Ce inseamna sa fii o mama buna?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Cand nu vreau sa fac cum spune el imi spune ca "Esti o mama rea!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

fiica-mea imi spune ca s-a suparat pe mine si "sa stii ca n-o sa-mi treca"

la serbarea de la gradi a urlat in gura mare "mami, te iubesc!".am fost foarte fericita

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns co_dana2007 spune:

buna!am vazut ce ai spus si ma gandeam ca baiatul meu de 6 ani are alt text<ESTI O MAMA DE NIMIC!>ma rog asta mi-a spus cand era bolnavior iar eu insistam cu medicamentele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daviduca spune:

cand am aflat ca sunt insarcinata,am plans mult,mi-era tare frica,mai ales de nastere,de partea fizica a acestei povesti.apoi am vazut ca asta a fost partea cea mai usoara,si greul abea acum incepea.pana la davide,nu am tinut niciodata in brate un copil nou nascut,nu stiam absolut nimic.dar incet incet,m-am obisnuit am citit am invatat multe...mai ales sa-l ascult pe baietelul meu.acum mi se pare ca fac asta de o viatza!!!in general nu ma intereseaza ce cred sau spun altii eu sunt convinsa ca fac ceea ce trebuie ptr copilul meu.
nu ma raportez la nimeni,doar atat ca hotararile se iau impreuna cu tatal lui,in fiecare zi,incepand cu tricoul pe care il imbraca davide pana la ceea ce mananca.si asta e un lucru minunat.
se spune ca daca ai un dar mare,cu atat mai mare este responsabilitatea.
davide este ptr mine darul cel mai mare si mai minunat pe care il puteam avea vreodata,si sunt cea mai bucuroasa ca a mi-am asumat aceasta responsabilitate!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

e greu sa copiezi modelul mamei bune. eu am vazut asemenea mame (si nu numai mame, am vazut si tati buni). femei din diverse medii sociale, cu posibilitati financiare foarte modeste, satisfacatoare sau foarte bune, cu pregatire intelectuala de la acultural sau usor alfabetizat pana la una de exceptie. ceea ce aveau in comun toate aceste femei-mame era faptul ca reusisera sa fie prietene foarte bune cu copiii lor. instinctul, dragostea, educatia...nu stiu ce anume le dictase reteta acestei comunicari exceptionale cu copiii lor, copii mai mici sau mai mari. am avut posibilitatea sa le urmaresc pe multe din ele ani la rand, sa vad cum relatia cu copiii lor se cimenteaza si nu ramane doar una de ocrotire sau dependenta. au devenit mame-confidente, mame-partener de viata.
integrarea copilului in familie nu presupune doar ocrotirea lui, asigurarea necesitatilor lui (in functie de posibilitatile financiare ale familiei) ci formarea lui pentru un dialog real cu toti mebrii familiei, pentru responsabilizarea lui fata de ceilalti.
rezultatele au fost minunate, copii prietenosi, veseli, generosi, cu performante scolare de diferite niveluri (ambitia notei 10 e o absurditate, dupa parerea mea), dar copii cu sanse extraordinare de reusita in viata.
nu cred ca exista un tipar al mamei perfecte. cred ca mama perfecta ar putea fi aceea careia i se incalzeste inima atunci cand i se spune MAMA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

desi nu avem inca un ingeras (asteptam sa se intample miracolul ), marturisesc ca sunt momente in care deja ma gandesc daca voi fi sau nu o mama buna. Nu-mi pot raspunde la intrebare insa un lucru stiu sigur ca increderea in dzeu si instinctul imi vor "ghida" pasii.

.....viata este acolo unde te regasesti........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

gremlin, am citit raspunsul tau si vad in el sentimentele atator mame care cel mai mult au incercat sa-si ingrijeasca copiii cu dragoste... si au sfarsit simtindu-se vinovate ca i-au facut pe copii sa se creada centrul universului.

Daca fetita ta asta simte cand e cu tine - nu ai de ce sa te simti vinovata - ai realizat ceva extraordinar. Pentru ca da, ea e centrul universului TAU si stie asta in fiecare clipa.
De-acum creste si o vei putea invata - cu-aceeasi dragoste si rabdare - ca fiecare copil e centrul universului pentru cineva, ca toti avem particica noastra de univers, dar cand iesim din ea, trebuie sa respectam particica celor cu care ne intalnim. Si ca asta poate fi chiar placut, pentru ca ne facem prieteni si viata e mai frumoasa cand exploram si alte universuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

sunt o mama buna pentru ca:

1.I spun des ca-l iubesc mai presus de orice si i arat asta ori de cate ori am ocazia;il alint,il pup,ma joc cu el,il iau pe umeri,il tin in brate.....caci stiu ca nu peste mult timp....nu o sa mai pot...caci deja e mare si greu
2.Ma bucur de fiecare data cand il revad,cand imi vorbeste,cand ma intreaba
3.il incuraj in tot ce face,...chiar si cnd nu a scris bine...nu-i spun...nu ai facut bine,...i spun bravo,uite ca poti,mai incearca inca o data,...uite acum e mai bine
4.Nu las pe nimeni sa-i vorbeasca nerespectuos,nici in gluma,fara exceptii!!!Ba mai mult i spun pe loc...ce sa puna ca sa puna persoana la punct.Nu se amana astfel de lectii!
5.cand am momente...de simt ca ma lasa rabdarea...nu imi ies din fire...ci ies din camera...si apelez la cineva din jur sa mearga sa-l supravegheze 5-15 minute....pana trag eu aer in piept...si imi restabilesc echilibrul.
6.I explic de ce facem asa si nu altfel...de n-ori pe zi...ori de cate ori pot.Asa invata...sa fie bun,...sa gandeasca...sa fie om...
7.Imi cer iertare de la el...i arat ca sunt in stare sa recunosc ca am gresit...si ca voi incerca sa nu mai fac acea greselutza
8.Rad cat pot de des..si i arat si vorbesc despre multele lucruri bune,pozitive!!!ca sa i arat ca lumea este frumoasa si trebuie sa o facem frumoasa,sa o mentinem frumoasa....sa nu pierdem din vedere ceea ce este bun si frumos.
8.Il invat sa spuna des multumesc,adica sa fie recunoscator si sa aprecieze toate acele gesturi mici;ca-l ajut eu sau mama...sau cine-l ajuta sa se incalte,sau sa coloreze in carte,sau sa se spele pe maini,etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

O mama buna esti atunci cind toata lumea se lauda cu realizarile de exceptie ale copiiilor lor, si tu spui asa: "Copilul meu nu face nimic deosebit, e doar un copil normal pentru virsta lui, iar eu il iubesc la nebunie."
Parafrazez aici pe cineva, stie ea cine!

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

Info utile despre cresterea copiilor

www.askdrsears.com/" target="_blank">Dr. Sears

www.positivediscipline.com/" target="_blank">Disciplina afirmativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

din puctul meu de vedere a fi o mama buna nu e calitate pe care o poti observa la o femeie...a fi o mama buna se rasfrange in actiunile si inactiunile tale, in relatia ta cu copilul si cu adultul de mai tarziu...a fi o mama buna inseamna sa iti vezi si greselile si sa le indrepti, sa le recunosti, sa inveti mereu alaturi de pruncul tau...si sa ii fii model, ghid si in cele din urma sfetnic...toata viata sa.
nu exista o tipologie a mamei bune...nici o definitive...in ochii copiilor toate mamele sunt bune...de ce?pentru simplul motiv ca esti a lor...ei iti dau note..si eu dupa nota copilului meu ma voi ghida..ea sa se simta fericita si mandra de mine..si apoi dupa cum ma vede restul lumii..pentru ca am "vazut " si mame "de nota 10 in societate"..si "de nota -1 in mediul familial"...
si cel mai greu lucru e ca o viatza intreaga incerci sa fii o mama buna si mereu ramane intrebarea "OARE SUNT O MAMA BUNA?"



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput