad guy", "the good guy", atoatestiutoarea, inteleapta Solomon etc. - sa nu ajung vreodata sa il jignesc sau sa-i diminuez increderea in sine
- sa nu fiu distanta, rece. M-ar durea foarte mult sa ma trezesc in postura mamei mele; desi am iubit-o foarte mult, a fost mereu un fel de cucoana foarte frumoasa care ma intimida groaznic. Necazurile si bucuriile le impartaseam bunicii. De aici si jalea mea legata de decizia de reducere a CIC la jumatate; voi face tot ce pot sa fiu eu aceea care vede primii pasi, cearta si iarta prima pozna, aude primul cuvant si doftoriceste prima boala.
- sa nu devin elitista. Sper sa imi amintesc si cand voi fi mama ca nu sunt mai cu motz si nici copilul meu; ca si colegii sau prietenii sai merita atentie si respect si "tot ce-i mai bun"
- sa nu devin panicarda / ipohondra. Deja vad ca promit nu gluma, ma sperii din 2 articole citite, etc. Sper sa imi pastrez restul de luciditate pe care il am acum si sa permit copiilor sa exploreze lumea din jurul lor fara sa urlu de cate ori fac un pas nou.

25 +
Panicoasa undercover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eusunteuasa spune:

O mama buna este o mama care
- spune ''Nu'' la timp, cu blandete, dar si cu fermitate
- stie sa asculte
- apreciaza
- imbratiseaza nu doar in somn
- care da aripi
- care e preocupata de alimentatia copilului ei
- se joaca
- e mereu prezenta

http://educampion.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronika100 spune:

O mama buna in primul rand are grija toate cele noua luni de sarcina sa ii fie bine si ei si lui bebe, si pe urma atata timp cat vezi ca bebe al tau intinde mainile spre tine si rade cu pofta sigur te simti o mama buna cand il iei in brate si ii spui cat il iubesti.

Parerea mea din viata de zi cu zi, rautatile vin din partea celor care nu au copii si nu stiu ce inseamna , ei comenteaza pana in secunda in care ajung si ei parinti si atunci si ei ajung sa auda rautati de la altii si realizeaza ca ce mult greseau.

Instinctul este intodeauna pe primul loc, dar si cartile si netul este foarte bine venit, de acolo putem selecta ce ni se pare bun si ce nu, dar daca nu am avea carti ce am face?

In afara de tatal copilului si tie insati nimanui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Cum ignoram rautatile din partea celor care ne judeca gresit? Cu delicatete. :D

A 3-a intrebare, instinctul de mama/femeie..da, e foarte folositor si instinctul dar nu singur, nici cartile asa aplicate ca pe un sablon nici atat..eu de obicei ma ghidez dupa minim 3 surse ca in jurnalism. .

Cui dam socoteala? Nu simt nevoia sa dau socoteala nimanui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ircuta spune:

AM o fetita de un an si jumatate si un bebe de 6 luni in burtica. La a doua sarcina imi este un pic mai greu si durerile si contractiile sunt mult mai frecvente. Atunci am decis impreuna cu sotul meu sa imi duc puiul la bunici pentru o saptamana. Am stat si eu o saptamana acolo, am educat-o pe buni cu tot ce ii place mofturoasei mele si am plecat... Dar am plans mult, am spus ca o sa se simta parasita, o sa simta ca nu o mai iubesc, dar nu a fost asa, mi-a simtit lipsa, dar tot plina de energie si veselie a fost si m-a iubit tare de tot cand ne-am vazut dupa 5 zile. La inceput credeam ca sunt o mama rea, ca nu ii ofer copilului meu absolut totul, dar am o datorie de mama si fata de bebe din burtica si el nu o sa ma aiba doar pentru el asa cum m-a avut nazdravana mea pana acum. Si cred ca mai bine se obisnuieste de acum sa poata trai si fara mine perioade scurte de timp, pentru ca atunci cand va veni bebe va fi mai greu.

Mergi la inceput